Vyliec.sk > Choroby > Myokarditída (zápal srdcovej svaloviny)

Myokarditída (zápal srdcovej svaloviny)

MyokarditídaMyokarditída patrí medzi ochorenia srdca. Presný význam tohto slova si odvodíme z jeho názvu – myokard = srdcová svalovina + prípona -itída = zápal. Myokarditída je teda zápal srdcovej svaloviny a môžeme ju chápať ako úplne špecifický podtyp zápalu svalov. Vzhľadom k tomu, že srdcová svalovina slúži ako pumpa poháňajúca krv, je jej poškodenie zápalom potenciálne veľmi nebezpečné. Z akých dôvodov môže zápal vzniknúť?

Myokarditída a jej príčiny:


Príčin zápalu srdcovej svaloviny je viacero – môžu byť infekčné aj neinfekčné.

1. Infekcia

Niektoré typy mikroorganizmov s obľubou prednostne napadajú srdce a jeho svalovinu. Jedná sa najmä o vírusy zo skupiny Coxsackie [Koksakí], vírusy rubeoly, vírus Epstein – Barrovej a mnoho ďalších. Okrem toho môžu zápal spôsobiť aj niektoré baktérie, za zmienku stojí najmä poškodenia srdca boréliou u Lymskej boreliózy.

2. Autoimunitné choroby

Tu sa jedná o neinfekčný zápal, ktorý je spôsobený našou vlastnou imunitou. Srdce môže byť postihnuté napríklad pri lupus erythematosus.

3. Reumatická horúčka

Toto je v podstate tiež autoimunitné ochorenie, ale uvádzame ju zvlášť. Ide tu o omyl nášho imunitného systému, ktorý u niektorých ľudí vznikne po neliečenej angíne vyvolanej streptokokmi. Naša imunita si pomýli streptokoky s bunkami nášho srdca a tie potom pokazí. Najčastejšie sú poškodené bunky srdcových chlopní, môže však dôjsť aj k napadnutiu buniek srdcovej svaloviny. Zdôrazňujeme, že samotný streptokok srdce v tomto prípade nenapadá, všetko je dielom našej imunity.

4. Lieky

Niektoré lieky môžu spôsobiť poškodenie srdcovej svaloviny tiež. Jedná sa najmä o agresívne lieky typu cytostatík používané v boji s nádorovými ochoreniami.

Prejavy

Zápal srdcovej svaloviny sa prejavovať vôbec nemusí. Niekedy sa však prejavovať môže, a to zvýšenou teplotou, bolesťou na hrudi a príznakmi vychádzajúcimi z narušenia funkcie srdca – rozvinie sa srdcové zlyhanie. Jeho najnápadnejším príznakom býva dýchavičnosť z hromadením krvi v pľúcach (ľavá srdcová komora ju nestačí odčerpávať) a únava alebo mdloba kvôli zníženiu srdcového výdaja (ľavá srdcová komora nestačí krv vypudzovať do tela). Môže dôjsť aj k vzniku porúch srdcového rytmu. Tie môžu mať rôznu závažnosť – od obyčajného búšenia srdca po náhlu smrť.

Diagnostika

Lekár pacienta vyšetrí a bude sa zaujímať o prejavy myokarditídy. Význam má EKG (najmä pri bolestiach na hrudníku) a funkciu srdca možno stanoviť ultrazvukom srdca (ECHO). Prípadnú infekciu sa môžeme pokúsiť určiť vyšetrením krvi (protilátky proti jednotlivým mikroorganizmom). Presnú a istú diagnózu však môžeme byť niekedy schopní určiť až biopsiou srdcovej svaloviny. Princíp je taký, že sa do srdcovej svaloviny zabodne tenká ihla, ktorou získame malú vzorku svaloviny. Histologicky pod mikroskopom sa v nej môžu nájsť známky zápalu.

Liečba

Liečba spadá do kompetencie skúsených lekárov (kardiológov) a je hocikedy pomerne obtiažna. Proti rade mikroorganizmov poškodzujúcich srdcovú svalovinu nemáme k dispozícii žiadne účinné lieky (najmä proti vírusom). Pri zápaloch srdcovej svaloviny by človek mal byť hospitalizovaný v nemocnici a pozorovaný. Vhodný je pokoj na lôžku. U porúch imunity možno použiť lieky, ktoré imunitu tlmia(imunosupresíva) – napríklad kortikoidy. Použiť možno aj antibiotiká a to buď ako priamu liečbu bakteriálnych infekcií, tak ako preventívny prostriedok. Zápalom, hoci aj neinfekčným, poškodená srdcová svalovina môže byť totiž náchylnejšia k bakteriálnej infekcii. Ak u pacienta začne dochádza k poruchám srdcového rytmu, možno nasadiť antiarytmiká (lieky, ktoré týmto poruchám bránia), alebo zabezpečiť dočasnú kardiostimuláciu. Kardiostimulátor je prístroj, ktorý zjednodušene povedané prikazuje srdcu, že sa má sťahovať v určitom pravidelnom rytme.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/myokarditida

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.