Zúženie aortálnej chlopne

Zúženie aortálnej chlopneZúženie aortálnej chlopne patrí medzi najčastejšie poruchy chlopní. Odborne sa tento stav označuje ako stenóza aortálnej chlopne a postihnutá je aortálna chlopňa oddeľujúca ľavú komoru od aorty. Aortálna chlopňa sa otvára počas stiahnutia srdcového svalu (systoly), kedy je krv vypudzovaná z ľavej komory do aorty. Tok krvi je umožnený správne otvorenou aortálnou chlopňou, jej zúženie však správny tok krvi narúša. Krv nemôže odtekať do aorty a spôsobuje tlakové preťažovanie ľavej komory.

Príčiny zúženia aortálnej chlopne


Zúženie aortálnej chlopne môže byť vrodené, alebo sa rozvinie počas života.

Dôležitou príčinou je degenerácia a kalcifikácia (ukladanie vápnika) chlopne podmienená pokročilým vekom, vyššie riziko je u ľudí s vrodenou abnormalitou aortálnej chlopne, ktorú označujeme ako bikuspidálna aortálna chlopňa (namiesto troch cípov má iba dva).

Veľmi zriedkavo sa môže aortálna stenóza objaviť ako komplikácia reumatickej horúčky.

Prejavy zúženia aortálnej chlopne

Zúženie aortálnej chlopne sa prejavuje príznakmi srdcového zlyhávania (predovšetkým námahová dýchavičnosť), bolesťami na hrudi charakteru anginy pectoris a opakovanými krátkodobými poruchami vedomia (synkopy) vznikajúcimi pri fyzickej aktivite.

Angina pectoris súvisí s preťažovaním ľavej komory, ktorej svalovina mohutnie a začína trpieť nedostatkom kyslíka, synkopy sú dôsledkom nízkeho srdcového výdaja a výrazne zhoršujú prognózu chorého.

V srdci dlhodobo postihnutom zúžením aortálnej chlopne je vysoké riziko vzniku rôznych porúch srdcového rytmu.

Diagnostika

U pacienta môžeme najprv zistiť vyššie spomínané klinické prejavy a na EKG môžu byť prítomné známky preťaženia ľavej komory.

Vada spôsobuje srdcový šelest, po ktorého nálezu je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie pažerákové ECHO). Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Liečba

U niektorých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a dostávajú lieky na srdce (nitráty, blokátory kalciových kanálov, diuretiká a pod.).

Dôležité je vedieť, že pacienti s pokročilejšou aortálnou stenózou by nemali dostávať lieky zo skupiny ACE-inhibítorov.

V detskom veku sa ako dočasné riešenie môže vykonať balóniková katetrizácia, kedy sa do miesta zúženej chlopne zasunie vnútrom tepny balónik a jeho rozfúknutie chlopňu rozšíri.

Definitívne vyriešiť aortálnu stenózu možno náhradou aortálnej chlopne pomocou (mechanickej alebo biologickej) umelej chlopne.

Klasicky sa volí kardiochirurgický zákrok, ale u rizikových pacientov sa niekedy vykonáva perkutánna katétrová implantácia aortálnej chlopne (TAVI), kedy je špeciálna umelá chlopňa do cieľového miesta umiestnená katétrom zasunutým k srdcu vnútrom aorty bez nutnosti chirurgickej operácie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zuzeni-aortalni-chlopne

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button