Úvod / Choroby / Zúženie aortálnej chlopne

Zúženie aortálnej chlopne

Zúženie aortálnej chlopneZúženie aortálnej chlopne patrí medzi najčastejšie poruchy chlopní. Odborne sa tento stav označuje ako stenóza aortálnej chlopne a postihnutá je aortálna chlopňa oddeľujúca ľavú komoru od aorty. Aortálna chlopňa sa otvára počas stiahnutia srdcového svalu (systoly), kedy je krv vypudzovaná z ľavej komory do aorty. Tok krvi je umožnený správne otvorenou aortálnou chlopňou, jej zúženie však správny tok krvi narúša. Krv nemôže odtekať do aorty a spôsobuje tlakové preťažovanie ľavej komory.

Príčiny zúženia aortálnej chlopne


Zúženie aortálnej chlopne môže byť vrodené, alebo sa rozvinie počas života. Dôležitou príčinou je degenerácia a kalcifikácia (ukladanie vápnika) chlopne podmienená pokročilým vekom, vyššie riziko je u ľudí s vrodenou abnormalitou aortálnej chlopne, ktorú označujeme ako bikuspidálna aortálna chlopňa (namiesto troch cípov má iba dva).

Veľmi zriedkavo sa môže aortálna stenóza objaviť ako komplikácia reumatickej horúčky.

Prejavy:

Zúženie aortálnej chlopne sa prejavuje príznakmi srdcového zlyhávania (predovšetkým námahová dýchavičnosť), bolesťami na hrudi charakteru anginy pectoris a opakovanými krátkodobými poruchami vedomia (synkopy) vznikajúcimi pri fyzickej aktivite.

Angina pectoris súvisí s preťažovaním ľavej komory, ktorej svalovina mohutnie a začína trpieť nedostatkom kyslíka, synkopy sú dôsledkom nízkeho srdcového výdaja a výrazne zhoršujú prognózu chorého. V srdci dlhodobo postihnutom zúžením aortálnej chlopne je vysoké riziko vzniku rôznych porúch srdcového rytmu.

Diagnostika:

U pacienta môžeme najprv zistiť vyššie spomínané klinické prejavy a na EKG môžu byť prítomné známky preťaženia ľavej komory. Vada spôsobuje srdcový šelest, po ktorého nálezu je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie pažerákové ECHO).

Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Liečba:

U niektorých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a dostávajú lieky na srdce (nitráty, blokátory kalciových kanálov, diuretiká a pod.). Dôležité je vedieť, že pacienti s pokročilejšie aortálnou stenózou by nemali dostávať lieky zo skupiny ACE-inhibítorov.

V detskom veku sa ako dočasné riešenie môže vykonať balóniková katetrizácia, kedy sa do miesta zúženej chlopne zasunie vnútrom tepny balónik a jeho rozfúknutie chlopňu rozšíri.

Definitívne vyriešiť aortálnu stenózu možno náhradou aortálnej chlopne pomocou (mechanickej alebo biologickej) umelej chlopne. Klasicky sa volí kardiochirurgický zákrok, ale u rizikových pacientov sa niekedy vykonáva perkutánna katétrová implantácia aortálnej chlopne (TAVI), kedy je špeciálna umelá chlopňa do cieľového miesta umiestnená katétrom zasunutým k srdcu vnútrom aorty bez nutnosti chirurgickej operácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *