Brušná angína

Brušná angínaLaik si asi povie, ako by asi angína na mandliach mohla súvisieť s bruchom? Názov brušná angína (odborne abdominálna angína) v skutočnosti nie je odvodený od zápalu mandlí, ale od slova angina pectoris, pri ktorej dochádza k bolestiam na hrudi vplyvom nedostatočného okysličenia srdcového svalu pri aterosklerózou zúžených srdcových tepnách.

Brušná angína a jej príčiny


Princíp vzniku ťažkostí je podobný angine pectoris, ale dochádza k nemu u tepien zásobujúcich časť žalúdka a čreva.

Tieto tepny sú dve a odstupujú priamo z brušnej aorty, odborne sa im hovorí mezenterické tepny (horné a dolné).

Ak sa začnú tieto tepny zužovať procesom aterosklerózy, začne mať v určitých situáciách dolný tráviaci trakt nedostatok krvi a kyslíka. A práve takéto situácie nastávajú po jedle, kedy potrebuje tráviaca sústava krv a kyslík, aby mohla dobre tráviť prijatú potravu.

Okrem aterosklerózy môže byť brušná angína vyvolaná aj zúžením aorty (koarktácia aorty) niekde nad miestom odstupu spomínaných „črevných“ tepien.

Prejavy

Ťažkosti vzniknú zvyčajne krátko (do 15 minút) po väčšom jedle a prejavujú sa veľmi nepríjemnou a prudkou bolesťou brucha.

Bolesť sama od seba postupne ustáva, ako sa znižujú nároky čriev na kyslík.

Chorí trpiaci brušnou angínou majú vyššie riziko vzniku epizód ischemickej kolitídy, čo je zápal čriev vzniknutý na podklade poškodenia črevnej steny nedostatkom kyslíka.

Brušná angína a jej diagnostika

Dôležitý je rozhovor s pacientom o typických problémoch krátku dobu po jedle.

Okrem toho ide väčšinou o pacientov vyššieho veku s prítomnými rizikovými faktormi aterosklerózy.

Vyšetrenie odstupe mezenterických tepien z aorty a toky krvi možno orientačne zhodnotiť ultrazvukom, presnejšie zhodnotenie nám umožní až CT vyšetrenie tepien, tzv. CT angiografia. Ischemickú kolitídu nájdeme pri kolonoskopii.

Liečba

Okrem klasickej liečby aterosklerózy a jej komplikácií (úplný zákaz fajčenia, slabšie lieky na riedenie krvi, statíny) je v niektorých prípadoch možné vykonať liečebnú angiografiu s rozšírením zúženia a umiestnením rúrkovitého stentu.

Ťažké stavy neriešiteľné angiograficky možno riešiť chirurgickým zákrokom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/brisni-angina

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button