Vyliec.sk > Príznaky > Nadmerná spavosť

Nadmerná spavosť

nadmerná spavosťNadmerná spavosť patrí medzi poruchy spánku, nazýva sa aj hypersomnia, prejavuje sa zvýšenou potrebou spánku. Je opakom nespavosti (insomnie). Človek s nadmernou potrebou spánku má skrátenú dobu bdelosti, ktorú by mal venovať aktívnemu životu (rodina, práca, vzdelanie).

Hypersomnia je príznakom  niektorých ochorení nervovej sústavy, infekčných ochorení mozgu a tiež aj príznakom mnohých ochorení psychického typu.

Môže ísť buď o predlžovanie nočného spánku, kedy sa človek nevie ráno   zobudiť tak, aby mohol začať žiť bežný deň, prípadne ide o nadmernú spavosť práve počas dňa, čiže počas dennej doby. Človek  sa ani po dlho trvajúcom spánku necíti oddýchnutý a má chuť ísť ešte spať.

Príčiny nadmernej spavosti:


1. Otras mozgu

Otras mozgu je porucha mozgovej činnosti a neurologické ochorenie v dôsledku zranenia hlavy, najčastejšie úderom alebo nárazom. Je to pomerne  častý úraz, zároveň je to jedna z ľahších foriem neurologických ochorení v dôsledku úrazu mozgu. Typicky pri ňom dochádza ku krátkodobej strate vedomia a neskôr k amnézii, čiže strate pamäti na obdobie pred a po úraze.

2. Demencia

Demencia (duševné ochorenie psychického typu) sa taktiež prejavuje v niektorých prípadoch nadmernou spavosťou. Demenciu charakterizujú poruchy pamäti a iných intelektových funkcií, ku ktorým sa vždy za rozličných okolností priradí široká paleta ďalších príznakov, definovaných ako poruchy správania či psychické príznaky.

Demencia spôsobuje – poruchy pamäti, poruchy úsudku a myslenia, poruchy orientácie až výskyt delírií a taktiež poruchy emotivity (labilita, podráždenosť, apatia).

3. Ochorenie srdca a ciev

Taktiež pri ochoreniach srdca a ciev môže byť nadmerná spavosť jedným z príznakom, väčšinou spolu s únavou. Je to napríklad pri anémii, čiže pri chudokrvnosti, kedy je prítomná celková únava organizmu, bledosť a aj mdloby. V súvislosti s nízkym krvným tlakom tiež možno pozorovať hypersomniu doprevádzanú únavou, slabosťou a bolesťami hlavy.

4. Nízky krvný tlak

V súvislosti s nízkym krvným tlakom tiež možno pozorovať hypersomniu doprevádzanú únavou, slabosťoubolesťami hlavy. Hypotenzia (nízky krvný tlak) vzniká z rôznych príčin, napr.: náhle zaujatie vzpriamenej polohy  (ortostatická hypotenzia),  vyvolávajú ju aj niektoré poruchy endokrinného systému (pri ktorých je nedostatočné vytváranie hormónov, ktoré zvyšujú tlak krvi).

Náhly pokles tlaku krvi zapríčiňuje unavenosť, zimomravosť, bolesti hlavy, pri vzpriamení sa závrat a poruchy videnia (citlivejší ľudia môžu pri náhlom vzpriamení sa aj stratiť vedomie = synkopa).

Diagnostika nadmernej spavosti

Normalita potreby spánku je definovaná na 6-9 hodín spánku u dospelého človeka. Pokiaľ niekto spí dlhšie je považovaný za “dlho spacieho” a môže mať aj hypersomniu.

Človek s hypersomniou sa cíti malátny, unavený, nevyspatý a to aj napriek tomu, že  mal dostatok spánku. Primárna nadmerná spavosť nemá viditeľné príčiny a ide o narkolepsiu. Typickým je krátkodobé  denné spanie vo viacerých opakovaniach (ak človek zaspí viackrát počas dňa na niekoľko minút alebo desiatok minút).

Nadmerná spavosť môže byť spôsobená nejakou poruchou alebo zdravotným problémom. Veľakrát je sprevádzaná aj nočnou nespavosťou alebo poruchami spánku v noci, ktoré sa môžu prejavovať len nekvalitným a ľahkým spánkom.

Ako liečiť nadmernú spavosť

Počas liečby hypersomnie sú  podávané prostriedky na posilnenie imunity (vitamíny). Tiež sa predpisujú tzv. “stimulanciá” ako Ritalin, ktoré potláčajú únavu, zvyšujú sústredenosť a človeka udržujú bdelého. Môžu sa podávať aj antidepresíva.

Ja osobne odporúčam zdržiavať sa často na čerstvom vzduchu, dodržiavať pravidelný spánkový režim so zásadami spánkovej hygieny. Pomáha tiež zelený čaj.

Kedy navštíviť lekára

Lekára doporučujem navštíviť pokiaľ  sa nadmerná spavosť prejavuje každodenným spaním v dĺžke 12 a viac hodín alebo ak sa prejavuje náhlym nekontrolovateľným zaspaním viac krát do dňa.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Čo môže spôsobiť nadmerná spavosť

Nadmerná spavosť dosť ovplyvňuje bežný život, napríklad váš výkon v práci , váš sociálny život ale môže dôjsť aj k závažnejším problémom akým sú napr. autonehody.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.