Úvod / Choroby / Narkolepsia

Narkolepsia

Narkolepsia Narkolepsia je relatívne vzácne neurologické ochorenie, ktoré úzko súvisí s poruchami spánku. Narkolepsiu môžeme opísať ako nedostatočnú funkciu mozgu regulovať fázy bdenia a spánku, najviditeľnejším dôsledkom je tendencia opakovane zaspávať počas dňa.

Príčiny narkolepsie:


Narkolepsia nemá známu príčinu vzniku, no predpokladá sa významný podiel genetického predpokladu prítomného u niektorých jedincov.

Prejavy:

Narkolepsia sa typicky prejavuje opakujúcimi sa epizódami slabosti, únavy a náhleho spánku počas dňa, kedy by človek mal bdieť.

Okrem toho býva narušená kvalita nočného spánku a u mnohých chorých s narkolepsiou sa vyskytuje tzv. kataplexia, čo sú epizódy náhleho zníženia svalového napätia pri vedomí. Epizódy kataplexie sa opakujú a majú rôznu intenzitu - postihnutý môže začať zle a nezreteľne hovoriť, padajú mu predmety z rúk, podlamujú sa kolená a niekedy dôjde k pádu.

Nočný spánok je nekvalitný, postihnutý sa môže často budiť a je narušený REM spánok, čo je hlboký spánok, v ktorom sa zdajú sny.

Určitá skupina chorých s narkolepsiou sa môže sťažovať na významné epizódy nespavosti. Pri zaspávaní sa môžu objaviť aj relatívne bizarné halucinácie s epizódami ochrnutia, ktoré označujeme ako záchvatové spánkové obrny. V prvých hodinách spánku sa u ľudí s narkolepsiou môžu objaviť aj desivé polovedomé stavy známe ako pavor nocturnus (nočné mory).

Diagnostika:

Podozrenie na diagnózu vychádza z klinických príznakov pacienta. Chorý by mal byť vyšetrený neurológom, väčšinou je doplnené CT vyšetrením mozgu (v tomto prípade bude bez významného nálezu) a EEG vyšetrením.

Veľmi cenné je vyšetrenie pacienta v spánkovom laboratóriu, kde je skúmaná kvalita pacientovho spánku. Táto metóda potom umožní určiť narušený vzorec spánku s dominujúcim narušením REM spánku.

Liečba narkolepsie:

Liečba ochorenia je zložitá. Vyliečenie nie je možné, ale u mnohých chorých sa aspoň podarí stlmiť príznaky do znesiteľnej miery. Používajú sa rôzne lieky stimulujúce mozog a liečivá ovplyvňujúce funkciu neurotransmiterov, čo sú zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi mozgovými bunkami.

Príkladom využívaných preparátov sú lieky ako je Vigil a Ritalin. Epizódy spánkovej obrny a kataplexie sú liečiteľné pomocou niektorých antidepresív.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *