Vyliec.sk / Choroby / Kataplexia

Kataplexia

Kataplexia Kataplexia znamená náhlu poruchu svalového napätia s rozvojom svalovej slabosti. Nejde o vážny stav, na druhej strane sú jej dôsledky značne nepríjemné.

Aké sú presne príčiny tejto poruchy svalového napätia, ako ju diagnostikovať a liečiť?

Príčiny kataplexie


Kataplexia sa môže vyskytovať samostatne, ale to je veľmi zriedkavé. Oveľa častejšie sprevádza narkolepsiu, čo je porucha bdenia a spánku. Príčinou kataplexie je zjednodušene povedané narušenie funkcie niektorých neurotrasmitérov (zlúčeniny prenášajúce vzruchy v nervovej sústave).

Záchvat kataplexie môže vzniknúť bez jasnej spúšťacej príčiny, alebo je vyvolaný zmenami emócií, smiechom, alebo strachom. Okrem narkolepsie bola kataplexia pozorovaná zriedkavo u roztrúsenej sklerózy, po úrazoch hlavy, po zápaloch mozgu a mŕtvici.

Prejavy kataplexie

Záchvat kataplexie začína náhle a prejavuje sa nekontrolovateľnou svalovou slabosťou. Postihnuté môžu byť rôzne svalové skupiny. Pomerne často ide o svaly tváre, krku a dolných končatín.

Slabosť dolných končatín môže spôsobiť pád na zem. Vedomie je však plne zachované, aj keď reč môže byť kvôli slabosti svalstva nezrozumiteľná a postihnutý môže trpieť dvojitým videním. Záchvat trvá zvyčajne krátko, väčšinou len sekundy alebo niekoľko minút.

Diagnostika

Diagnostika vychádza z neurologického vyšetrenia, jeho súčasťou je zvyčajne EEG a vyšetrenie mozgu nejakou zobrazovacou metódou (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). Vždy je vhodné pátrať po známkach narkolepsie.

Liečba

Podávajú sa niektoré lieky s uspokojivým efektom, účinok majú napríklad zlúčeniny zo skupiny antidepresív.


Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/web/virtuals/150048/virtual/www/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 853

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/web/virtuals/150048/virtual/www/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 853

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.