Vyliec.sk > Choroby > Kataplexia

Kataplexia

Kataplexia Kataplexia znamená náhlu poruchu svalového napätia s rozvojom svalovej slabosti. Nejde o vážny stav, na druhej strane sú jej dôsledky značne nepríjemné.

Aké sú presne príčiny tejto poruchy svalového napätia, ako ju diagnostikovať a liečiť?

Príčiny kataplexie


Kataplexia sa môže vyskytovať samostatne, ale to je veľmi zriedkavé. Oveľa častejšie sprevádza narkolepsiu, čo je porucha bdenia a spánku. Príčinou kataplexie je zjednodušene povedané narušenie funkcie niektorých neurotrasmitérov (zlúčeniny prenášajúce vzruchy v nervovej sústave).

Záchvat kataplexie môže vzniknúť bez jasnej spúšťacej príčiny, alebo je vyvolaný zmenami emócií, smiechom, alebo strachom. Okrem narkolepsie bola kataplexia pozorovaná zriedkavo u roztrúsenej sklerózy, po úrazoch hlavy, po zápaloch mozgu a mŕtvici.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy kataplexie

Záchvat kataplexie začína náhle a prejavuje sa nekontrolovateľnou svalovou slabosťou. Postihnuté môžu byť rôzne svalové skupiny. Pomerne často ide o svaly tváre, krku a dolných končatín.

Slabosť dolných končatín môže spôsobiť pád na zem. Vedomie je však plne zachované, aj keď reč môže byť kvôli slabosti svalstva nezrozumiteľná a postihnutý môže trpieť dvojitým videním. Záchvat trvá zvyčajne krátko, väčšinou len sekundy alebo niekoľko minút.

Diagnostika

Diagnostika vychádza z neurologického vyšetrenia, jeho súčasťou je zvyčajne EEG a vyšetrenie mozgu nejakou zobrazovacou metódou (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). Vždy je vhodné pátrať po známkach narkolepsie.

Liečba

Podávajú sa niektoré lieky s uspokojivým efektom, účinok majú napríklad zlúčeniny zo skupiny antidepresív.

Kataplexia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.