Úvod / Choroby / Kataplexia

Kataplexia

Kataplexia Kataplexia znamená náhlu poruchu svalového napätia s rozvojom svalovej slabosti. Nejde o vážny stav, na druhej strane sú jej dôsledky značne nepríjemné.

Aké sú presne príčiny tejto poruchy svalového napätia, ako ju diagnostikovať a liečiť?

Príčiny kataplexie:


Kataplexia sa môže vyskytovať samostatne, ale to je veľmi zriedkavé. Oveľa častejšie sprevádza narkolepsiu, čo je porucha bdenia a spánku. Príčinou kataplexie je zjednodušene povedané narušenie funkcie niektorých neurotrasmitérov (zlúčeniny prenášajúce vzruchy v nervovej sústave).

Záchvat kataplexie môže vzniknúť bez jasnej spúšťacej príčiny, alebo je vyvolaný zmenami emócií, smiechom, alebo strachom. Okrem narkolepsie bola kataplexia pozorovaná zriedkavo u roztrúsenej sklerózy, po úrazoch hlavy, po zápaloch mozgu a mŕtvici.

Prejavy kataplexie:

Záchvat kataplexie začína náhle a prejavuje sa nekontrolovateľnou svalovou slabosťou. Postihnuté môžu byť rôzne svalové skupiny. Pomerne často ide o svaly tváre, krku a dolných končatín.

Slabosť dolných končatín môže spôsobiť pád na zem. Vedomie je však plne zachované, aj keď reč môže byť kvôli slabosti svalstva nezrozumiteľná a postihnutý môže trpieť dvojitým videním. Záchvat trvá zvyčajne krátko, väčšinou len sekundy alebo niekoľko minút.

Diagnostika:

Diagnostika vychádza z neurologického vyšetrenia, jeho súčasťou je zvyčajne EEG a vyšetrenie mozgu nejakou zobrazovacou metódou (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). Vždy je vhodné pátrať po známkach narkolepsie.

Liečba:

Podávajú sa niektoré lieky s uspokojivým efektom, účinok majú napríklad zlúčeniny zo skupiny antidepresív.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *