Vyliec.sk > Choroby > Spánková obrna

Spánková obrna

Spánková obrnaSpánková obrna sa označuje aj ako spánková paralýza a ide o nepríjemný, ale menej závažný stav, ktorý radíme medzi poruchy spánku. Spánková obrna je veľmi často združená s inou poruchou spánku známou ako narkolepsia.

Čo všetko môže túto poruchu spánku spôsobiť, ako presnejšie sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Spánková obrna a jej príčiny


Príčina nie je celkom jasná, predpokladá je určitý podiel genetického predpokladu v kombinácii s vonkajšími faktormi. Ľudia s častejším výskytom spánkovej obrny mávajú narušenú kvalitu spánku, majú abnormálne epizódy REM spánku (REM vychádza zo slov Rapid Eye Movement a ide o spánok, pri ktorom dochádza k pohybom zatvorených očí, a pri ktorom sa zdajú sny) a narušenú funkciu nervového systému v mozgu, ktorý zaisťuje správne prebúdzanie zo spánku.

Jedinci trpiaci záchvatmi spánkovej obrny majú vyššie riziko ďalšieho záchvatu pri nedostatočnom spánku, pri nepravidelnom spánku, pri strese, vyčerpaní a pri častom užívaní stimulačných látok (kofeín).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

V rámci spánkovej obrny sa človek nachádza kdesi medzi spaním a bdelosťou, väčšinou dokáže myslieť a uvedomuje si svoje okolie, ale nie je schopný hýbať končatinami a pripadá si ochrnutý.

Záchvaty sa objavujú buď pri zaspávaní alebo pri prebúdzaní a trvajú sekundy až minúty, veľmi výnimočne dlhšiu dobu. Okrem ochrnutia môžu byť prítomné pocity bolestivého tlaku na hrudníku, dýchavičnosti, najrôznejšie halucinácie (sluchové, zrakové) a emócie strachu a ohrozenia s pocitom prítomnosti cudzie bytosti v miestnosti. Kombinácia týchto pocitov s nemožnosťou hýbať sa a reagovať je značne desivá.

Po skončení epizódy spánkovej obrny sa vracia kompletná hybnosť. Do jedinca trpiaceho pravdepodobne určitou formou spánkovej obrny sa vžil Edgar Alan Poe v poviedke Predčasný pohreb (nebojte, má dobrý koniec).

Spánková obrna a jej diagnostika

Diagnóza je stanovená na základe opakovaných klinických ťažkostí pacienta. Najmä prvý záchvat spánkovej obrny môže byť v niektorých ohľadoch podobný mozgovej mŕtvici, a vyšetrenie tak väčšinou zahŕňa CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu mozgu.

Pri podozrení na poruchu spánku bývajú ľudia vyšetrení v špeciálnom spánkovom laboratóriu, kde sú monitorovaní počas spánku.

Prevencia a liečba

Je veľmi dôležité vyhýbať sa situáciám, ktoré zvyšujú riziko záchvatu, tj. mať dostatok pravidelného spánku, vyhýbať sa stresu a neužívať vo zvýšenej miere stimulačné prípravky pri únave. Z liekov sa podávajú niektoré antidepresíva, ktoré svojím vplyvom na nervový systém znižujú aj frekvenciu záchvatov spánkovej paralýzy.

Spánková obrna

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Jeden komentár

  1. Dobrý deň.
   Syn trpí spánkovou paralýzou už dlhší čas.
   Dá sa to nejako liečiť?
   Ďakujem.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.