Spánková obrna

Spánková obrnaSpánková obrna sa označuje aj ako spánková paralýza a ide o nepríjemný, ale menej závažný stav, ktorý radíme medzi poruchy spánku. Spánková obrna je veľmi často združená s inou poruchou spánku známou ako narkolepsia.

Čo všetko môže túto poruchu spánku spôsobiť, ako presnejšie sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Spánková obrna a jej príčiny

Príčina nie je celkom jasná, predpokladá je určitý podiel genetického predpokladu v kombinácii s vonkajšími faktormi.

Ľudia s častejším výskytom spánkovej obrny mávajú narušenú kvalitu spánku, majú abnormálne epizódy REM spánku (REM vychádza zo slov Rapid Eye Movement a ide o spánok, pri ktorom dochádza k pohybom zatvorených očí, a pri ktorom sa zdajú sny) a narušenú funkciu nervového systému v mozgu, ktorý zaisťuje správne prebúdzanie zo spánku.

Jedinci trpiaci záchvatmi spánkovej obrny majú vyššie riziko ďalšieho záchvatu pri nedostatočnom spánku, pri nepravidelnom spánku, pri strese, vyčerpaní a pri častom užívaní stimulačných látok (kofeín).

Prejavy

V rámci spánkovej obrny sa človek nachádza kdesi medzi spaním a bdelosťou, väčšinou dokáže myslieť a uvedomuje si svoje okolie, ale nie je schopný hýbať končatinami a pripadá si ochrnutý.

Záchvaty sa objavujú buď pri zaspávaní alebo pri prebúdzaní a trvajú sekundy až minúty, veľmi výnimočne dlhšiu dobu.

Okrem ochrnutia môžu byť prítomné pocity bolestivého tlaku na hrudníku, dýchavičnosti, najrôznejšie halucinácie (sluchové, zrakové) a emócie strachu a ohrozenia s pocitom prítomnosti cudzie bytosti v miestnosti.

Kombinácia týchto pocitov s nemožnosťou hýbať sa a reagovať je značne desivá.

Po skončení epizódy spánkovej obrny sa vracia kompletná hybnosť. Do jedinca trpiaceho pravdepodobne určitou formou spánkovej obrny sa vžil Edgar Alan Poe v poviedke Predčasný pohreb (nebojte, má dobrý koniec).

Spánková obrna a jej diagnostika

Diagnóza je stanovená na základe opakovaných klinických ťažkostí pacienta.

Najmä prvý záchvat spánkovej obrny môže byť v niektorých ohľadoch podobný mozgovej mŕtvici, a vyšetrenie tak väčšinou zahŕňa CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu mozgu.

Pri podozrení na poruchu spánku bývajú ľudia vyšetrení v špeciálnom spánkovom laboratóriu, kde sú monitorovaní počas spánku.

Prevencia a liečba

Je veľmi dôležité vyhýbať sa situáciám, ktoré zvyšujú riziko záchvatu, tj. mať dostatok pravidelného spánku, vyhýbať sa stresu a neužívať vo zvýšenej miere stimulačné prípravky pri únave.

Z liekov sa podávajú niektoré antidepresíva, ktoré svojím vplyvom na nervový systém znižujú aj frekvenciu záchvatov spánkovej paralýzy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/spankova-obrna

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button