Chronická pankreatitída (chronický zápal pankreasu)

chronická pankreatitídaChronický zápal pankreasu (chronická pankreatitída) je dlhodobé ochorenie, ktoré je spojené s pomalým vyhasínaním funkcie pankreasu. Ide o úplne iné ochorenie ako je akútna pankreatitída.

Príčiny chronickej pankreatitídy


Najčastejšou príčinou ochorenia s názvom chronická pankreatitída je chronický alkoholizmus.

Alkohol poškodzuje bunky pankreasu a tie pomaly odumierajú a sú nahradzované väzivom. Pokles funkcií pankreasu sa vyskytuje aj u cystickej fibrózy.

Niektoré vzácne formy chronického zápalu pankreasu sú dedičným, geneticky daným ochorením, alebo sú autoimunitne podmienené.

Príznaky

Stav sa prejavuje občasnými, menej intenzívnymi, ale nepríjemnými bolesťami brucha a tráviacimi ťažkosťami.

Bolesti sú obvykle krátko po jedle a chorý človek sa ich môže obávať až do takej miery, že mu narušia príjem potravy.

Chorý chudne a môže trpieť hnačkami spôsobenými nedostatočným trávením a vstrebávaním potravy.

Stolica býva zažltnutá, mastná a páchnuca, čo je dané nadbytkom nestrávených tukov, pacient môže začať trpieť poruchou vstrebávania živín a podvýživou.

U pokročilých foriem choroby sa môže začať prejavovať nedostatočná schopnosť pankreasu vytvárať inzulín. U postihnutého tak vzniká cukrovka, ktorá v princípe zodpovedá cukrovke 1. typu.

Diagnostika

Možno vyšetrovať hladiny pankreatických enzýmov v krvi alebo v stolici. Ide však skôr o orientačné a nie presné informácie, pretože pokles koncentrácie enzýmov nemusí byť vždy pozorovateľný.

Isté patologické zmeny na pankrease sú viditeľné pri ultrazvukovom vyšetrení a CT brucha, zobraziť si pankreatický vývod možno aj pomocou ERCP vyšetrenia. Menej invazívne je MRCP vyšetrenie.

Liečba

Pacient nesmie piť alkohol a musí mať kvalitnú výživu s určitým obmedzením tukov. Niekoľkokrát denne sa podávajú v liekovej forme umelo pripravené tráviace pankreatické enzýmy.

Bývajú uložené v špeciálnych liekových kapsuliach, ktoré ich ochránia pred žalúdočnou kyselinou a rozpustia sa až v tenkom čreve.

V prípade neschopnosti pankreasu tvoriť inzulín je nutné ho začať pacientovi pravidelne aplikovať rovnako ako v prípade klasickej cukrovky.

Vzhľadom k faktu, že chronická pankreatitída významne zvyšuje riziko vzniku rakoviny pankreasu, by mali byť pacienti so zápalom pankreasu pravidelne sledovaní v gastroenterologickej ambulancii.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chronicka-pankreatitida-zanet-slinivky-brisni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button