Nepravidelný tep
Pocit nepravidelného tepu zažije počas života prakticky každý z nás. Väčšinou sa síce jedná len o nadbytočné srdcové sťahy (extrasystoly), ale najmä u starších ľudí nesmieme nepravidelný tep srdca podceniť, pretože sa za ním môže skrývať porucha srdcového rytmu.
Nepravidelný tep a jeho príčiny:
1. Extrasystoly
Extrasystoly sú nadbytočné srdcové sťahy mimo pravidelný rytmus. Ak je ich veľa, stáva sa srdcový rytmus nepravidelný a to môže vzbudzovať dojem vážnejších porúch srdcového rytmu.
Extrasystoly väčšinou nie sú nijako nebezpečné a hoci sa objavujú u väčšiny z nás, nevnímame ich.
Niektorí ľudia môžu však extrasystoly vnímať ako nepríjemné nepravidelné búšenie srdca a namerajú si nepravidelný pulz.
Početnejšie extrasystoly sa môžu objaviť u ľudí so zvýšenou funkciou štítnej žľazy, po požití nápojov bohatých na kofeín a niektorých návykových látok (napríklad marihuana, kokaín).
2. Fibrilácia predsiení
Toto je asi najbežnejšia porucha srdcového rytmu, ktorá sa prejavuje nepravidelným pulzom. Väčšinou ju nájdeme u starších ľudí.
Niekedy je bezpríznaková, inokedy sa prejavuje pocitom nepravidelného búšenie srdca.
Najzávažnejšími komplikáciami fibrilácie predsiení je srdcové zlyhanie a ischemická mozgová mŕtvica.
Ak zlyhá túto poruchu rytmu vyliečiť, je nutné podávať pacientom s fibriláciou predsiení dlhodobo lieky na riedenie krvi.
3. AV blok II. stupňa
Toto je oveľa vzácnejšia porucha rytmu ako fibrilácia predsiení. Dochádza pri nej k poruche prevodu vzruchu medzi predsieňami a komorami.
Porucha rytmu má dve formy, u oboch dochádza k občasnému výpadku sťahu komôr a to môže viesť k istej nepravidelnosti.
Porúch, ktoré spôsobujú nepravidelný tep samozrejme existuje oveľa viac, ale u ostatných je pulz buď pravidelný, alebo úplne chýba (napríklad fibrilácia komôr).
Diagnostika
Ak človek cíti, že má nepravidelný tep, mal by navštíviť praktického lekára alebo internistu. Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa najmä zmeranie pulzu pohmatom a počúvanie srdcovej akcie fonendoskopom.
Najdôležitejšie vyšetrenie je však EKG, ktoré nám ukáže pacientov srdcový rytmus a pomôže odhaliť prípadné arytmie.
Ak je EKG normálne a pacient udáva len občasné ťažkosti, potom možno odporučiť Holter EKG vyšetrenie (24hodinový záznam EKG krivky).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nepravidelny-tep
Použité zdroje: základné zdroje textu