Nepravidelný tep

nepravidelny tepPocit nepravidelného tepu zažije počas života prakticky každý z nás. Väčšinou sa síce jedná len o nadbytočné srdcové sťahy (extrasystoly), ale najmä u starších ľudí nesmieme nepravidelný tep srdca podceniť, pretože sa za ním môže skrývať porucha srdcového rytmu.

Nepravidelný tep a jeho príčiny:


1. Extrasystoly

Extrasystoly sú nadbytočné srdcové sťahy mimo pravidelný rytmus. Ak je ich veľa, stáva sa srdcový rytmus nepravidelný a to môže vzbudzovať dojem vážnejších porúch srdcového rytmu. Extrasystoly väčšinou nie sú nijako nebezpečné a hoci sa objavujú u väčšiny z nás, nevnímame ich.

Niektorí ľudia môžu však extrasystoly vnímať ako nepríjemné nepravidelné búšenie srdca a namerajú si nepravidelný pulz. Početnejšie extrasystoly sa môžu objaviť u ľudí so zvýšenou funkciou štítnej žľazy, po požití nápojov bohatých na kofeín a niektorých návykových látok (napríklad marihuana, kokaín).

2. Fibrilácia predsiení

Toto je asi najbežnejšia porucha srdcového rytmu, ktorá sa prejavuje nepravidelným pulzom. Väčšinou ju nájdeme u starších ľudí. Niekedy je bezpríznaková, inokedy sa prejavuje pocitom nepravidelného búšenie srdca.

Najzávažnejšími komplikáciami fibrilácie predsiení je srdcové zlyhanie a ischemická mozgová mŕtvica. Ak zlyhá túto poruchu rytmu vyliečiť, je nutné podávať pacientom s fibriláciou predsiení dlhodobo lieky na riedenie krvi.

 3. AV blok II. stupňa

Toto je oveľa vzácnejšia porucha rytmu ako fibrilácia predsiení. Dochádza pri nej k poruche prevodu vzruchu medzi predsieňami a komorami. Porucha rytmu má dve formy, u oboch dochádza k občasnému výpadku sťahu komôr a to môže viesť k istej nepravidelnosti.

Porúch, ktoré spôsobujú nepravidelný tep samozrejme existuje oveľa viac, ale u ostatných je pulz buď pravidelný, alebo úplne chýba (napríklad fibrilácia komôr).

Bio a Raw potraviny

Diagnostika

Ak človek cíti, že má nepravidelný tep, mal by navštíviť praktického lekára alebo internistu. Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa najmä zmeranie pulzu pohmatom a počúvanie srdcovej akcie fonendoskopom.

Najdôležitejšie vyšetrenie je však EKG, ktoré nám ukáže pacientov srdcový rytmus a pomôže odhaliť prípadné arytmie. Ak je EKG normálne a pacient udáva len občasné ťažkosti, potom možno odporučiť Holter EKG vyšetrenie (24hodinový záznam EKG krivky).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nepravidelny-tep

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.