Extrasystola

ExtrasystolaExtrasystola znamená sťah srdcovej svaloviny, ktorý je vzhľadom k normálnemu pravidelnému rytmu akosi navyše. Extrasystola vzniká predčasne, narúša pravidelnosť srdcového rytmu a väčšina z nás ju nijako nevníma. Napriek tomu môžu byť početnejšie extrasystoly spojené s nepríjemnými príznakmi a určité informácie o nich môžu byť užitočné. Extrasystoly môžu mať svoje klinické prejavy, kedy nemusia byť spojené s iným ochorením a môžu byť liečené.

Aké sú teda príčiny tohto ochorenia? Ako sa extrasystola lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny extrasytoly


Srdcové sťahy sa objavujú na základe vzniku elektrických vzruchov, ktoré majú pôvod v tzv. Sinoatriálnom uzle, čo je skupina buniek v pravej srdcovej predsieni.

Pri extrasystole vzniká vzruch predčasne v inom mieste srdca a odtiaľ sa šíri. Podľa toho, v ktorom mieste srdcového svalu extrasystola vzniká, rozlišujeme extrasystoly predsieňové a komorové.

Oba typy extrasystolí sa môžu vyskytovať aj u úplne zdravých jedincov.

Početnejší výskyt extrasystolí sa môže objaviť pri poruchách vnútorného prostredia (napr. odchýlky hladiny krvných iónov), u zvýšenej funkcie štítnej žľazy, pri zvýšenej teplotea vplyvom rôznych liekov a drog (niektoré antidepresíva, digoxín, kofeín, kokaín a pod.).

Musíme myslieť na to, že početné komorové extrasystoly môžu súvisieť s prítomnosťou srdcových porúch a ochorení, ako ischemická choroba srdca, srdcové zlyhanie a kardiomyopatia.

V takom prípade sa zvyšuje riziko vzniku nebezpečných arytmií, ako sú komorové tachykardie a komorové fibrilácie, ktoré môžu spôsobiť náhlu srdcovú smrť.

Prejavy

Extrasystoly občas vznikajú prakticky u každého z nás a väčšina ľudí ich nejako nevníma.

Niekedy môžu byť pociťované ako nepríjemné nepravidelné sťahy srdca a niektorí ľudia ich popisujú ako početnejšie búšenie srdca.

Diagnostika

Prítomnosť extrasystoly a ich typ môže byť určený pomocou EKG. Dlhodobejší záznam je možný pomocou tzv. EKG Holter.

V prípade podozrenia na ochorenie srdca, ktoré s extrasystolami súvisia je možné vykonať echokardiografické vyšetrenie, ktoré nám podá základné informácie o funkcii srdca a jeho chlopní.

Súčasťou základného vyšetrenia pri výskyte početnejších extrasystolách by malo byť vyšetrenie krvných minerálov a hladiny hormónov štítnej žľazy.

Liečba

Vo väčšine prípadov nie je potrebné náhodne zistené extrasystoly nijako liečiť. Ak spôsobujú nepríjemné príznaky, možno zvážiť niektoré lieky zo skupiny antiarytmík, ktorých cieľom je eliminácia extrasystoly a upravenie  rytmu.

Zvyčajne je prvou voľbou podskupina beta-blokátorov.

U pacienta s potvrdeným vážnejším ochorením srdca a výskytom veľmi početných komorových extrasystol môže byť zvážená implantácia ICD na prevenciu náhlej srdcovej smrti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/extrasystoly

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button