Vyliec.sk > Príznaky > Hypoxémia

Hypoxémia

HypoxémiaHypoxémia je termín menej známy ako hypoxia. Hypoxia znamená nedostatočné okysličenie tkanív, zatiaľ čo hypoxémia znamená zjednodušene povedané nedostatok kyslíka v krvi. Môžeme tak povedať, že ťažšia hypoxémia po určitej dobe spôsobí hypoxiu.

Hypoxémia a jej príčiny


Nedostatočné okysličenie krvi môže mať viac príčin. Jednou z možností je nedostatok kyslíka v okolitom vzduchu, čo je prípad pobytu vo vysokých nadmorských výškach a nadýchaní sa splodín pri požiaroch.

Oveľa častejšia je nedostatočná funkcia pľúc, ktorá býva spôsobená rôznymi chorobami ovplyvňujúcimi výmenu krvných plynov. Ide napríklad o CHOCHP, emfyzém a pľúcnu fibrózu, z akútnych stavov môže byť príčinou hypoxémie napríklad zlyhanie dýchacej sústavy pri ARDS.

Ďalšou typickou príčinou sú ochorenia postihujúce kardiovaskulárny aparát, z ktorých vymenovať je nutné najmä ľavostranné srdcové zlyhávanie (pľúcny edém) a pľúcnu embóliu. V detskom veku musíme spomenúť najrôznejšie vrodené chyby srdca.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Zabudnúť nesmieme ani na stavy, kedy dochádza k útlmu funkcie dychového centra v mozgu. Dôjsť k tomu môže napríklad u mozgovej mŕtvice, u ďalších ochoreniach mozgu, po podaní liekov (silné lieky na bolesť, celkové anestetiká).

Prejavy

Mierna hypoxémia sa nemusí nijako prejavovať, prípadne môže byť spojená s nevýkonnosť, únavou a vznikom paličkovitých prstov.

Ak tento príznak trvá príliš dlho, tak sa telo prispôsobuje zvýšením počtu červených krvinie (odborne polycytémia). Ťažšie formy hypoxémie vedú k nedostatku kyslíka v tkanivách, čo je spojené s dýchavičnosťou a poruchami funkcie telesných orgánov. Najlepšie je to vidieť na mozgu, ktorý kyslík skutočne nutne potrebuje.

Môžu sa objaviť stavy zmätenosti, halucinácie a zhoršovaniu kvality vedomia. Bez liečby môže stav prejsť do kómy, ktorá končí zvyčajne smrťou.

Diagnostika

Hypoxémiu môžeme orientačne zistiť z rýchleho a jednoduchého vyšetrenia známeho ako pulzná oximetria, ktoré je schopné zmerať nasýtenie hemoglobínu kyslíkom. Presnejšie je však vyšetrenie krvných plynov zo vzorky arteriálnej krvi (Astrup).

O hypoxémií hovoríme vtedy, ak parciálny tlak kyslíka v arteriálnej krvi (PaO2) poklesne pod 10 kilopascalov [kPa].

Liečba

U väčšiny stavov podávame kyslík vo zvýšenej koncentrácii, čo zvyšuje množstvo kyslíka v krvi a vedie k subjektívnej úľave pacienta. Sú tu len dva isté problémy.

Po prvé sa s kyslíkom v množstve situácií musí zaobchádzať opatrne, pretože vysoká koncentrácia kyslíka môže utlmiť dychové centrum a situáciu paradoxne zhoršiť.

Po druhé kyslík sám o sebe situáciu nerieši a je nutné liečiť vyvolávajúcu príčinu hypoxémie, ak je to možné. Výnimkou je dlhodobá aplikácia kyslíka pri niektorých nevyliečiteľných pľúcnych chorobách. V prípade ťažkej nezlepšujúcej sa hypoxémie ohrozujúcej pacienta na živote môže byť potrebná intubácia so zaistením dočasnej umelej pľúcnej ventilácie.

Hypoxémia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.