Hypoxémia

Hypoxémia je termín menej známy ako hypoxia. Hypoxia znamená nedostatočné okysličenie tkanív, zatiaľ čo hypoxémia znamená zjednodušene povedané nedostatok kyslíka v krvi. Môžeme tak povedať, že ťažšia hypoxémia po určitej dobe spôsobí hypoxiu.
Hypoxémia a jej príčiny
Nedostatočné okysličenie krvi môže mať viac príčin. Jednou z možností je nedostatok kyslíka v okolitom vzduchu, čo je prípad pobytu vo vysokých nadmorských výškach a nadýchaní sa splodín pri požiaroch.
Oveľa častejšia je nedostatočná funkcia pľúc, ktorá býva spôsobená rôznymi chorobami ovplyvňujúcimi výmenu krvných plynov. Ide napríklad o CHOCHP, emfyzém a pľúcnu fibrózu, z akútnych stavov môže byť príčinou hypoxémie napríklad zlyhanie dýchacej sústavy pri ARDS.
Ďalšou typickou príčinou sú ochorenia postihujúce kardiovaskulárny aparát, z ktorých vymenovať je nutné najmä ľavostranné srdcové zlyhávanie (pľúcny edém) a pľúcnu embóliu.
V detskom veku musíme spomenúť najrôznejšie vrodené chyby srdca. Zabudnúť nesmieme ani na stavy, kedy dochádza k útlmu funkcie dychového centra v mozgu.
Dôjsť k tomu môže napríklad u mozgovej mŕtvice, u ďalších ochoreniach mozgu, po podaní liekov (silné lieky na bolesť, celkové anestetiká).
Prejavy
Mierna hypoxémia sa nemusí nijako prejavovať, prípadne môže byť spojená s nevýkonnosť, únavou a vznikom paličkovitých prstov.
Ak tento príznak trvá príliš dlho, tak sa telo prispôsobuje zvýšením počtu červených krvinie (odborne polycytémia).
Ťažšie formy hypoxémie vedú k nedostatku kyslíka v tkanivách, čo je spojené s dýchavičnosťou a poruchami funkcie telesných orgánov.
Najlepšie je to vidieť na mozgu, ktorý kyslík skutočne nutne potrebuje. Môžu sa objaviť stavy zmätenosti, halucinácie a zhoršovaniu kvality vedomia. Bez liečby môže stav prejsť do kómy, ktorá končí zvyčajne smrťou.
Diagnostika
Hypoxémiu môžeme orientačne zistiť z rýchleho a jednoduchého vyšetrenia známeho ako pulzná oximetria, ktoré je schopné zmerať nasýtenie hemoglobínu kyslíkom.
Presnejšie je však vyšetrenie krvných plynov zo vzorky arteriálnej krvi (Astrup). O hypoxémií hovoríme vtedy, ak parciálny tlak kyslíka v arteriálnej krvi (PaO2) poklesne pod 10 kilopascalov [kPa].
Liečba
U väčšiny stavov podávame kyslík vo zvýšenej koncentrácii, čo zvyšuje množstvo kyslíka v krvi a vedie k subjektívnej úľave pacienta. Sú tu len dva isté problémy.
Po prvé sa s kyslíkom v množstve situácií musí zaobchádzať opatrne, pretože vysoká koncentrácia kyslíka môže utlmiť dychové centrum a situáciu paradoxne zhoršiť.
Po druhé kyslík sám o sebe situáciu nerieši a je nutné liečiť vyvolávajúcu príčinu hypoxémie, ak je to možné. Výnimkou je dlhodobá aplikácia kyslíka pri niektorých nevyliečiteľných pľúcnych chorobách.
V prípade ťažkej nezlepšujúcej sa hypoxémie ohrozujúcej pacienta na živote môže byť potrebná intubácia so zaistením dočasnej umelej pľúcnej ventilácie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hypoxemie
Použité zdroje: základné zdroje textu