Vyliec.sk > Príznaky > Modrá koža

Modrá koža

Modrá kožaModrá koža je porucha kožného tkaniva spolu s okolitými cievami, ktorá spočiatku nemusí byť závažná. Mnoho podmienok môže spôsobiť, že vaša pokožka bude modrastá. Napríklad modriny a kŕčové žily môžu mať podobu modrej farby. Slabý krvný obeh alebo nedostatočné množstvo kyslíka vo vašom krvnom riečisku môžu tiež spôsobiť, že vaša pleť bude modrá. Táto zmena sfarbenia kože je známa aj ako cyanóza

Príčiny modrej kože:


1. Nedostatočný prietok krvi

Ak sa do končatín nedostane dostatok krvi, výsledný nedostatok kyslíka môže spôsobiť, že koža bude modrá.

Prerušované zúženie malých krvných ciev na končatinách môže spôsobiť nedostatok prietoku krvi. To sa môže stať vystavením chladu, kedy sa koža najskôr zmení na bielu, potom modrú a potom červenú (Raynaudova choroba).

Zrazenina, ktorá blokuje tepnu, môže zabrániť tomu, aby krv pretekala do končatiny, napríklad do jednej z chodidiel.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

2. Nedostatok kyslíka

V niektorých podmienkach dochádza k modrej koži, pretože krv nesie neobvykle malé množstvo kyslíka.

Srdcové stavy

Štrukturálne abnormality v srdci môžu spôsobiť, že krv s nízkym obsahom kyslíka sa čerpá do zvyšku tela namiesto toho, aby vstúpila do pľúc na vyzdvihnutie kyslíka. Zdedené stavy sú bežne diagnostikované v detstve.

Dýchacie stavy

Ak pľúca nefungujú správne, telo nebude schopné dostať všetok kyslík, ktorý potrebuje. Mohlo by to byť spôsobené akútnym problémom alebo exacerbáciou (nové, opätovné prepuknutie choroby) chronického ochorenia, akým je napríklad CHOCHP, pneumónia alebo astma.

Vysoká nadmorská výška

Nižší obsah kyslíka vo vzduchu vo vysokých nadmorských výškach môže spôsobiť stav charakterizovaný modrastou pokožkou, kašľom a ťažkosťami s dýchaním.

Abnormálny hemoglobín

Hemoglobín je molekula, ktorá nesie väčšinu kyslíka v krvi. Ak je však jeho hladina nízka, môže to viesť k zníženiu dodávania kyslíka do tela.

3. Lieky

Amiodarón, liek používaný na určité ochorenia srdca, môže spôsobiť modrú pokožku v oblastiach, ktoré sú vystavené slnku.

Koloidné striebro, prírodný kozmetický prípravok určený na dezinfekciu a regeneráciu pleti, môže spôsobiť ukladanie striebra do kože, čo vedie k modrej farbe, najmä v oblastiach, ktoré sú taktiež vystavené slnku.

4. Materské znamienko

Niektoré typy znamienok pokožky, ktoré sa nachádzajú v začiatkoch života, majú modrú farbu.

5. Zranenia

Buchnutie alebo náraz môže mať za následok vznik modriny, kedy sú poškodené malé krvné cievy a dochádza k úniku krvi (ekchymóza). Krv sa spočiatku objavuje ako modrastá farba pod kožou a neskôr ako modrá koža.

Diagnostika

Váš lekár môže diagnostikovať modrú kožu len pohľadom na vašu pokožku. Ak chcete diagnostikovať príčinu cyanózy, váš lekár vykoná kompletnú fyzickú skúšku.

Taktiež vás môže objednať na jeden alebo viac testov, ako napríklad kompletný krvný obraz, pulznú oximetriu na meranie hladiny kyslíka v krvi, elektrokardiogram (EKG) na meranie elektrickej aktivity srdca, echokardiograf alebo ultrazvuk srdca, RTG alebo CT vyšetrenie hrudníka.

Ako liečiť modrú kožu

Mnohé príčiny modrej kože je možné riešiť skôr na pravidelnej schôdzke s lekárom ako na pohotovosti. Môžete však potrebovať urgentnú liečbu, ako je doplnkový kyslík, ak v krvi nie je dostatok kyslíka.

Okrem toho, ak je vaša modrá koža spôsobená prerušovaným prietokom krvi do končatiny, je potrebné okamžité liečenie, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu alebo dokonca strate končatiny.

Pri podmienkach, ktoré postihujú vaše srdce alebo krvné cievy, môže lekár predpísať lieky, chirurgický zákrok alebo iné liečebné postupy.

Ak ste boli diagnostikovaní Raynaudovým syndrómom, váš lekár vám môže odporučiť, aby ste sa obliekli teplým spôsobom a obmedzili čas strávený v chladnom prostredí.

Kedy navštíviť lekára

Modrá koža má niekoľko príčin vzniku. Preto pri najľahších úrazoch nie je potrebné zájsť za odborníkom. Keď sa však z ničoho nič objavia modré škvrny, odporúča sa navštíviť lekára, najmä vtedy, keď pociťujete bolesť a je vám celkovo slabo. Taktiež ak sa objavia aj príznaky, ako sú modré pery a jazyk, bolesti hlavy, ťažkosti s dýchaním alebo závrat, vyhľadajte lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.