Bolesť pri nádychu

bolesť pri nádychuBolesť pri nádychu je relatívne častým a vo väčšine bežných prípadov neškodným príznakom. Niekedy môže byť  spojená ale aj so závažnejšími stavmi. Vzhľadom k tomu, že sa často (ale nie vždy!) jedná o ochorenie pohrudnice (pleury), je bolesť pri nádychu označovaná ako pleurálny typ bolesti.

Čo všetko môže spôsobiť bolesť pri nádychu a ako ju diagnostikovať? Viac sa dozviete v tomto článku.

Príčiny bolesti pri nádychu:


1. Svalová bolesť

Objavuje sa najmä pri nadmernej fyzickej záťaži, kedy dôjde k natiahnutiu medzirebrových dýchacích svalov, čo potom vedie k ich bolestivosti pri dýchaní.

2. Zápal pohrudnice

Odborne sa označuje ako pleuritída. Jedná sa o zápal blany ktorá pokrýva pľúca a vystiela hrudnú dutinu.

Stav obvykle nasleduje po prechladnutiach a infekciach horných dýchacích ciest. Okrem bolestí pri nádychu sa objavuje aj zvýšená telesná teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov, proste bežné známky infekcie.

Je nutné dodať, že pleuritída môže mať množstvo ďalších neinfekčných príčin, o ktorý si môžete prečítať v príslušnom článku.

Niektoré môžu byť nebezpečné (autoimunitné choroby, nádory). Pre diagnózu pleuritídy je dôležitý röntgen hrudníka, ktorý vylúči zápal pľúc a niekedy môže zistiť aj zápalové postihnutie pohrudnice.

3. Zápal pľúc

Odborne sa označuje ako pneumónia. Toto relatívne bežné infekčné ochorenie môže viesť k podráždeniu pohrudnice, čo je spojené so vznikom bolesti pri nádychu.

Zásadný pre diagnózu je röntgen pľúc, ktorý môže pneumóniu odlíšiť od pleuritídy.

4. Úrazy

Úrazy hrudníka bývajú často spojené s následnou bolesťou pri dýchaní.

Pomerne typicky sa jedná o zlomeniny rebier. Odhalí ich röntgen hrudníka so zameraním na rebrá na bolestivé miesta.

5. Pneumotorax

Preniknutie vzduchu do dutiny hrudnej a kolaps pľúc môže byť okrem dýchavičnosti spojený aj s bolesťou pri nádychu.

6. Mezotelióm

Tento väčšinou zhubný a veľmi nebezpečný nádor pohrudnice býva spojený s jej zhrubnutím a môže spôsobiť miestný neinfekčný zápal.

Pleurálna bolesť je potom nevyhnutným dôsledkom. Niektoré formy mezoteliomu sú úzko spojené s vystavovaním sa azbestu.

Okrem mezoteliomu sa môže bolesť pri dýchaní objaviť aj u pokročilých foriem rakoviny pľúc.

7. Pľúcna embólia

Aj tento nebezpečný stav môže byť spojený s bolesťou pri nádychu. Je veľkým varovaním, keď je táto bolesť spojená s náhle vzniknutú dýchavičnosťou, vykašliavaním krvi a pod.

Podozrenie okrem týchto príznakov môžeme mnohokrát získať aj z EKG vyšetrenia. Podrobnejšie informácie o pľúcnej embóliu vyšetrovacom a liečebnom postupe nájdete v príslušnom článku.

Diagnostika bolesti pri nádychu

Dôležitá je anamnéza a zistenie akýchkoľvek ďalších ťažkostí pacienta. Z fyzikálneho vyšetrenia má najväčší význam počúvanie fonendoskopom nad pľúcami na postihnutej časti. Zo zobrazovacích metód je najlepším dostupným vyšetrením röntgen pľúc.

Ďalej postupujeme podľa výsledkov vyššie zmienených vyšetrení.

Ak je podľa zobrazovacích metód na postihnutej strane prítomná voda na pľúcach vo väčšom množstve, je možné ju pomocou ihly odsať (čo môže priniesť určitú úľavu) a poslať na mikrobiologické, cytologické a biochemické vyšetrenie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-pri-nadechu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button