Zlomenina rebier

zlomenina rebierZlomenina rebier sprevádza veľkú časť úrazov hrudníka a niektoré ich komplikácie môžu byť nebezpečné. Väčšina ľudí má dvanásť párov rebier, horných desať párov je priamo alebo nepriamo napojených chrupavkou na hrudnú kosť, posledné dva páry napojené nie sú a označujú sa ako voľné rebrá. Ako sa táto zlomenina prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky podrobnosti o danej zlomenine sa dozviete v tomto článku.

Príčiny zlomeniny rebier


Väčšinou ide o úrazy, u ktorých dôjde k nárazu nejakej vonkajšej sily na hrudník. Úplne typickou príčinou poranením s názvom zlomenina rebier je masáž hrudníka pri resuscitácii. Vyššie riziko vzniku poranenia s názvom zlomenina rebier je u ľudí vyššieho veku a ľudí s nedostatočne pevnými kosťami (osteoporóza, nedostatok vitamínu D, ženy po menopauze a chorí s tzv. patologickými zlomeninami spôsobenými nádormi).

Príznaky

Hlavným prejavom je bolesť hrudníka v mieste zlomených rebier, ktorá býva veľmi silná a zhoršuje sa pri nádychu a pri dotyku na postihnuté miesta.

Diagnostika

Podozrenie väčšinou získa skúsený lekár už pri fyzikálnom vyšetrení pacienta, k upresneniu rozsahu zlomenín je vhodný röntgen hrudníka a röntgen rebier. U rozsiahlych poranení je vhodné CT vyšetrenie hrudníka aj brucha k presnému určeniu závažnosti stavu a vylúčeniu poškodenia brušných orgánov úlomkami rebier.

Komplikácie

Hlavnou komplikáciou je poškodenie okolitých tkanív a orgánov zlomenými rebrami. Pri poškodení pľúc môže vzniknúť pneumotorax, kedy vzduch prenikne do tzv. pleurálnej dutiny, v ktorej sa pľúca nachádzajú. To môže viesť ku kolapsu pľúc, ktoré prestanú dýchať, a to spôsobí okrem bolesti aj dýchavičnosť. Ďalším veľmi nebezpečným poranením je pretrhnutie sleziny, ktorá môže začať masívne krvácať do dutiny brušnej.

Liečba

Väčšinou sa postupuje konzervatívne, tj. nevykonáva sa operačný zákrok a rebrá sa nechajú zahojiť, čo trvá okolo 1-2 mesiacov. Veľmi dôležité je podávanie liekov proti bolesti, pretože bolesť býva u zlomených rebier silná a môže človeka nútiť len plytko dýchať. Plytké dýchanie zvyšuje riziko vzniku zápalu pľúc a práve tomu chceme zabrániť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zlomena-zebra

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button