Jemné pokašliavanie

Jemné pokašliavanie je často spojené s problémom dýchacej sústavy, kedy postupne vzniká suchý alebo vlhký kašeľ. Niekedy je jemné pokašliavanie prirodzená vec, a preto nemusí ísť o vážny príznak. V takomto prípade hovoríme o nedostatočnej tvorbe slín. Aké sú ďalšie príčiny jemného pokašliavania? Odpoveď na túto otázku nájdeme v tomto článku.
Príčiny jemného pokašliavania:
1. Ochorenia dýchacej sústavy
Mnohokrát je jemné pokašliavanie jedným z prvých príznakov rozvíjajúcej sa choroby dýchacích ciest, ako je astma, chrípka, zápal pľúc (pneumónia), zápal priedušiek (bronchitída) a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).
Astma je stav, v ktorom sa vaše dýchacie cesty zužujú. Kašeľ súvisiaci s astmou môže byť produktívny aj neproduktívny, ale často práve neproduktívny. Existuje aj typ astmy, ktorá sa prejavuje chronickým suchým kašľom. Okrem kašľa sa objavuje aj dýchavičnosť či bolesť v hrudníku.
Chrípka je klasické infekčné ochorenie, ktoré v podobe epidémie každý rok napáda mnoho ľudí. Síce priebeh chrípky nemusí byť závažný, no môže byť až smrteľná, najmä pri oslabených jedincov (majúci iné ochorenia) a starých ľuďoch.
Prejavy chrípky sú do značnej miery individuálne, ale najčastejšie sa vyskytuje horúčka, únava, bolesti svalov a kĺbov, celkový pocit nepohody, časté smrkanie nosom, bolesť hrdla a kašeľ.
Zápal pľúc sa obvykle prejavuje kašľom a niekedy aj bolesťami na hrudi. Infekčné zápaly sa navyše prejavujú horúčkami.
Existujú dva typy infekčných zápalov pľúc – typické a atypické. Typické zápaly sú spôsobené klasickými baktériami, kedy je charakteristická zvýšená teplota a vlhký kašeľ. Atypické zápaly pľúc sú spôsobené menej typickými baktériami a vírusmi. V takomto prípade sa objavuje suchý kašeľ a bolesti kĺbov alebo svalov.
Zápal priedušiek spôsobený vírusovou alebo bakteriálnou infekciou sa prejaví vlhkým kašľom spolu s vykašliavaním hlienu. Ďalším príznakom bronchitídy je aj zvýšená teplota a bolesť v krku.
CHOCHP je dlhodobo trvajúca neinfekčná bronchitída, u ktorej dochádza k zužovaniu priedušiek. Zjednodušene povedané ide o to, že dýchacie cesty sú trvale poškodzované nečistotami, typicky sa jedná o cigaretový dym u fajčiarov.
U chorých sú typické záchvaty kašľa, najmä ráno po prebudení. Keďže je sliznica dýchacích ciest podráždená, tvorí sa veľké množstvo hlienu. Preto vzniká aj vlhký kašeľ.
2. Fajčenie
Jemné pokašliavanie je bežné u ľudí, ktorí fajčia. Je známe, že fajčenie poškodzuje dýchacie cesty, vrátane pľúc.
Dôsledkom je ochabnutie pľúc, ktoré nedokážu vykonávať svoju funkciu na 100 percent. Aj preto fajčenie skracuje život.
Ďalšími komplikáciami fajčenia je vznik rôznych nádorových ochorení, najmä dýchacích ciest (rakovina pľúc, pažeráka, úst, jazyka).
Niekedy je jemné pokašliavanie spojené aj s vykašliavaním malého množstva hlienu, ale aj s nadmernou tvorbou hlienu v ústnej dutine.
V závažnejších prípadoch fajčiar môže vykašliavať okrem hlienu aj krv. Vtedy je nutné navštíviť odborníka.
3. Nedostatočná tvorba slín
Nedostatočná tvorba slín spôsobuje sucho v ústach. Nejde síce o nebezpečný stav, no má to svoje nevýhody. Jednou z nich je práve jemné pokašliavanie.
Dôsledkom dlhodobého nedostatku slín v ústnej dutine je aj zápach z úst, kazivosť zubov a výskyt vredov v ústach. Jednou z príčin tejto poruchy je aj dehydratácia.
4. Nádorové ochorenia dýchacej sústavy
Nádorovým ochoreniam dýchacej sústavy som venoval osobitný odstavec. Každá rakovina je nebezpečná a dokáže ohroziť život pacienta.
Ani nádor v dýchacích cestách nie je výnimkou. Spočiatku sa rakovina neprejavuje, no odstupom času si môžeme všimnúť jemné pokašliavanie. Neskôr sa to pretaví do vážnejšieho kašľa. Avšak, netreba si pomýliť rakovinu s prechladnutím.
Pri rakovine ide totiž o dlhodobý kašeľ, ktorý navyše naberá na intenzite. Dobrým príkladom je rakovina pľúc.
5. Epiglotitída
Epiglotitída je zápal hrtanovej príchlopky a ide o život ohrozujúce bakteriálne infekčné ochorenie, ktoré postihuje malé deti, najmä batoľatá a predškolské deti.
Hrtanová príchlopka má dôležitú úlohu. Počas jedenia zatvorí prístup do priedušnice, aby sa tekutina a jedlo nedostali do dýchacích ciest. Príčinou vzniku ochorenia je baktéria známa ako Hemofilus. Dôsledkom je opuchnutie a zúženie dýchacích ciest.
Ochorenie sa spočiatku prejavuje len jemným pokašliavaním, no postupom času sa začne objavovať aj bolesť v krku, bolesť pri prehĺtaní, kašeľ a dýchavičnosť.
6. Pneumotorax
Pneumotorax je stav, kedy sa v hrudnej dutine objaví vzduch, čo spôsobuje kolaps pľúcneho tkaniva a ohrozenie funkčnosti pľúc.
Prejavuje sa to bolesťou na hrudi, dýchavičnosťou, no niekedy aj jemným pokašliavaním.
7. Brušný týfus
Brušný týfus je infekčné ochorenie, ktoré je v súčasnosti zriedkavé. Je spôsobený baktériou známou ako Salmonella typhi, ktorá sa do nášho tela dostáva požitím kontaminovanej potravy.
Len na okraj spomeniem, že táto baktéria nemá súvislosť so salmonelózou (salmonelózu spôsobuje iné baktérium – Salmonella enteritidis).
Brušný týfus sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy, bolesťami brucha, nechutenstvom, zvracaním a dehydratáciou.
Práve dehydratácia je spojená s jemným pokašliavaním. Ak sa nelieči, môže ohroziť život pacienta.
8. Tiková porucha u detí
Tiky sú náhle a rýchle pohyby alebo hlasové prejavy, ktoré sa opakujú a čiastočne sa dajú ovplyvniť vôľou.
Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu dieťaťa, no znemožňuje jeho sústredenie. Existujú dva typy tikovej poruchy. Prvý je motorický, ktorý sa prejavuje žmurkaním, trhaním hlavy a končatinami, krčením nosom a inými pohybmi.
Druhý typ je vokálny, kedy sa objavujú zvukové prejavy – pískanie, vykrikovanie, štikútanie, odkašliavanie a iné.
Diagnostika
Diagnóza je v podstate jasná z klasického vyšetrenia a z ďalších prítomných príznakov. No nie vždy to stačí.
Môžu byť totiž potrebné aj ďalšie vyšetrenia, ako sú krvný obraz, röntgen pľúc, CT vyšetrenie, spirometria a bronchoskopia.
Ako liečiť jemné pokašliavanie
Liečbou primárneho ochorenia sa vyrieši problém ohľadom jemného pokašliavania. Preto vám môže lekár zakázať fajčiť alebo donútiť vás piť viac tekutín. V iných prípadoch budú potrebné lieky.
Pri ochoreniach dýchacich ciest budete užívať rôzne lieky, napríklad protizápalové lieky, antibiotiká, mukolytiká (zrieďujú hlien a umožňujú vykašliavanie), bronchodilatanciá (rozšírujú priedušky) či antipyretiká (znižujú horúčku).
Okrem liekov sa odporúča dostatočný odpočinok a dopĺňanie vitamínov na zlepšenie imunity.
Pri nádorových ochoreniach poslúži chirurgický zákrok (len pri začínajúcej sa rakovine), rádioterapia a chemoterapia.
Ak máte diagnostikovaný brušný týfus, budete užívať antibiotiká. V horšom prípade bude potrebné operačné odstránenie žlčníka, pretože práve tam prebývajú baktérie.
Pri epiglotitída budú pacientovi podávané antibiotiká vnútrožilovo. Liečba tikovej poruchy taktiež spočíva v liekoch, no záleží na presnej diagnóze.
Pneumotorax sa lieči zložito, preto odporúčam prečítať článok, ktorý je na to vyhradený.
Kedy navštíviť lekára
Jemné pokašliavanie nemusí hneď znamenať nebezpečný stav. Môže ísť totiž len o nachladnutie či o nedostatočný príjem tekutín.
Avšak, netreba tento problém podceniť. Preto sa odporúča navštíviť lekára, keď sa jemné pokašliavanie mení na kašeľ, ktorý naberá na intenzite.
Ak tak neurobíte, môžete riskovať vznik ďalších komplikácií, vrátane rakoviny.
Použité zdroje: základné zdroje textu