Časté smrkanie nosom

Časté smrkanie nosomČasté smrkanie nosom dokáže človeku znepríjemniť život. Ide o príznak, ktorý je spojený s problémami dýchania, najmä so zápalovými ochoreniami horných dýchacích ciest. Niekedy sa však príčina smrkania nosom skrýva za alergickými reakciami, ale aj za osýpkami. V každom prípade je smrkanie nebezpečné len v tom najmenšom zmysle, pretože ide o problém, ktorý po určitej dobe prejde či už len s použitím vreckoviek, alebo s nejakými liekmi. 

Príčiny častého smrkania nosom:


1. Nádcha

Nádcha je zápalové ochorenie nosovej dutiny. Ide o bežné ochorenie, ktorým pravidelne trpí väčšina z nás, niektorí aj viackrát ročne. Príznaky nádchy pozná asi každý.

Okrem celkovej nevoľnostiúnavy je prítomná zvýšená teplota, časté smrkanie nosom, kýchanievysmrkávanie hlienov a strata čuchu (spôsobená opuchom sliznice). U bakteriálneho zápalu môže dôjsť k vysmrkávaniu zelených hlienov, niekedy aj s prímesami hnisu.

2. Chrípka

Chrípka je klasické infekčné ochorenie, ktoré v podobe epidémie každý rok napáda mnoho ľudí. Síce priebeh chrípky nemusí byť závažný, no môže byť až smrteľná, najmä pri oslabených jedincov (majúci iné ochorenia) a starých ľudí.

Prejavy chrípky sú do značnej miery individuálne, ale najčastejšie sa vyskytuje horúčka, únava, bolesti svalov a kĺbov, celkový pocit nepohody, ale práve aj časté smrkanie nosom.

K týmto príznakom môžeme zaradiť aj bolesť hrdlakašeľnepríjemný pocit na hrudi a iné.

3. Alergia

Výskyt alergie je v dnešnej dobe dosť častý a stále sa zvyšuje.

Alergia sama o sebe nie je nejaká konkrétna choroba, ale ide o stav, kedy imunitný systém tela reaguje na bežné podnety (alergény), ako sú peľ, prach, potraviny a iné.

Alergia sa môže rôzne prejavovať, najmä v podobe postihnutia tráviaceho traktu, kožnými problémami a častejším kýchaním a smrkaním.

4. Senná nádcha

Senná nádcha je zrejme najčastejšou chorobou vzniknutou na základe alergickej reakcie. Sennú nádchu môžeme rozlíšiť na akútnu a chronickú.

Akútna vzniká iba pri kontakte s alergénom a prejavuje sa ako kýchanie, svrbenie v nose, smrkanie, zhoršenie čuchu a postihnutie očí (zápal spojiviek).

Chronická alergia sa zakladá na dlhodobom poškodzovaní nosovej sliznice. Z podráždenej sliznice rastú polypy, ktoré dokážu spôsobiť problémy pri dýchaní.

5. Angína

Angína je veľmi časté infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené baktériami z rodu streptokokov. Angína sa prejavuje horúčkou, únavou, bolesťou hlavy, svalov a v krku.

V menšom rozsahu sa môže prejaviť aj ako tečenie z nosa.

6. Zápal nosohltanu

Zápal nosohltanu je jedno z najčastejších ochorení horných dýchacích ciest, najmä u detí, ale aj u dospelých.

Príznaky závisia od intenzity infekcie, ale najčastejšie sa prejavuje ako horúčka, výtok z nosa a zväčšenie lymfatických uzlín.

7. Zápal dutín (sinusitída)

Zápal dutín je zápalové ochorenie vedľajších dutín dýchacích ciest. Prejavy sinusitídy môžu byť akútne alebo chronické.

Pri akútnom zápale vzniká nádcha, upchatý nos, bolesť hlavy, únava, zvýšená teplota a častejšie smrkanie nosom.

Chronický zápal trvá dlhšie ako 8 týždňov a prejavuje sa vznikom polypov v sliznici.

8. Osýpky

Osýpky boli v minulosti veľmi častým infekčným ochorením u detí. Za všetkom stojí práve očkovanie a bez neho môže ísť až o smrteľnú chorobu.

Vírus osýpiek sa namnoží v sliznici horných ciest dýchacích, čo spôsobuje príznaky, ako sú kašeľ, časté smrkanie nosom, horúčka a nádcha.

Postupne sa choroba prejavuje ako červené vyrážky.

9. Záškrt

Záškrt je infekčné ochorenie dýchacích ciest, ktoré postihuje najmä malé deti. Dnes sa už takmer nevyskytuje, pretože existuje očkovanie.

Predtým bola táto choroba smrteľná.

Časté smrkanie sa môže pri tejto chorobe objaviť, ale skôr sú tu prítomné iné symptómy (horúčka, bolesť hlavy a v krku, opuch krku a iné).

Diagnostika

Príznak častého smrkania nosom sa diagnostikuje na vyšetrení u všeobecného lekára. Na presné zistenie príčiny vzniku tohto príznaku nie sú potrebné testy či odbery.

Ako liečiť časté smrkanie nosom

Produkcia hlienu je často prirodzeným spôsobom, ako ochrániť a vyčistiť nosovú dutiny od všetkých dráždivých látok. Preto okrem medicínskej liečby existuje aj domáca liečba.

Domáca liečba je založená na prirodzenom procese očisty tela. To môžeme dosiahnuť pitím rôznych bylinných čajov alebo správnou stravou založenou na vitamínoch.

Súčasťou domácej liečby je aj spánok v teple alebo vyvarovanie sa dráždivým látkam (platí najmä pri alergii).

Dôležité je aj tzv. naparovanie, kedy horúci vzduch pomáha znižovať tvorbu hlienu.

Medicínska liečba je založená na liekoch. Ak dáme prednosť lekárskej prehliadke, lekár nám predpíše lieky aj na predpis.

Ak však vás stav nie je vážny, postačia aj voľnopredajné lieky. Celkovo tieto lieky neliečia časté smrkanie, ale práve príčinu jeho vzniku. Preto lieky, ktoré budeme užívať, závisia od presnej príčiny.

Keď nepoužijeme žiadnu liečbu, časté smrkanie nosom po nejakom čase prejde aj samo. To však platí skôr pri infekcii horných dýchacích ciest.

Kedy navštíviť lekára

Časté smrkanie nosom môže byť nepríjemné, ale nejde o nič vážne, a preto netreba hneď zájsť za lekárom, pretože po pár dňoch tento príznak prejde s použitím domácej liečby alebo ľahkých liekov.

Avšak nájdu sa aj prípady, kedy sa odporúča zájsť za odborníkom, najmä vtedy, keď časté smrkanie nosom trvá dlhšie ako 10 alebo keď je to kombinované s horúčkou.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button