Vyrážka

VyrážkaVyrážka je výrazná zmena štruktúry alebo farby pleti, môže byť na jednej časti tela alebo postihuje celú pokožku. Vyrážka môže spôsobiť zmenu farby pokožky, svrbenie, nerovnosti, popraskanie, suchú pokožku alebo pľuzgiere a môžu byť bolestivé. Liečba rôznych druhoch vyrážok sa značne líši. Preto treba jasne diagnostikovať daný druh vyrážky.

Príčiny vzniku vyrážok:


1. Rosacea

Rosacea je chronický zápal kože postihujúci najmä tvár. Tento stav sa zhoršuje, pokiaľ nie je vhodne liečený.

Často sa nesprávne považuje za akné, ekzém či kožnú alergiu. Rosacea sa vyskytuje najmä u ľudí so svetlou pleťou.

Jej príčiny nie sú úplne známe a neexistuje žiadna konečná liečba, len mnoho spôsobov úľavy od symptómov.

Základné fakty o rosacea

  • Hlavným symptómom rosacey je tvorba pľuzgierikov na tvári.
  • Rosaceou trpí napríklad okolo 14 miliónov Američanov.
  • Symptómom môžu byť začervenané a zapálené krvné cievy.
  • Skutočná príčina nie je známa, mnoho faktorov môže spustiť symptómy.
  • Niektoré jedlá, ako mliečne výrobky či korenisté pokrmy, môžu zhoršiť prejavy rosacey.

2. Impetigo

Impetigo je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí. Je bakteriálneho pôvodu a najčastejším pôvodcom jej vzniku je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).

Zvyčajne vytvára pľuzgiere alebo vredy na tvári, krku, rukách a plienkovej oblasti.

Toto ochorenie zvyčajne postihuje deti v predškolskom a školskom veku, náchylnejšie sú deti, ktoré už predtým mali problémy s kožou – napr. pri ekzémoch, po bodnutí hmyzom, väčších škrabancoch

Príznaky:

3. Pásový opar

Pásový opar (latinsky herpes zoster) je infekčné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus varicella-zoster zo skupiny herpetických vírusov.

Podobne ako u ostatných zástupcov tejto skupiny, prebieha aj tu infekcia v dvoch fázach, pričom prvá z nich je typická pre detský vek a je známa pod názvom ovčie kiahne.

Toto ochorenie sa počas života vyskytuje iba raz, na rozdiel od pásového oparu, ktorý predstavuje druhú fázu infekcie a môže sa ojedinele opakovať.

Ochorenie môže prebiehať mierne a bez ťažkostí (väčšina mladých ľudí), ale aj komplikovane s rozvojom tzv. postherpetickej neuralgie, kedy sú bolesti prítomné niekoľko mesiacov až rokov po zahojení (s pribúdajúcim vekom zvykne stúpať závažnosť ochorenia).

Pre ochorenie je typický vznik bolestivých červených pľuzgierov, najmä v oblasti trupu, pása či chrbta. Veľmi nebezpečné môže byť postihnutie tváre a očí (riziko oslepnutia).

Pľuzgiere sa postupne zväčšujú, rozširujú  a zoskupujú, po 5-7 dňoch zaschnú, vznikne chrasta, ktorá do dvoch týždňov odpadáva.

4. Svrab

Je to vysoko nákazlivé ochorenie kože, ktoré sa prenáša z človeka na človeka. Šíri sa najmä v kolektívoch, kde ľudia žijú v tesnom kontakte (predškolské zariadenia, rodina, ubytovne, internáty, sociálne ústavy, domovy dôchodcov).

Pacienti s týmto ochorením sa často škriabu a na koži vznikajú vyrážky.

Najčastejšie vzniká vyrážka na týchto miestach: medzi prstami rúk a nôh, na zápästí, okolo pupku, na vnútornej strane stehien, v podpazuší, v oblasti pása a genitálií, zriedkavo na chrbte.

5. Akné

Akné postihuje takmer všetkých mladých ľudí v období puberty – asi 85 % ľudí vo veku 11 – 30 rokov, a asi 3 % ľudí nad 30 rokov.

Ide o multifaktoriálne zápalové ochorenie mazových žliaz vlasových folikulov, ktoré sa prejavuje v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz (v tzv. seboroických oblastiach), teda na tvári a na hornej časti hrudníka. Môže však postihovať aj ramená a celý chrbát.

Akné charakterizuje vznik komedónov – uhrov, papúl – červených vyrážok, pustúl – hnisavých vyrážok (aj v hĺbke uložených), bolestivých nodulov – uzlova cýsta

Ochorenie pretrváva väčšinou niekoľko rokov. Neliečené alebo nesprávne liečené akné môže na koži zanechať jazvy, čo prináša psychické problémy počas celého života.

Diagnostika vyrážok

Pri vzniku vyrážok je potrebné navštíviť lekára pre správnu diagnostiku, pretože môže ísť o nejakú vážnu chorobu.

Kedy navštíviť lekára

Lekára odporúčam navštíviť hneď ako sa daná vyrážka objaví nakoľko je treba vykonať správnu diagnostiku vyrážky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button