Chrípka

ChrípkaChrípka je klasické infekčné ochorenie, ktoré v podobe epidémie každý rok napáda obyvateľov. Hoci je jej priebeh väčšinou len obťažujúci, chrípka môže byť nebezpečná a mnoho chorých (najmä oslabených jedincov a starých ľudí) na chrípku umiera.

Chrípka a jej príčiny


Príčinou chrípky je chrípkový vírus čiže vírus influenzy. Vírus sa šíri kvapôčkami a zdrojom je chorý človek.

Vírusy sa dostanú do horných aj dolných dýchacích ciest nakazeného jedinca a začnú sa množiť v jeho bunkách, ktoré tak poškodzujú.

Poškodené bunky odumierajú a vírusy v nich obsiahnuté sa šíria do buniek zatiaľ nenakazených, prípadne môžu byť vykašlané do okolia a nakaziť iného človeka.

Vírus chrípky je charakteristický dvoma povrchovými štruktúrami vyskytujúcimi sa na jeho obale.

Jedná sa o neuraminidázu (N) a hemaglutinín (H). Majú význam pre schopnosť vírusu prenikať do našich buniek a pre šírenie v našom tele.

Podľa týchto povrchových štruktúr sa jednotlivé kmene chrípkových vírusov klasifikujú. Preto sa hovorí napríklad o víruse H5N1.

Pri víruse chrípky dochádza každoročne k zmenám jeho povrchových štruktúr, a preto môžeme ochorieť na chrípku viackrát za život.

Náš imunitný systém vírus chrípky v drvivej väčšine prípadov porazí a vytvorí si proti nemu protilátky.

Ďalší rok sa však objavia trochu iná verzia vírusu a na ten už u niektorých ľudí nemusí imunitný systém reagovať úplne účinne.

Týmto každoročným zmenám povrchových štruktúr vírusu sa hovorí genetický drift. Genetický drift je teda zodpovedný za každoročné epidémie.

Okrem každoročných mutácií (genetický drift) bohužiaľ u vírusu chrípky môže dôjsť raz za niekoľko rokov k veľkým zmenám, ktoré sa nazývajú genetický shift.

Následkom genetického shiftu je vznik nového kmeňa geneticky veľmi odlišného oproti predchádzajúcim. Na takto zmenený vírus nie je pripravený imunitný systém prakticky žiadneho človeka a dochádza k celosvetovým epidémiám veľkého rozsahu – tzv. pandémiám.

Dôsledky pandémie môžu byť devastujúce – stovky miliónov nakazených a desiatky miliónov mŕtvych. Najznámejšou pandémiou je asi pandémia španielskej chrípky, ktorá v roku 1918 zabila celosvetovo niekoľko desiatok miliónov ľudí.

Prejavy chrípky

Prejavy chrípky sú do značnej miery individuálne.

Väčšina ľudí si bude sťažovať na celkové príznaky infekcie, ako sú horúčka (teplota nad 38 ° C), únava, bolesti svalov a kĺbov, schvátenosť a vôbec celkový pocit nepohody. Často býva prítomná predráždenosť a zlá mrzutá nálada.

Okrem toho sa logicky pridajú príznaky z vírusového napadnutia buniek dýchacích ciest.

K týmto príznakom patrí bolesť hrdla, kašeľ, nepríjemný pocit na hrudi a pod. Niekedy sa môže pridružiť aj nádcha, aj keď tá nie je pre chrípku typická.

Tieto príznaky pretrvávajú niekoľko dní, často až týždeň. Páči sa mi úslovie, že neliečená chrípka trvá týždeň a liečená sedem dní, pretože dosť dobre zodpovedá situácii.

Celkové príznaky ako je únava, schvátenosť a pocit nepohody môžu pretrvávať aj po vymiznutí príznakov ochorenia horných dýchacích ciest.

Diagnostika

Chrípka sa diagnostikuje na základe klasických prejavov, význam má počúvanie pľúc pacienta fonendoskopom.

Pri podozrení, že na chrípku nasadla bakteriálna infekcia a spôsobila zápal pľúc, je možné urobiť röntgenový snímok pľúc. Elegantným spôsobom, ako odlíšiť vírusové ochorenie (ako je chrípka) od bakteriálnej infekcie, je vyšetrenie proteínu CRP (C – reaktívny Protein) z krvi.

U vírusovej infekcie nebýva zvýšený moc, u bakteriálne infekcie je zvýšený veľa.

Prevencia

Sú dve možnosti prevencie chrípky:

1. Môžete posilňovať svoj imunitný systém, takže vo chvíli boj s chrípkovými vírusmi rýchlo zvládneme bez vzniku ochorenia. Sem patria klasické metódy ako je otužovanie, dostatok pohybu, denný príjem vitamínov v ovocí a zelenine, dostatok spánku, atď.

2. Včasné očkovanie je veľmi dobrý a pomerne lacný spôsob, ako sa pred chrípkou ochrániť.

Vzhľadom k tomu, že vírus chrípky pravidelne mutuje, musí sa každý rok vyrábať nová vakcína a ani tak nie je isté, že bude proti vírusu účinkovať. Aj keď však proti zmutovanému vírusu úplne účinkovať nebude, prebieha u očkovaných ľudí chrípka oveľa menej závažne.

Ako liečiť chrípku

Správna liečba chrípky je v podstate veľmi jednoduchá. Nie každý ale má chuť na pravidlá liečby pristúpiť a potom si odnesie následky spočívajúce v dlhodobejšom priebehu chrípky alebo vzniku ďalších komplikácií. Aké teda sú zásady liečby chrípky?

1. Pokoj na lôžku

Je vhodné chrípku vyležať v pokoji a v teple. To možno odporučiť, kým chrípkové príznaky nezačínajú miznúť. Zvyčajne je to tak 3-5 dní, niekedy dlhšie.

2. Dostatok tekutín a potravy

Je žiaduce podporiť organizmus chorého dostatkom tekutín a potravín.

3. Liečenie horúčky

Odporúča sa liečiť zvýšenie teploty nad 38 ° C. K dispozícii máme celý rad liekov proti horúčke (antipyretík).

Najvhodnejšie sú niektoré nesteroidné protizápalové lieky a lieky obsahujúce paracetamol (napr. Paralen, Paracetamol, Paramax a ďalšie).

Je dôležité vedieť, že z nesteroidných protizápalových liekov nesmieme podávať lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (napr. Aspirin) deťom pod 12 rokov, pretože sa bojíme vzniku tzv. Reyovho syndrómu.

Prípravky s paracetamolom sú výborné na zrazenie teploty, ale rozhodne ich neodporúčame kombinovať s alkoholom, pretože táto kombinácia môže poškodiť pečeň.

Musíte si ale uvedomiť, čo od paracetamolu a nesteroidných protizápalových liekov môžete čakať. Tieto lieky utlmia zápal a znížia horúčku. To je všetko. Nič viac, nič menej.

Po určitú dobu sa budete cítiť lepšie, vaša teplota klesne a začnete sa potiť. Nenechajte sa ale zmýliť televíznymi reklamami, kedy si človek vezme tabletu a je zrazu zdravý.

Protizápalové lieky nijako nepôsobia proti vírusovej infekcii, len tlmia príznaky ochorenia. Po niekoľkých hodinách vám zase začne byť mizerne, tak s tým počítajte a aj pri dočasnom zlepšení dodržujte pravidlá číslo 1 a 2.

4. Liečenie kašľa a upchatého nosa

Používa sa viacero prípravkov, s ktorých výberom vám určite pomôže váš praktický lekár.

Na suchý kašeľ sa používajú najrôznejšie tlmivé lieky, na vlhký kašeľ sa používajú mukolytiká rozpúšťajúce hlien a uľahčujúce vykašliavanie.

5. Antibiotiká (áno alebo nie ?)

Chrípka je vírusové ochorenie a antibiotiká na neho preto nepôsobia. Podanie antibiotík na jednoduchú chrípku je väčšinou úplne zbytočné.

Ak sa však bojíme, že je chrípka komplikovaná bakteriálnou infekciou, možno antibiotiká bez obáv použiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chripka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button