Osýpky

osýpkyOsýpky (latinsky Morbilli) boli  veľmi časté infekčné ochorenie detského veku. Hoci ich prejavy sú na prvý pohľad predovšetkým kožné, dochádzalo pomerne často k mnohým komplikáciám a nezriedka choroba skončila aj smrťou. Dnes boli v civilizovanom svete vrátane SR osýpky takmer „vyrúbané“ a stalo sa tak vďaka očkovaniu. V rozvojových krajinách s neúplnými preventívnymi programami sa však osýpky stále vyskytujú a umiera sa na ne.

Príčiny osýpok


Príčinou choroby je vírus, ktorý sa pomerne ľahko prenáša ako kvapôčková infekcia. Zdrojom teda býva nakazený človek.

Prejavy

Vírus sa najprv namnoží v sliznici horných ciest dýchacích, čo trvá niekoľko dní. Následne sa rozvinú neurčité chrípke príznakyhorúčka, kašeľ, únava a nádcha.

Postupne potom rozsievajú klasické škvrnité a červenkasté osýpkové vyrážky. Rozsev začína v oblasti hlavy a krku a postupne postupuje cez krk a trup k dolným končatinám.

Na sliznici v ústnej dutine sa objavia drobné škvrnky, ktoré vyzerajú ako zrnká krupice. Vyrážka do 1-2 týždňov zmizne a postupne vymiznú aj chrípke príznaky choroby.

Klasický učebnicový prejav je výraz „nešťastného dieťaťa„, tj. uplakaná nešťastne vyzerajúca tvár s vyrážkou. Existuje pre to aj latinský termín „facies morbillosa„, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako „osýpková tvár„.

U detí trpiacich poruchami imunity a u detí nedostatočne živených nemusí mať imunitný systém dosť síl na zvládnutie stavu a choroba prebieha v oveľa vážnejšej podobe. Nebezpečnou komplikáciou je impetiginizacia, to jest vstup baktérií do kože postihnutej vyrážkami a jej hnisanie.

Rozsiahla bakteriálna infekcia môže ľahko prejsť do otravy krvi a dieťa usmrtiť.

Osýpky sa samozrejme nemusia vyskytnúť len v detskom veku. U dospelých stoja za zmienku najmä u tehotných žien.

Diagnostika

Okrem vyššie spomínaných prejavov možno chorobu spoľahlivo zistiť z laboratórneho vyšetrenia krvi, kde sa objavia protilátky proti vírusu osýpok.

Prevencia

Vhodnou a účinnou metódou prevencie je očkovanie.

Očkovacia látka proti osýpkam je súčasťou povinného očkovacieho kalendára a vďaka tomuto opatreniu sa u nás osýpky stali vzácnou chorobou.

Liečba

Pri zistení nákazy sa toho príliš urobiť nemôže. Možno vykonať hospitalizáciu na pozorovanie alebo izoláciu doma, dodávanie dostatku tekutín a liekov na zníženie horúčky.

Vzhľadom k faktu, že ide o virózu, sú antibiotiká úplne neúčinné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/spalnicky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button