Vyliec.sk > Choroby > Záškrt

Záškrt

Záškrt Záškrt (diftéria) je infekčné ochorenie dýchacích ciest postihujúce najmä malé deti. Dnes sa už takmer nevyskytuje, bolo vyhubené očkovaním. Predtým bola táto choroba však obávaná a veľa deti na ňu umieralo. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny prečo vzniká záškrt


Príčinou choroby je baktéria Corynebacterium diphteriae [Korynebakterium záškrtu]. Tento bacil sa prenášal kvapôčkovou infekciou a napádal najmä dutinu ústnu a horné dýchacie cesty. Po osídlení dýchacích ciest (najmä mandlí) začnú baktérie produkovať toxín, ktorý sa vstrebáva do krvi.

Prejavy

Toxín má škodlivý vplyv na sliznicu dýchacích ciest, spôsobí jej odumieranie a vznik pablany. Záškrt sa prejavuje horúčkou, bolesťou v krku, bolestivým prehĺtaním, zväčšením krčných lymfatických uzlín, opuchom krku a pri zúžení dýchacích ciest pablanami aj stridor (chrčivo pískavý zvuk pri dýchaní) a dýchavičnosťou. Okrem toho môže toxín poškodiť srdcové svalstvo a tkanivo obličiek.

Diagnostika

Okrem vyššie spomenutých ťažkostí je dôležité vyšetrenie ústnej dutiny a horných ciest dýchacích na ORL, kde lekár spozoruje pablany. Z ložísk možno odobrať vzorky na mikrobiologické vyšetrenie, ktoré môže preukázať prítomnosť baktérií a z laboratórneho vyšetrenia krvi by sa dala zistiť prítomnosť toxínu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prevencia

Účinnou prevenciou je očkovanie, ktoré je súčasťou povinného očkovacieho kalendára. Po aplikácii vakcíny získa človek imunitu nie voči baktérií (ktorá nám sama o sebe až tak nevadí), ale proti jej toxínu.

Liečba

Proti baktériám sa používajú antibiotiká, proti toxínu kolujúcemu v krvi sa podáva špeciálny antitoxín. Čím skôr sa antitoxín aplikuje, tým väčšiu má choré dieťa šancu na prežitie. Monitorovanie na jednotke intenzívnej starostlivosti a zabezpečenie priechodnosti dýchacích ciest môže byť nutné u ťažko prebiehajúcich infekcií. Nutné je znovu zopakovať, že skôr sa na záškrt bežne umieralo a je to očkovanie, ktoré chorobu v Slovenskej republike prakticky odstránilo.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zaskrt

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.