Záškrt

Záškrt Záškrt (diftéria) je infekčné ochorenie dýchacích ciest postihujúce najmä malé deti. Dnes sa už takmer nevyskytuje, bolo vyhubené očkovaním. Predtým bola táto choroba však obávaná a veľa deti na ňu umieralo. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny prečo vzniká záškrt


Príčinou choroby je baktéria Corynebacterium diphteriae [Korynebakterium záškrtu]. Tento bacil sa prenášal kvapôčkovou infekciou a napádal najmä dutinu ústnu a horné dýchacie cesty.

Po osídlení dýchacích ciest (najmä mandlí) začnú baktérie produkovať toxín, ktorý sa vstrebáva do krvi.

Prejavy

Toxín má škodlivý vplyv na sliznicu dýchacích ciest, spôsobí jej odumieranie a vznik pablany.

Záškrt sa prejavuje horúčkou, bolesťou v krku, bolestivým prehĺtaním, zväčšením krčných lymfatických uzlín, opuchom krku a pri zúžení dýchacích ciest pablanami aj stridor (chrčivo pískavý zvuk pri dýchaní) a dýchavičnosťou.

Okrem toho môže toxín poškodiť srdcové svalstvo a tkanivo obličiek.

Diagnostika

Okrem vyššie spomenutých ťažkostí je dôležité vyšetrenie ústnej dutiny a horných ciest dýchacích na ORL, kde lekár spozoruje pablany.

Z ložísk možno odobrať vzorky na mikrobiologické vyšetrenie, ktoré môže preukázať prítomnosť baktérií a z laboratórneho vyšetrenia krvi by sa dala zistiť prítomnosť toxínu.

Prevencia

Účinnou prevenciou je očkovanie, ktoré je súčasťou povinného očkovacieho kalendára.

Po aplikácii vakcíny získa človek imunitu nie voči baktérií (ktorá nám sama o sebe až tak nevadí), ale proti jej toxínu.

Liečba

Proti baktériám sa používajú antibiotiká, proti toxínu kolujúcemu v krvi sa podáva špeciálny antitoxín.

Čím skôr sa antitoxín aplikuje, tým väčšiu má choré dieťa šancu na prežitie.

Monitorovanie na jednotke intenzívnej starostlivosti a zabezpečenie priechodnosti dýchacích ciest môže byť nutné u ťažko prebiehajúcich infekcií.

Nutné je znovu zopakovať, že skôr sa na záškrt bežne umieralo a je to očkovanie, ktoré chorobu v Slovenskej republike prakticky odstránilo.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zaskrt

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button