Sucho v ústach

Sucho v ústachSucho v ústach je pomerne nepríjemný príznak, ktorý sa vyskytuje u viacerých chorobných stavov. Latinsky sa tento stav označuje ako xerostómia.

Vzniká vtedy, ak je nedostatočná produkcia slín. Sliny sa do dutiny ústnej produkujú z troch párov veľkých slinných žliaz (príušnej, podčeľustnej, podjazykovej) a mnohých malých žliazok. Ich nedostatok je spojený nielen s nepríjemným pocitom sucha, ale aj so zápachom z úst, rýchlejšou tvorbou plaku, kazivosťou zubov a zvýšeným výskytom vriedkov v dutine ústnej.

Sucho v ústach a jeho príčiny:


1. Dehydratácia

Nedostatočný prísun alebo zvýšený výdaj tekutín vedie k dehydratácii a je spojený s nižšou produkciou slín.

Zvýšený výdaj tekutín nachádzame napríklad pri fyzickej námahe, pri pobyte v horúcom prostredí, ale aj pri horúčke, pri neliečenej cukrovke (zvyčajne cukrovka 1. a 2. typu) a u choroby známej ako diabetes insipidus.

2. Psychické príčiny

Stres, úzkosť a strach vedú k zapojeniu obranných systémov organizmu (sympatický nervový systém) a jedným z mnohých efektov je zníženie tvorby slín.

3. Sjögrenov syndróm

Pri tejto autoimunitnej chorobe dochádza k poškodeniu slinných a slzných žliaz naším vlastným imunitným systémom, čo tiež označujeme ako tzv. Sicca syndróm.

Narušená funkcia žliaz vedie k zníženiu tvorby slín aj sĺz, čo vyvolá pocit sucha v ústach a vedie k ľahšiemu ohrozenia oka infekciami.

4. Fajčenie

Cigaretový dym dráždi sliznice dýchacích ciest a vysušuje ich. Sucho v ústach u chronických fajčiarov je úplne bežná vec.

5. Lieky

Viacero predpisovaných liekov má ako vedľajší účinok vznik pocitu sucha v ústach.

Patria sem lieky zo skupiny antidepresív, antipsychotiká, niektoré lieky proti akné, lieky proti Parkinsonovej chorobe, niektoré z liekov proti alergii (antihistaminiká) a mnohé ďalšie.

Sucho v ústach a jeho diagnostika

Dôležité je zistiť životné návyky, príjem tekutín, fajčenie, a pod. Možno vykonať aj základné krvné odbery, ktoré nás môžu informovať o zavodnení pacienta aj o hladine krvného cukru.

Sjögrenov syndróm a choroby ako je cukrovka, či diabetes insipidus spadajú do kompetencie internistov.

Liečba

Liečba závisí od konkrétnej príčiny.

Dostatočný pitný režim, zanechanie fajčenia, prípadne cmúľanie cukríkov však k úľave vede prakticky vždy, pretože tieto činnosti vedú k zvýšeniu tvorby slín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sucho-v-ustech

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button