Vyliec.sk > Kategórie príznakov > Uši, nos a ústna dutina

Uši, nos a ústna dutina

Biele škvrny na zuboch

Biele škvrny na zuboch

Biele zuby môžu byť znakom vynikajúceho zubného zdravia a niektorí ľudia robia všetko, čo je v ich silách, aby si udržali úsmev čo najkrajší. Medzi to patrí denné čistenie a používanie produktov na bielenie zubov. Ale niekedy sa na zuboch vytvárajú sfarbenia ako biele škvrny. Tento odtieň bielej farby je odlišný od ostatných zubov a …

biely jazyk

Biely jazyk

Čo je to biely jazyk a aké sú príčiny tohto stavu? Bielo povlečený jazyk je pomerne častým príznakom a neznamená nič neobvyklé. Napriek tomu môže byť aj prejavom niektorých závažnejších stavov, ktoré si tu spomenieme. Všeobecne povedané sa môže povlak na jazyku tvoriť u každého z nás, ide v podstate o úplne normálny proces hromadenia …

bolesť pri prehĺtaní

Bolesť pri prehĺtaní

Bolesť pri prehĺtaní je pomerne vážnym príznakom, ktorý je nutné vyšetriť. Kým pocit hrče v krku a poruchy prehĺtania v zmysle sťaženého prehĺtnutia potravy môže mať množstvo rozličných príčin. Bolesť pri prehĺtaní nás za určitých okolností núti myslieť na diagnózu nádorového ochorenia a preto ju treba dôkladne vyšetriť. Aké môžu byť príčiny bolesti pri prehĺtaní …

bolesť ucha

Bolesť ucha

Bolesť ucha je pomerne častým problémom, najmä v detskom veku. Príčinou je najčastejšie infekčný zápal vonkajšieho zvukovodu alebo stredného ucha. Čo všetko môže bolesť ucha spôsobiť a ako ju diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

bolesť v krku

Bolesť v krku

Bolesť v krku je obvyklým príznakom celého množstva chorôb. Väčšinou sa jedná o relatívne banálne infekčné ochorenia dýchacieho traktu, ale existujú aj závažnejšie príčiny. Jednotlivé body predstavujú skôr jednoduchý prehľad a zhrnutie, bližšie informácie o jednotlivých chorobách nájdete v príslušných článkoch.

bolestivé kútiky

Bolestivé kútiky

Bolestivé kútiky sú nepríjemným príznakom, ktorým trpia najmä rôzne oslabení ľudia s nedostatočnou výživou. Ide o trhlinky vznikajúce v ústnych kútikoch, ktoré sú nepríjemne bolestivé, začervenané a niekedy v nich vznikajú trhlinky, ktoré môžu hnisať a krvácať. Bolestivé kútiky sú často prítomné spolu s popraskanými perami.

čapy na mandliach

Čapy na mandliach

Čapy na mandliach sú belavé ložiská na povrchu mandlí a aj nezdravotník ich ľahko spozná pri pohľade do dutiny ústnej. Sú väčšinou spojené s infekčnými procesmi v ústnej dutine, ktoré postihujú mandle. Čapy obsahujú odumreté bunky sliznice, biele krvinky a baktérie (ak ide o bakteriálnu infekciu). Čo všetko môže čapy na mandliach spôsobiť a ako …

Časté smrkanie nosom

Časté smrkanie nosom

Časté smrkanie nosom dokáže človeku znepríjemniť život. Ide o príznak, ktorý je spojený s problémami dýchania, najmä so zápalovými ochoreniami horných dýchacích ciest. Niekedy sa však príčina smrkania nosom skrýva za alergickými reakciami, ale aj za osýpkami. V každom prípade je smrkanie nebezpečné len v tom najmenšom zmysle, pretože ide o problém, ktorý po určitej dobe …

Citlivé zuby

Citlivé zuby

Problémy so zubami sú pre každého nočnou morou, najmä keď máme navštíviť zubára. Medzi hlavné ťažkosti patria najmä bolesti zubov, ale aj citlivé zuby. To môžeme pocítiť, keď sa zahryzneme do zmrzliny alebo keď vypijeme nejaký studený či horúci nápoj. Môže to byť dočasný alebo chronický problém a môže ovplyvniť jeden zub, niekoľko zubov alebo …

hladký jazyk

Hladký jazyk

Hladký jazyk je označenie pre vyhladený povrch jazyka s atrofiou a vymiznutím povrchových papíl. Okrem hladkého povrchu býva jazyk začervenaný, nadmerne citlivý a často nepríjemne páli. Postihnutie môže byť celoplošné, alebo mapovité – v takom prípade sa striedajú plochy normálneho povrchu jazyka a začervenané plochy s vymiznutými papilami.

Hnisavý výtok z ďasien

Hnisavý výtok z ďasien

Hnisavý výtok z ďasien je príznak, ktorý sa vyskytuje pri pokročilej infekcii ďasien. Typické ale je, že ďasná nehrajú jedinú rolu. Dochádza totiž k postihnutiu väčšej časti ústnej dutiny, najmä zubov. Tento článok bude zameraný nielen na príčiny tohto príznaku, ale aj na liečbu či prevenciu.

horkosť v ústach

Horkosť v ústach

Horkosť v ústach je pomerne častý a nie príliš špecifický príznak. Často ide o dôsledok užívania rôznych liekov, vylúčené však nie sú ani niektoré niekedy aj pomerne nepríjemné ochorenia a stavy. Celkovo je tento príznak síce obťažujúci, ale nebýva nijako závažný.

hrča v krku

Hrča v krku

Hrča v krku je pomerne častým problémom množstva pacientov. Treba hneď na úvod povedať, že väčšinou ide skôr o obtiaž psychického charakteru, ktorá nie je vážna, ale môže byť ťažké ju odstrániť.

hrče na krku

Hrče na krku

Hrče na krku nie sú zase až tak nezvyčajné, no postihnutého jedinca môžu donútiť navštíviť svojho lekára. Príčin tejto ťažkosti môže byť mnoho. Väčšinou sú relatívne neškodné, ale môže sa jednať aj o vážnejší problém. Z najčastejších príčin by som menoval tieto:

kašeľ

Kašeľ

Kašeľ je ochrannou a obrannou reakciou dýchacej sústavy. Slúži na odstraňovanie odumretých buniek a čistenie dýchacích ciest, vzniká však aj pri akomkoľvek ich podráždení – pri zápale, pri vdýchnutí cudzieho telesa, pri prítomnosti tekutiny v dýchacích cestách a ďalších stavoch. Zo všeobecného hľadiska má význam rozlíšiť kašeľ na:

kovová chuť v ústach

Kovová chuť v ústach

Kovová chuť v ústach nie je až tak vzácnym problémom, ako by sa mohlo zdať. Môžu ju spôsobovať niektoré lieky, toxické zlúčeniny a pozorovaná bola aj u hormonálnych zmien v organizme. Viac o kovovej chuti v ústach sa dočítate v nasledujúcom článku.

Kŕče žuvacieho svalstva

Kŕče žuvacieho svalstva

Kŕče žuvacieho svalstva sa týkajú najmä ochorení nervovej sústavy, ako je napríklad zápal nervu. Nie vždy ale ide o chorobu, pretože horčík je minerál, ktorý podporuje nervovo-svalovú činnosť. Preto sa jeho nedostatok spája najmä s kŕčmi svalov. Žuvacie svaly sú tie svaly, ktoré majú za úlohu pohybovať sánkou. Medzi takéto svaly patria spánkový sval, žuvací sval …

krvácanie z ďasien

Krvácanie z ďasien

Krvácanie z ďasien sa objavuje pomerne často a väčšinou súvisí s ich zápalom, na druhú stranu však môže ísť aj o dôsledok iných systémových ochorení. Aké sú všetky možné príčiny krvácania z ďasien sa dozviete v nasledujúcom článku.

krvácanie z nosa

Krvácanie z nosa

Krvácanie z nosa je častým problémom. Väčšinou vzniká samovoľne a v takom prípade nebýva závažné alebo je príznakom iného ochorenia. Informácie o krvácaní z nosa, jeho príčin a liečby budú určite užitočné.

krvácanie z ucha

Krvácanie z ucha

Krvácanie z ucha nie je až tak časté, avšak niekedy sa predsa len vyskytne a väčšinou vedie pacienta k lekárovi ušného-nosového-krčného (ORL). Väčšinou sa jedná o dôsledok chorôb vonkajšieho a stredného ucha, niekedy však môžu byť príčiny iné.

kývanie zubov

Kývanie zubov

Kývanie zubov je prirodzenou súčasťou detského vývoja, pri ktorom sa detský chrup mení na trvalý. Pokiaľ kývanie zubov nastane v dospelosti pri trvalom chrupe, môže nám tento príznak poukazovať na zápal alebo ochorenie zubu, či dokonca jeho prívesného aparátu. Kývanie zubov je najčastejším príznakom zápalového alebo infekčného ochorenia nachádzajúceho sa v ústnej dutine.

malinový jazyk

Malinový jazyk

Malinový jazyk je označenie pre červenofialové sfarbenie jazyka, ktorý dostáva farbu zrelej maliny. Nejde o bežný príznak a charakteristicky sa objavuje len u niekoľkých chorôb. Čo tento príznak spôsobuje a je to niečo závažné, čoho sa treba obávať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

opuch príušnej žľazy

Opuch príušnej žľazy

Príušná  žľaza patrí medzi veľké párové slinné žľazy a nachádza sa v hĺbke tváre. Jej zdurenie môže sprevádzať poruchy odtoku slín, zápalové procesy a miestne nádorové ochorenia. Z akých rozličných dôvodov môže nastať opuch príušnej žľazy a ako tento stav diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Opuchnuté mandle

Opuchnuté mandle

Opuchnuté mandle sa vyskytujú spolu s infekčným ochorením, najčastejšie horných dýchacích ciest. Úlohou mandlí je totiž zastavenie infekcie, ktorá sa potom nedokáže šíriť ďalej do organizmu. Avšak nie každý má ešte mandle. Niektorým ľuďom sa odobrali kvôli  častým infekciám horných dýchacích ciest. Má to však nevýhodu, pretože bez mandlí bude trpieť častými infekciami dolných dýchacích ciest. …

ovisnutý kútik úst

Ovisnutý kútik úst

Ovisnutý kútik úst je nutné považovať za veľmi závažný príznak a ihneď je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc, ideálne neurológa. Čo všetko môže spôsobiť ovisnutie kútika? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

pach acetónu z úst

Pach acetónu z úst

Bežnou úvahou človeka je spájať pach z úst s jedlom, ktoré práve zjedol. Táto úvaha je dobrá vo väčšine prípadov, napríklad konzumácia cesnaku alebo cibule môže spôsobiť ostro štipľavý zápach z úst. Avšak v niektorých prípadoch pach z úst môže odhaliť oveľa viac. Ak sa zápach podobá vôni odlakovaču nechtov, či ovociu s najväčšou pravdepodobnosťou …

pískanie v uchu

Pískanie v uchu (tinnitus)

Pískanie v uchu sa odborne označuje ako tinnitus. Ide o pomerne ťažko opísateľný pocit nepríjemného zvuku, ktorý postihnutý človek počuje. Niektorí ľudia ho označujú ako pískavý, zvonivý, bzučivý, či iný sluchový vnem, ktorý je popisovaný ako rušivý a nepríjemný. Príznak spadá do pôsobnosti lekárov ORL (ušné, nosné a krčné) a neurológov.

Pocit tlaku v mandliach

Pocit tlaku v mandliach

Pocit tlaku v mandliach je príznak, ktorý sa vyskytuje najmä v prítomnosti infekcie horných dýchacích ciest. Niekedy sa však môže jednať aj o iné ochorenia. V tomto článku si povieme, čo stojí za vznikom pocitu tlaku v mandliach ako ho liečiť.

popraskané pery

Popraskané pery

Popraskané pery väčšinou nie sú príznakom závažných chorobných stavov. Napriek tomu by sa ich nález v niektorých prípadoch nemal podceňovať, pretože môžu vypovedať o zavodnení (hydratácií) organizmu. Z akých rozličných dôvodov môžu byť pery popraskané? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

porucha pri prehĺtaní

Porucha prehĺtania

Porucha prehĺtania je častým príznakom mnohých ochorení a neradno ju podceňovať. Po prvé, môže postihnutého značne obmedzovať v bežnom živote, môže pri nej dôjsť k vdýchnutiu potravy či slín, môžu spôsobiť podvýživu a v neposlednom rade môžu sprevádzať niektoré nádorové ochorenia. Porucha prehĺtania, čo ju spôsobuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v …

strata čuchu

Strata čuchu

Strata čuchu môže byť úplne banálnym, ale aj pomerne závažným príznakom, preto je nutné si o nej niečo povedať. V hľadaní príčin tohto stavu môžeme logicky vychádzať z anatomickej stavby čuchového ústrojenstva. Základným aparátom čuchu sú zmyslové bunky, ktoré sa nachádzajú v hornej časti nosovej sliznice. Odtiaľ sú potom drobnými nervovými vláknami informácie o čuchu …

Strata sluchu

Sluch je pre nás dôležitým zmyslom. Narušenie alebo úplná strata sluchu sú pre človeka krajne obmedzujúcimi. Rozličných príčin poruchy tohto zmyslu je viacero, k ich pochopeniu je však najprv nutné si krátko povedať o stavbe sluchového aparátu.

Struma

Struma

Struma je synonymum pre zväčšenie štítnej žľazy, nič viac a nič menej. Struma môže aj nemusí byť spojená so zmenou funkcie štítnej žľazy a má početné príčiny od úplne banálnych až po potenciálne veľmi nebezpečné.

Sucho v ústach

Sucho v ústach

Sucho v ústach je pomerne nepríjemný príznak, ktorý sa vyskytuje u viacerých chorobných stavov. Latinsky sa tento stav označuje ako xerostómia. Vzniká vtedy, ak je nedostatočná produkcia slín. Sliny sa do dutiny ústnej produkujú z troch párov veľkých slinných žliaz (príušnej, podčeľustnej, podjazykovej) a mnohých malých žliazok. Ich nedostatok je spojený nielen s nepríjemným pocitom …

Svrbenie v uchu

Svrbenie v uchu

Svrbenie v uchu je pomerne častý a väčšinou nijako závažný príznak, ktorým zrejme občas trápi každý z nás.

veľký jazyk

Veľký jazyk

Nález veľkého jazyka môže byť súčasťou mnohých chorobných stavov, vrodených aj vzniknutých za života. Odborne sa abnormálne veľký jazyk označuje ako makroglosia. Príčin môže byť mnoho. Aké sú teda príčiny veľkého jazyka? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vred v ústach

Vred v ústach (afty)

Výskyt menších či väčších vriedkov v ústach je pomerne častý problém. Malé vredy zvyčajne označujeme ako tzv. afty. Vred v ústach väčšinou nie je nič závažné, ale aj tak je dobré vedieť z akého dôvodu vznikol. Čo všetko môže spôsobiť vznik vredov v ústach? Príčin je viac než dosť.

Vriedky v ústach

Vriedky v ústach

Vriedky v ústach sú príznakom, ktorý sa z času na čas vyskytuje u mnohých ľudí. Tieto malé zápalové ložiská môžu vznikať v dôsledku nedostatku živín (najmä vitamínov a minerálov). V závažnejších prípadoch ide o chorobu. Aké sú ďalšie príčiny a v čom spočíva ich liečba?

Vypadávanie zubov

Vypadávanie zubov

Vypadávanie zubov je pomerne normálny proces, pokiaľ sa týka detského veku a mliečnych zubov. U dospelých ľudí je strata chrupu spojená s vyšším vekom a celkovou degeneráciou zložitého aparátu, ktorý ukotvuje zuby v ďasne. Okrem toho môže zvýšené vypadávanie zubov priamo súvisieť s niektorými chorobnými stavmi.

Začervenanie jazyka a podnebia

Začervenanie jazyka a podnebia

Začervenanie jazyka a podnebia je príznak, ktorý sa najčastejšie spája s problémom alebo chorobou v ústnej dutine. Niekedy však ide aj o ochorenie, ktoré postihuje nielen ústa, ale aj iné sústavy, či dokonca až celý organizmus (systémové ochorenia). Preto si poďme vysvetliť, čo zapríčiňuje začervenanie a ako ho liečiť.

zachrípnutie

Zachrípnutie

Zachrípnutie je príznakom, ktorý poukazuje na poruchu v oblasti horných dýchacích ciest, presnejšie povedané v oblasti hlasiviek. Väčšinou sa jedná o krátkodobé postihnutia hlasiviek pri vírusovej infekcii, ale vylúčené nie sú ani vážnejšie príčiny – zachrípnutie trvajúce dlhšie ako tri týždne by malo byť preto dôvodom pre konzultáciu s lekárom.

zahlienenie

Zahlienenie

Hlieny v krku sú pomerne nepríjemné a často bývajú spojené s bolesťami v krku a kašľom. Zahlienenie zvyčajne sprevádza najmä infekčné choroby dýchacích ciest alebo ochorenia spojené s neinfekčným podráždením priedušiek a pľúcneho tkaniva. Vzhľadom k tomu, že jednou z hlavných funkcií slizníc je vylučovanie odpadových látok/toxínov z tela, býva často zahlienenie príznakom nadmerného “zanesenia” …

zápach z úst

Zápach z úst

Zápach z úst (odborne halitóza) je veľmi nepríjemný príznak, ktorým trpí pomerne veľké množstvo ľudí. Väčšinou je len obťažujúci, ale zriedkavo môže byť aj príznakom vážnych chorôb a stavov. Viac o zápachu z úst a o tom aké môžu byť jeho príčiny sa dozviete nasledujúcom článku.

zhrubnutie hlasu

Zhrubnutie hlasu

Zhrubnutie hlasu je príznakom, ktorý by nemal byť podceňovaný. Podobne ako u chrapotu, ak trvajú ťažkosti 3 a viac týždňov, mali by sme navštíviť lekára. Zhrubnutý hlas väčšinou súvisí s ochorením hlasiviek a blízkych anatomických štruktúr, niekedy ide však o dôsledok systémových ochorení. Viac o zhrubnutom hlase,jeho príčinách a diagnostike sa dočítate v nasledujúcom článku.

Zlý vývoj zubov

Zlý vývoj zubov

Zlý vývoj zubov je príznak, ku ktorému dochádza najmä počas detstva. V tomto období totiž rastú nielen zuby, ale celé telo. Preto je potrebné prijať dostatok živín, minerálov a vitamínov. Dôležitý je najmä vápnik, ktorý je súčasťou zubov a kostí. Jeho nedostatok sa prejaví práve na týchto miestach. Aké sú ďalšie príčiny a v čom spočíva …

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!
Zmena farby na zube

Zmena farby na zube

Zmena farby na zube nie je vôbec zriedkavý príznak. Samozrejme, môže ísť o zafarbenie jedného zubu alebo celého chrupu. Pri jednom zube je typický zubný kaz a pri celom chrupe ide skôr o problém stravovania (pitie kávy, čaju). Aké sú ďalšie príčiny a v čom spočíva ich liečba? Ak hľadáte odpovede na tieto otázky, tak tento …

zvýšená tvorba zubných kazov

Zvýšená tvorba zubných kazov

Zvýšená tvorba zubných kazov samozrejme najčastejšie súvisí so zlou hygienou ústnej dutiny a výživou, ale v určitých prípadoch môžu hrať v kazivosti zubov úlohu aj iné príčiny. Čo všetko môže spôsobiť zvýšenú tvorbu zubných kazov? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.