Pach acetónu z úst

pach acetónu z ústBežnou úvahou človeka je spájať pach z úst s jedlom, ktoré práve zjedol. Táto úvaha je dobrá vo väčšine prípadov, napríklad konzumácia cesnaku alebo cibule môže spôsobiť ostro štipľavý zápach z úst. Avšak v niektorých prípadoch pach z úst môže odhaliť oveľa viac. Ak sa zápach podobá vôni odlakovaču nechtov, či ovociu s najväčšou pravdepodobnosťou ide o pach acetónu z úst. Môže to byť ukazovateľ rôznych zdravotných ťažkostí, z ktorých je práve diabetes I. typu ten najvýznamnejší problém.

Príčiny pachu acetónu z úst

Dve odlišné okolnosti, obidve súvisiace s cukrovkou, môžu viesť k pachu acetónu z úst. Tieto zahŕňajú vysokú hladinu ketónov a ochorenia ďasien.

Ak ste diabetik a často máte pach acetónu z úst, je to väčšinou kvôli vyšším hladinám ketónov v krvi.

Zápach sa môže objaviť aj po konzumácií rôznych potravín, či kombinácií potravín, ďalej môže ísť o otravy organizmu chemikáliami s obsahom ketolátok.

1. Cukrovka a acetónový zápach

Pach acetónu z úst je jeden z príznakov cukrovky. Ak sa diabetes nelieči správnym spôsobom telo pacienta nemá tendenciu produkovať v B-bunkách pankreasu dostatočné množstvo inzulínu na štiepenie sacharidov. Preto telesné bunky nemajú dostatok glukózy, tzn. energie na životné pochody.

Za takýchto okolností, keď telo nemôže získať energiu z cukrov (najrýchlejší zdroj energie) sa prepne metabolická dráha a telo metabolizuje a získava energiu z tukov.

Pri štiepení tukov sú vedľajšími produktami ketóny a práve jedným z nich je aj dimetylketón, triviálne nazývaný acetón.

2. Ketoacidóza

Ketoacidóza je typ acidózy (nadmerná kyslosť vnútorného prostredia) a nekontrolovaná forma ketózy, fyziologicky sa dostaví po dlhodobom hladovaní.

Pri ketoacidóze organizmus začína postupne slabnúť pri regulácii produkcie ketolátok, čo vedie k hromadeniu ketokyselín v tele (napr. kyselina acetooctová a hydroxymaslová), takže pH krvi (fyziologicky 7,4) podstatne klesá a celý tento stav niekedy spôsobuje pach acetónu z úst.

3. Diabetická ketoacidóza

Všeobecne platí, že kontrolovaná ketóza (napr. pri rôznych diétách) nie je nevýhodou tela, pokiaľ hladina ketolátok v krvi nedosiahne vysoké hodnoty.

Avšak u osoby, ktorá nedokáže dobre zvládnuť diabetes, je tento dej relatívne nebezpečný, pretože hladiny ketolátok stúpajú u takýchto jedincov rýchlejšie.

Vyskytuje sa najmä u pacientov s cukrovkou I. typu. Diabetická ketoacidóza sa objavuje, keď množstvo ketónov v krvnom obehu dosiahne extrémne vysokú úroveň.

Tento stav je veľmi nebezpečný pretože kyslosť krvi stúpa, čím zažne negatívne ovplyvňovať ostatné orgány. U pacientov s neliečenou cukrovkou sa môže vyvinúť v priebehu 24 hodín.

Ketóza aj diabetická ketoacidóza môžu spôsobiť pach acetónu z úst. Zápach je jasnejší v prípade diabetickej ketoacidózy.

Ďalšie symptómy, ktoré môžu byť prítomné zahŕňajú nevoľnosť (nauzea), zvýšené močenie (polyúria), hyperglykémiu, bolesť v bruchu, obtiažnosť dýchania, zvracanie, zmätenosť.

4. Alkohol

Neprimeraná konzumácia alkoholu má za následok viacero príznakov medzi, ktoré patrí aj acetónový zápach z úst.

Môže sa jednať o chronický zápach z dôsledku hladovania, čo spôsobuje alkoholickú ketoacidózu alebo aj o akútnu otravu alkoholom pri konzumácií veľkého množstva.

Rovnako ako diabetická ketoacidóza tak aj alkoholická ketoacidóza má svoje hlavné príznaky, medzi ktoré patrí napríklad zvracanie, bolesť brucha, či nevoľnosť.

5. Ketogénna diéta

Ketogénna strava zahŕňa konzumáciu potravín s vysokým obsahom tukov, bielkovín a s minimálnym  množstvo sacharidov.

Konzumácia takejto stravy má za následok donútiť telo, aby rozdelilo tuk na uvoľnenie energie namiesto spoliehania sa na sacharidy.

Ketogénna diéta je teda umelo a zámerne vyvolaná ketóza osobou za účelom straty hmotnosti. Takýto typ stravy má za následok acetónový zápach z úst, ktorý sa prejavuje vôňou po ovocí.

Kedy navštíviť lekára

Ak sa u pacienta s diabetom neustále vyskytuje zápach z úst, ktorý sa podobá acetónu, skontrolujte, či dodržuje odporúčaný plán starostlivosti.

Vo väčšine prípadov to zahŕňa pravidelné užívanie inzulínu na reguláciu krvného cukru a teda zabránenie vzniku ketózy v tele.

Ak osoba, ktorej nebola diagnostikovaná cukrovka, zistí, že sa jej zápach z úst podobá na acetón, mala by by sa tiež poradiť s lekárom.

Lekár môže pomôcť zistiť príčinu tohto zápachu a ako ho čo najlepšie zvládnuť a eliminovať.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button