Močenie veľkého množstva moču (polyúria)

Močenie veľkého množstva moču

Močenie veľkého množstva moču nastáva už pri nadmernom príjme tekutín, kedy vypijeme viac ako normálne, čiže viac ako 3 litre denne. V takomto prípade nejde o nič vážne. Napriek tomu sa nájdu aj rôzne ochorenia, ktoré sa prejavujú práve týmto príznakom. Najčastejšie ide o choroby močovej sústavy, ako je napríklad zápal obličiek. Čo ďalšie zapríčiňuje močenie veľkého množstva moču? Odpoveď na túto otázku nájdete v tomto článku.

Príčiny močenia veľkého množstva moču:


1. Nadmerný príjem tekutín

Najčastejšou príčinou vzniku močenia veľkého množstva moču je nadmerný príjem tekutín. Obyčajne by sme mali vypiť 3 litre denne, z čoho vylúčime dva litre moču.

Avšak nájdu sa aj prípady, kedy síce nevypijeme viac ako normálne, no neustále vylučujeme nadmerné množstvo moču.

Hovorím o pití nápojov, ktoré majú močopudné účinky. Sú to napríklad čaj, káva, pivo a sladké nápoje. Vtedy organizmus nedokáže spracovať niektoré zložky nápoja, a preto sa ich zbaví vylučovaním.

2. Ochorenia močovej sústavy

Ďalšími pomerne častými príčinami sú aj choroby močovej sústavy, ktoré môžu byť nielen infekčné a zápalové, ale aj nádorové.

Ide napríklad o zápal obličiek, zlyhávanie obličiek, infekcie močových ciest a močové kamene.

Vo väčšine prípadov sa objavuje skôr močenie malého množstva moču a len ojedinele je to naopak.

3. Lieky

Lieky sú známe nielen svojím prospešným účinkom na organizmu, ale aj vedľajšími účinkami. Jedným z nich môže byť práve aj močenie veľkého množstva moču.

Najčastejšie ide o lieky na srdce, cirhózu pečene a zvýšený krvný tlak.

Nejde však o nič vážne, pretože lieky pomáhajú organizmu, aby vylučovalo škodlivé a odpadové látky z tela von.

4. Cushingov syndróm

Cushingov syndróm je endokrinné ochorenie, ktoré je zapríčinené poruchou hormonálneho systému. Ide o zvýšenú hladinu hormónu nazývaného kortizol, ktorý je tvorený v kôre nadobličiek.

Pre organizmus je dôležitý, pretože hlavnou úlohou je zvyšovanie hladiny krvného cukru. Choroba má pestré prejavy a dokáže pacientovi znepríjemniť život vznikom rôznych komplikácií.

V prvom rade dochádza ku hyperglykémii, čo je vysoký cukor. Z toho dôvodu je aj vyšší krvný tlak a vyššia potreba močenia.

Ďalej sa Cushingov syndróm prejavuje aj zvýšenou chuťou do jedla, zvýšením telesnej hmotnosti, únavou, zmenami nálady a inými.

5. Cukrovka

Cukrovka je veľmi rozšírené ochorenie, ktoré má viacero podtypov.

Ochorenie je spojené práve so zvýšenou hladinou krvného cukru, čo je podobné ako pri Cushingovom syndróme. Aj preto dochádza k čatejšiemu močenie s nadmerným množstvom moču.

6. Diabetes insipidus

Diabetes insipidus je choroba, ktorá má svoj pôvod v narušení tvorby alebo účinku antidiuretického hormónu. Adiuretín (ADH), iným názvom vazopresín, sa tvorí v našom mozgu v hypotalame. ADH dokáže zužovať cievy a tým zvýšiť krvný tlak.

Okrem toho má vplyv aj na obličky, kedy umožňuje v nich spätné vstrebávanie vody do organizmu.

Prejavy choroby vychádzajú najmä z ovplyvnenia obličiek. Človek stráca veľa vody močením a pociťuje smäd, čo má za následok dehydratáciu. V horších prípadoch môže dôjsť až k smrti.

7. Hyperparatyreóza

Hyperparatyreóza je ochorenie, kedy dochádza k nadmernej produkcii hormónu nazývaného parathormón bunkami prištítnych teliesok.

Tento hormón je dôležitý pri metabolizme vápnika, a aj preto zvyšuje jeho hladinu v krvi.

Choroba sa vyznačuje zvýšenou koncentráciou vápnika v krvi, ktorá nesie isté komplikácie.

Objavuje sa únava, slabosť, apatia, poruchy srdcového rytmupatologické zlomeniny, no niekedy aj problémy s močovou sústavou.

Diagnostika

Základom presnej diagnózy budú výsledky z vyšetrenia krvného obrazu a moču.

V niektorých prípadoch budú potrebné aj ďalšie metódy vyšetrenia, napríklad ultrazvuk či RTG brucha.

Ako liečiť močenie veľkého množstva moču

Dĺžka a druh liečby závisí od presnej diagnózy a zväčša bude potrebné sa zamerať na konkrétnu chorobu a nie výhradne na príznak veľkého množstva moču. Keď za tým stojí užívanie liekov, lekár môže navrhnúť vysadenie lieku, prípadne užívanie iného.

Zápalové a infekčné ochorenia močovej sústavy sa najčastejšie liečia liekmi zo skupiny antibiotiká.

V ďalších prípadoch sa užívajú lieky, ktoré sú zamerané na zníženie cukru v krvi alebo na stimulovanie vylučovania hormónov.

Kedy navštíviť lekára

Močenie veľkého množstva moču je niekedy bežnou vecou. Stáva sa to pri nadmernom príjme tekutín. Len doplním, že je lepšie piť viacej tekutín ako menej.

Lekára sa odporúča navštíviť v takých prípadoch, kedy ide o nevysvetliteľnú príčinu, ktorá sa kombinuje s ďalšími príznakmi. Ak tak neurobíte, riskujete vznik komplikácií, ktoré vám môžu znepríjemniť život.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button