Vyliec.sk > Príznaky > Močenie malého množstva moču (oligúria)

Močenie malého množstva moču (oligúria)

Močenie malého množstva močuMočenie malého množstva moču je príznakom, ktorý nám hovorí, že nielen naše obličky môžu pracovať nesprávne, ale aj organizmus ako celok. Väčšinou je to spôsobené bežnou dehydratáciou, no v horších prípadoch ide o chorobu, ktorá nesie isté komplikácie. O akých ochoreniach je reč? Na túto otázku nájdeme odpoveď v tomto článku.

Príčiny močenia malého množstva moču:


1. Dehydratácia

Dehydratácia je spôsobená nielen pitím malého množstva tekutín, ale aj rôznymi ochorenia, ako sú napríklad hnačka, zvýšená telesná teplota a cukrovka. Tento stav je skôr typický pre ľudí s pokročilým vekom, pretože ich organizmus už nie je taký funkčný ako zamlada, a preto nemusia pociťovať smäd.

Mierna dehydratácia je pomerne bežná a v takomto prípade nemá žiadne iné prejavy. Ak už ide o dlhodobý stav, objavujú sa ďalšie komplikácie, ako sú suchá koža a oči, popraskané pery, sucho v ústach, nízky krvný tlak a motanie hlavy spojené s pádmi. V najhorších prípadoch dôjde až k zlyhaniu obličiek, poruche vedomia a smrti.

2. Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest spojené so zápalom sú častým problémom, najmä u žien, pretože v porovnaní s mužmi majú kratšiu močovú trubicu. Prejavujú sa častým nutkaním na močenie, prerušovaným močením, pálením a rezaním pri močení a močením malého množstva moču. Okrem toho môže moč nepríjemne zapáchať a môže obsahovať krv alebo bielkovinu. Niekedy je to sprevádzané aj bolesťou v podbrušku a inkontinenciou moču. Horšími komplikáciami sú zápal obličiek a zlyhanie obličiek.

3. Zápal obličiek

Vyššie sme si spomínali, že z infekcií močových ciest vzniká zápal obličiek. Ide o nebezpečný stav, ktorý poškodzuje obličky. Klasickými prejavmi zápalu sú horúčka, únava, tráviace ťažkosti, časté močenie, močenie malého množstva moču, bolesť pri močení, bolesť v oblasti brucha a chrbta.

4. Zväčšenie prostaty

Ide o častú chorobu, ktorá postihuje mužov, najmä po 80. roku života. Keďže ide o nezhubné zväčšenie, nejde o život ohrozujúci stav (v prípade, že sa lieči), no spôsobuje to určité komplikácie. Treba si dať ale pozor, pretože má rovnaké príznaky ako rakovina prostaty. Patria sem častejšie močenie v noci, prerušované močenie a močenie malého množstva moču. Keď sa zväčšenie prostaty zanedbáva, vznikajú rôzne infekcie močových ciest a porucha odtoku moču.

5. Močové kamene

Močové kamene sú veľmi nepríjemným a hlavne bolestivým stavom. Vznikajú v močových cestách z odpadových látok. Ak sa takýto kamienok zasekne v močových cestách, má to za následok nielen poruchu odtoku moču, ale aj krv v moči a bolesť, ktorá vystreľuje do brucha, tresiel a slabín. V niektorých prípadoch je bolesť sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním. Pri neliečení tohto stavu vzniká hydronefróza.

6. Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov je menej častý typ nádorového ochorenia, ktorý však dokáže pacienta ohroziť. Spočiatku sa prejavuje bezbolestným zväčšením semenníka, no neskôr sa objavuje únava, strata na váhe, zvýšená teplota a nechutenstvo. Prítomné môžu byť aj príznaky podobné zápalu obličiek (vyššie spomenuté).

7. Peritonitída

Ide o zápal pobrušnice, ktorý v konečnom dôsledku môže zapríčiniť smrť. Pobrušnica chráni orgány tráviacej sústavy a jej zapálenie sa prejavuje pocitom smädu, častým chodením na stolicu a častým močením spojeným s malým množstvom moču.

8. Hepatorenálny syndróm

Hepatorenálný syndróm je život ohrozujúci stav. Podstatou syndrómu je ťažké poškodenie pečene, ktoré je nasledované akútnym zlyhaním obličiek. Preto nie je vylúčené, že množstvo vylučovaného moču bude malé.

9. Cholera

Cholera je infekčné ochorenie, ktoré sa v dnešnom svete takmer nevyskytuje. Pôvodcom infekcie je baktéria Vibrio cholerae, ktorá sa do tela dostáva kontaminovanou potravou. Len v stručnosti napíšem, že dochádza k dehydratácii, čo má za následok močenie malého množstva moču. Viac o prejavoch cholery sa dozviete v konkrétnom článku.

Diagnostika

Diagnóza bude založená najmä na vyšetrení moču a krvi. Samozrejme, bude potrebný aj váš celkový zdravotný záznam a váš popis príznaku. Niekedy je možné použiť aj iné vyšetrenia, ako je ultrazvuk či RTG brucha.

Ako liečiť močenie malého množstva moču

Dĺžka a druh liečby závisí od presnej diagnózy a zväčša bude potrebné sa zamerať na konkrétnu chorobu a nie výhradne na príznak malého množstva moču. Pri všetkých príčinách, najmä pri podozrení na dehydratáciu a choleru, sa odporúča piť viac tekutín.

Zápalové a infekčné ochorenia sa liečia liekmi zo skupiny antibiotiká. Zväčšená prostata sa lieči buď chirurgicky, alebo liekmi (napríklad Alfa-blokátory). Chirurgicky sa lieči aj zápal pobrušnice či močové kamene.

Rakovina semenníkov je už vážnejšie ochorenie, takže jej liečba bude zložitejšia. V niektorých prípadoch postačí chirurgický zákrok a v iných ožarovanie alebo chemoterapia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Kedy navštíviť lekára

Močenie malého množstva moču je len málokedy bežnou vecou. Hovorím teraz o dehydratácii, ktorú netreba taktiež podceniť. Lekára sa však odporúča navštíviť v takom prípade, že sa tento príznak vyskytuje dlhšiu dobu alebo sa kombinuje s ďalšími príznakmi (napríklad s častým močením alebo s bolesťou pri samotnom močení). Ak tak neurobíte, riskujete vznik komplikácií, ktorých liečba nemusí byť úspešná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.