Bolesť vystreľujúca do triesla

Bolesť vystreľujúca do trieslaBolesť vystreľujúca do triesla nás môže odradiť vykonávať rôzne aktivity súvisiace s pohybom. Triesla sa nachádzajú pri rozkroku, čo nám prezrádza, že za vznikom bolesti môže byť mnoho príčin od ochorení pohybového ústrojenstva až po ochorenia pohlavnej sústavy.

Prečítajte si čo všetko môže spôsobiť túto bolesť, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a ako ju účinne a správne liečiť.

Bolesť vystreľujúca do triesla a jej príčiny:


1. Svalové preťaženie

Nadmerná fyzická námaha spôsobuje svalovú slabosť, ale aj poškodenie šliach (hrozí vznik zápalu šliach). To je dôsledkom napríklad behu alebo pri prenášaní ťažkých bremien.

Niekedy je za vznikom bolesti, nielen v oblasti tresla, aj neopatrné až prehnané cvičenie s ťažkými činkami v posilňovni.

Taktiež pri nesprávnej, resp. žiadnej, rozcvičke pred športovou aktivitou je vyššie riziko, že si natiahnete sval.

Často natiahnutým svalov sú aj svaly v oblasti triesla. V takýchto prípadoch ide o krátkodobú bolesť. Mnoho ľudí si môže bolesti vzniknuté fyzickou námahou mýliť s pruhom.

2. Ochorenie kĺbu

Kĺby dokážu znepríjemniť život nielen starším ľuďom, ale najmä mladým športovcom. Momentálne sa bavíme o bedrovom kĺbe, ktorý je namáhavý už pri bežnej chôdzi.

Najčastejšie postihuje tento kĺb artróza, ktorá zapríčiní, že sa mäkké tkanivá kĺbu rozpadávajú. Dôsledkom je bolesť priamo v kĺbe, no niekedy má tendenciu vystreľovať aj do triesla.

3. Ochorenia tráviacej sústavy 

Nielen ochorenia pohybovej sústavy zapríčiňujú bolesť v triesle, ale aj choroby tráviacej sústavy. Medzi takéto problémy patrí zápal žalúdka, ale hlavne problémy tenkého a hrubého čreva.

V takýchto prípadoch sa bolesť vyskytuje najmä v bruchu, ale dokáže vystreľovať aj do oblasti triesla.

4. Ochorenia močovej sústavy

Bolesť vystreľujúca do triesla môže byť prítomná aj pri ochoreniach obličiek a močových ciest. Sem musíme zaradiť rôzne zápaly močovej sústavy, ale aj závažnejšie ochorenie nazývané močové kamene.

Vytvorené kamene (vznikajú z odpadových látok) dokážu narušiť močové cesty. To je zapríčinené mohutnou veľkosťou a pevnosťou močového kameňa, čo ma za dôsledok vznik neznesiteľných bolestí, ktoré často vystreľujú do ďalších častí tela, vrátane tresiel.

5. Ochorenia pohlavnej sústavy

Keďže sa trieslo nachádza v blízkosti pohlavných orgánov, tak sa nemusíme čudovať, že ochorenia týchto orgánov dokážu spôsobiť bolesť v oblasti triesla.

Skôr sa to vyskytuje u mužov, čo ale neznamená, že ženy sú v bezpečí. Ide o zápalové alebo nádorové ochorenia najmä semenníkov a nadsemenníkov, ale aj ďalších pohlavných orgánov.

Dôsledkom toho je prítomná bolesť nielen v samotnom orgáne, ale aj v oblasti brucha či tresiel.

Diagnostika

Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie je dôležité a bez nich nejde určiť presnú diagnózu.

Ak však za vznikom bolesti nie je fyzické preťaženie, je potrebné bádať po ostatných príčinách. Z vyšetrovacích metód je možné použiť röntgenultrazvuk.

Ako liečiť bolesť vystreľujúcu do triesla

Liečba závisí od presnej príčiny. Pri svalovom preťažení postačí dostatočná regenerácia. Odporúčajú sa však aj rôzne gély (napríklad diklofenak), no niekedy sa vykonávajú aj obstreky priamo do triesla.

V prípade, že ide o vážnejšiu komplikáciu, budú potrebné aj rehabilitačné procedúry.

V ostatných prípadoch sa liečba viaže na presnú diagnózu. Preto môžete niekedy užívať lieky (napríklad protizápalové lieky) a inokedy je potrebný zákrok (napríklad pri močových kameňoch alebo pri zápale slepého čreva).

Kedy navštíviť lekára

Bolesť vystreľujúca do triesla môže byť nepríjemná, ale v mnohých prípadoch si za ňu môžeme aj sami.

Hovorím o situáciách, kedy sme buď precenili svoje sily na vykonanie fyzickej aktivity, alebo sme naopak podcenili dôležitosť rozcvičky. V takýchto prípadoch nemusíte navštíviť lekára.

Ak sa tieto bolesti vyskytujú nejaký ten piatok, zájdite radšej za odborníkom. V iných prípadoch, kedy sami neviete o presnej príčine bolesti, sa odporúča navštíviť lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button