Vyliec.sk > Príznaky > Zápach moču

Zápach moču

zápach močuExistuje veľké množstvo situácií vrátane mnohých chorobných stavov, ktoré môžu spôsobiť silnejší alebo neobvyklý zápach moču. Aké môžu byť konkrétne príčiny zápachu moču? Viac sa dozviete v nasledujúcom podrobnom článku.

Príčiny zápachu moču: 


1. Dusikaté splodiny

Dusíkaté zlúčeniny ako je napríklad amoniak môžu spôsobiť výraznejší a  charakteristický zápach moču. Množstvo dusíkatých splodín v moči je do istej miery určený diétou a je vyšší u ľudí s vysokým príjmom dusíka, ktorý je prítomný v bielkovinách. Z tohto dôvodu môže moč silnejšie páchnuť ľuďom s vyšším príjmom mäsa.

2. Lieky

Niektoré lieky spôsobujú zvláštny zápach moču, z tých bežných sa jedná najmä o penicilínové antibiotiká.

3. Dehydratácia

Koncentrovaný moč máva silnejší zápach, čo je dôvodom prečo o niečo výraznejšie páchne ranný moč. Podobné je to u pacientov trpiacich dehydratáciou kedy je zápach veľmi silný.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

4. Močové infekcie

Páchnuci tmavý moč pomerne často sprevádza infekcie močových ciest. Okrem zmeny vzhľadu moču a jeho zápachu býva prítomné pálenie a rezanie pri močení.

5. Cukrovka 1. typu

U tohto typu diabetesu dochádza k úplnému zničeniu buniek pankreasu produkujucich inzulín, takže v organizme inzulín chýba. Liečba preto vždy vyžaduje celoživotné dodávanie inzulínu, samostatnú starostlivosť nad kontrolu glykémie a reakcie na namerané hodnoty (selfmonitoring), disciplínu v stravovaní, úpravy dávok inzulínu pri fyzických aktivitách.

Neliečená (alebo nedostatočne liečená) cukrovka 1. typu môže spôsobiť charakteristický zápach moču, ktorý je spôsobený prítomnosťou acetónu. Acetón sa okrem toho aj vydychuje a spôsobuje zápach z úst.

6. Zlyhávanie obličiek

U pacienta s chronickým zlyhaním obličiek sa môže meniť pach moču a udáva sa, že moč páchne “myšinou”. Zápach je pre neznalého dosť ťažko opísateľný, ale kto ho raz cítil, tak vie, o čom hovorím.

7. Fenylketonúria

Toto relatívne vzácne vrodené ochorenie je spojené s poruchou metabolizmu aminokyseliny fenylalanín. Moč detí s neliečenou fenylketonúriou nepríjemne ostro zapácha, pretože je v nej prítomná zlúčenina fenylpyruvát.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zapach-moci

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Jeden komentár

  1. Dobry vecer.zacal my dost pachnut moc.Vedeli by ste my poradit aky liek by som si na prevenciu vedela kupit v lekarni.Dakujem za radu a odpovet.Dovidenia .ak viete tak my poradte.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.