Vyliec.sk / Príznaky / Bolesť v slabinách

Bolesť v slabinách

bolesť v slabináchBolesť v slabinách je pomerne častý problém a väčšinou ide o dôsledok namáhania svalov a väzov. Je však dobré vedieť, že do slabin môže bolesť vystreľovať aj pri rôznych ochoreniach brušnej dutiny.

Čo všetko môže bolesť v slabinách spôsobiť a ako ju diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny bolesti v slabinách:


1. Slabinová prietrž

Slabinová prietrž sa obvykle prejavuje ako viditeľná a hmatateľná hrča pod kožou v oblasti triesla (slabín). Prietrž môže obsahovať črevné kľučky a pri ich zacviknutí (zaškrtení) sa objavuje prudká bolesť, ktorá môže byť nasledovaná nebezpečnými príznakmi črevnej nepriechodnosti. Takáto situácia patrí medzi neodkladné stavy a je potrebný chirurgický zákrok.

2. Ochorenie bedrového kĺbu

Bedrový kĺb je v anatomickej blízkosti triesla a jeho bolestivé ochorenia sa prejavujú okrem iného bolesťou triesla. Asi najčastejším problémom tohto typu je artróza.

3. Svalová bolesť

Bolesť v slabinách môže sprevádzať náhle preťaženie svalov a väzov dolných končatiny a panvy pri športe, či iných fyzických aktivitách (vrátane sexuálnych). Vyššie riziko majú fyzicky netrénovaní jedinci pri neúmerne silnej nárazovej záťaži.

4. Obličková kolika

Močový kameň zaseknutý v močovode vyvoláva kolikovitú bolesť brucha, ktorá sa typicky šíri do triesla(slabín).

5. Zväčšené lymfatické uzliny

Zväčšenie uzlín v slabinách môže byť sprevádzané ich bolestivosťou, zvyčajne ide o dôsledok infekčných chorôb (napr. ruže alebo flegmóny na príslušnej dolnej končatine).

6. Zápaly mužskej pohlavnej sústavy

Do triesla sa veľmi často premieta bolesť pri zápaloch vonkajších pohlavných orgánov, ako je zápal semenníka alebo zápal nadsemenníka. Okrem bolesti trpí muž zvýšenou teplotou, nevoľnosťou a niekedy aj zvracaním.

7. Torzia (priškrtenie) semenníka

Tento stav znamená situáciu, keď sa semenník otočí okolo svojej osi a zaškrtí sa tak jeho cievne zásobovanie. Prudká až šokujúca bolesť vzniká náhle a vystreľuje do triesla. Zacviknutie semenníka je akútny stav v urológii a bez včasného lekárskeho zásahu môže tkanivo semenníka natrvalo odumrieť.

Diagnostika bolesti v slabinách

Pri bolestiach slabín je človek veľmi často vyšetrený chirurgom. Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie je veľmi dôležité. Keď sa vylúči banálne natiahnutie svalov, je nutné pátrať po ostatných príčinách.

Z vyšetrovacích metód je možné použiť röntgen brucha, röntgen bedra, ultrazvuk triesla a brucha. Pokiaľ sú v slabinách prítomné zväčšené uzliny z nejakej nejasne príčiny, potom môže byť potrebné odstránenie jednej z uzlín a jej histologické vyšetrenie. Pri podozrení na vylučovacie choroby a choroby mužskej pohlavnej sústavy, by pacienta mal vyšetriť urológ.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  5 komentárov

  1. Dobry den ak by sme vzali do úvahy, ze moje problémy su spôsobené “len” svalovým preťažením, ako postupovať? Pravdepodobne zmierniť treningy a este nieco ? Treba navštíviť lekára? Dakujem

   • Ak je bolesť v slabinách spôsobená iba svalovým preťažením, tak lekára navštíviť netreba, stačí oddych niekoľko dní až týždňov a následne ešte na nejakú dobu zmierniť tréning.

  2. uz 2 dni pocitujem pri zmene polohy/ked vstanem/take bodnutie do lavej slabiny.Trva to okamih,ale je to neprijemne.Aj po schodoch smerom hore pocitujem taku tupu bolest.Ako nato?

  3. Zdravim uz dost dlhu dobu ma trapi bolesť v slabine neboli ma to stále ale hlavne pri prudkych zmenach počasia a kazdu jednu noc sa zobudim na bolest medzi 1 az 2 hodinou ráno…neviem si s tym dat rady nikdy pred rym som to nemal som zdravi chalan….ďakujem zaa kazdu radu

  4. dobry den uz dlksiu dobu pocitujembolesti nôh a taške nohy unava dychtivoc aj cele telo taške

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.