Časté močenie u žien

Časté močenie u žienČasté močenie je stav, kedy je potreba vymočiť sa väčšia ako normálne. To môže náhle spôsobiť, že stratíte kontrolu nad močovým mechúrom. Vtedy sa môžete cítiť nepríjemne, no rovnako tak môžete mať aj pocit, že váš močový mechúr je extrémne plný. Toto sa tiež označuje ako hyperaktívny močový mechúr. Kľúčom k liečbe častého močenia je riešenie základnej príčiny. U mužov a u žien sú rozdielne príčiny, a preto si poďme teraz niečo povedať o probléme časté močenie u žien.

Časté močenie u žien a príčiny tohto stavu:


1. Infekcie močových ciest

Infekcia močových ciest je častou príčinou častého močenia. K tomu dochádza, keď baktérie vstupujú do močového mechúra cez močovú trubicu.

Odhaduje sa, že 50 až 60 percent žien zažije aspoň jednu takúto infekciu v ich živote. Ženy sú totiž viac ohrozené ako muži, pretože ich močová trubica je kratšia.

Preto baktérie majú menšiu vzdialenosť na to, aby sa dostali do tela, kde by mohli infikovať močový trakt. Tu môžeme zaradiť aj rôzne zápaly močovej sústavy, napríklad zápal močového mechúra, zápal močovej trubice a zápal obličiek.

Okrem častého močenia sa infekcia močových ciest prejavuje aj ako prerušované močenie, pálenie alebo rezanie pri samotnom močení a pocit nedokonalého vymočenia.

2. Hyperaktívny močový mechúr

Už v úvode sme sa mohli dozvedieť, že s častým močením súvisí aj hyperaktívny močový mechúr. Ide o pomerne častú poruchu, ktorá postihuje o čosi viacej mužov.

Časté močenie u žien vzniká v dôsledku nadmerne aktívnych svalov močového mechúra.

Vznik hyperaktívneho močového mechúra môže zapríčiniť nejaký úraz, stavy postihujúce svaly, nervy a tkanivá (napríklad mŕtvica alebo roztrúsená skleróza), nedostatok estrogénu spôsobený menopauzou a nadmerná telesná hmotnosť, ktorá spôsobuje zvýšený tlak na močový mechúr.

3. Močové kamene

Močové kamene vznikajú v močových cestách (typicky v močovodoch a v panvičke) z niektorých odpadových látok vylučovaných telom.

Ide o veľmi nepríjemnú a bolestivú chorobu, ktorú netreba podceniť, pretože časom sa môžu tieto bolesti zvýrazniť.

Komplikácie močových kameňov sú početné a niektoré závažné. Medzi závažné patrí porucha odtoku moču, pretože môže byť upchatá nejaká časť močového traktu práve močovým kameňom.

Pri liečbe močových kameňov je dôležité piť dostatočné množstvo vody, a práve preto sa objavuje časté močenie u žien.

4. Cukrovka

Cukrovka je veľmi rozšírené ochorenie, ktoré má viacero podtypov.

Ochorenie je spojené so zvýšenou hladinou krvného cukru (hyperglykémia) a pri dlhodobom priebehu spôsobuje početné komplikácie.

U všetkých podtypov sa môže objaviť práve časté močenie, najmä počas dňa.

5. Rakovina vaječníkov

Rakovina vaječníkov sa prejavuje častým močením počas dňa a bolesťami v podbrušku.

Tento typ rakoviny sa zhoršuje s nezdravým životným štýlom, ako je fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, nedostatok pohybu a nezdravá strava.

6. Kvapavka

Kvapavka je infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré sa prenáša pohlavnou cestou pri nechránenom sexuálnom styku.

U žien táto choroba spočiatku nemá prejavy, ale po čase sa objavuje časté močenie užien, pálenie a rezanie pri močení a výtok z pošvy. Neskôr môže táto choroba zapríčiniť zápal vajcovodov alebo vaječníkov.

7. Tehotenstvo

Počas tehotenstva je organizmus náchylnejší na vznik rôznych chôrob či príznakov. Je to spôsobené tým, že telo je oslabené, pretože musí pracovať nielen na sebe, ale aj na rastúcom plode.

Spočiatku tehotenstva sa môže vyskytnúť častejšie močenie, čo môže mať za dôsledok až samovoľný únik moču.

Ide pomerne o bežnú vec, pretože rastúci plod vyvíja tlak na močový mechúr matky, čo vyvoláva nutkanie na močenie.

8. Niektoré látky

Nadmerné užívanie niektorých látok (napríklad kofeín, nikotín, alkohol a umelé sladidlá) dokážu dráždiť steny močového mechúra, čo môže spôsobiť zhoršenie príznakov častého močenia.

Diagnostika

Váš lekár bude na presnú diagnózu potrebovať odpovede na rôzne otázky spojené s častým močením (kedy a ako často dochádza k častému močenie?, aké sú ďalšie príznaky?…).

Na presné zistenie príčiny vzniku častého močenia bude lekár potrebovať vzorku moču a krvi. Môže vykonať aj vyšetrenie brucha a panvy.

Okrem toho bude potrebovať aj rôzne testy:

  • ultrazvuk – ultrazvuk močového mechúra sa vykoná po vymočení, aby sa zistilo, či v ňom nezostalo nejaké množstvo moču,
  • cystoskopia – pomocou osvetleného prístroja sa lekár môže podrobnejšie pozrieť do vnútra močového mechúra a podľa potreby odobrať vzorky tkaniva,
  • urodynamický test – zahŕňa množstvo testov, ktoré sledujú, ako funguje močový systém.

Ako liečiť časté močenie u žien

Liečba častého močenia závisí od základnej príčiny. Váš lekár najprv lieči akékoľvek primárne ochorenie, ktoré je zodpovedné za časté močenie.

Ak to je infekcia alebo zápal, lekár vám predpíše antibiotiká. Pri inkontinencii moču alebo pri strate kontroly močového mechúra poslúžia lieky, ktoré kontrolujú svalové kŕče v močovom mechúri.

Pri cukrovke sa treba zamerať na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi. Ak je príčinou hyperaktívny močový mechúr, môžu sa použiť lieky známe ako anticholinergiká (zabraňujú výskytu abnormálnych mimovoľných kontrakcií svalov v stene močového mechúra).

Existujú aj rôzne cvičenia na posilnenie močového mechúra. Pravidelné denné cvičenia, často vykonávané okolo tehotenstva, môžu totiž posilniť svaly panvy a močovej trubice a podporiť močový mechúr.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa vykonávajú tieto Kegelove cvičenia 10 až 20-krát za sériu trikrát denne po dobu najmenej 4 až 8 týždňov.

Kedy navštíviť lekára

Ak nás trápi časté močenie, nemali by sme to podceniť. Je pravda, že to môže byť spôsobené len nadmerným príjmom tekutín, ale ak sa to vyskytuje pri nízkom príjme vody, ide už o niečo závažnejšie – infekciu, chorobu či zápal.

Preto sa odporúča zájsť za odborníkom, lebo dlhodobé problémy s častým močením môžu byť príznakom niečoho závažného.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button