Hyperaktívny močový mechúr

Hyperaktívny močový mechúrHyperaktívny močový mechúr je problémom, ktorým viac trpia ženy. Ťažkosti sú nepríjemné a môžu narušovať bežné denné aktivity. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Hyperaktívny močový mechúr a jeho príčiny


Príčina vzniku ťažkostí nie je presne známa, ale predpokladá sa, že riziko je vyššie u ľudí obéznych u ľudí s vysokým príjmom kofeínu.

Zvýšené riziko je aj pri chronických diabetikoch, ktorí môžu mať nervy močového mechúra narušené cukrovkou (súčasť celkovej polyneuropatie).

Prejavy

Hyperaktívny močový mechúr sa najčastejšie prejavuje tzv. urgentnou inkontinenciou moču, čo znamená, že dochádza k úniku moču, ktorý je predchádzaný prudkým nutkaním na močenie.

Tento stav sa môže opakovať viackrát denne a dotyčný človek sa sťažuje na časté nutkanie na močenie, vrátane častého močenia v noci.

Ťažšie formy hyperaktívneho mechúra sú značne obťažujúce a opakované úniky moču predstavujú nepríjemný sociálny problém.

Diagnostika

Postihnutí ľudia sú vyšetrovaní gynekológom (ženy) alebo urológom (muži).

Dôležité je vylúčiť iné ochorenia močovej sústavy, najmä infekcie močových ciest, rakovinu močového mechúra, zväčšenú prostatu a rakovinu prostaty u mužov.

U žien sa niekedy na gynekológii vykonáva tzv. urodynamické vyšetrenie, kedy sa hodnotia tlakové zmeny v močových cestách počas močenia a tak sa získavajú informácie o funkcii miestnych svalov a nervov.

Liečba

Záleží na konkrétnom pacientovi a ťarche ťažkostí. Niekedy postačuje tréning svalov panvového dna, prípadne nácvik zadržiavania moču.

U obéznych pacientov sa odporúča znížiť váhu.

Ďalšou možnosťou je podávanie liekov, ktoré ovplyvňujú svalstvo močového mechúra. Sú to najčastejšie lieky zo skupiny tzv. anticholinergík, ktoré rôznymi spôsobmi tlmia účinok acetylcholínu na svaly močového mechúra.

Acetylcholín je zlúčenina, ktorá v našom organizme (okrem iného) prenáša signály z nervov na svaly. Je snaha o vývoj preparátov, ktoré pôsobia výberovo na močový mechúr a s čo najmenším efektom na iné orgány.

Príklad užívaných účinných látok:

Tolterodín – je prítomný v liekoch ako je napr. Tolterodín a UROFLOW Trospium chlorid – je prítomný v liekoch ako je napr. Spasmed a Uraplex Solifenacín – je prítomný v liekoch ako je napr. Vesicare, solifenacín, Solizab a Urokur.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hyperaktivni-mocovy-mechyr

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button