Inkontinencia moču

inkontinencia močuInkontinencia moču môže byť definovaná ako nechcený únik moču, ktorý je neovládateľný vôľou. U mužov sa vyskytuje minimálne, ide však o problém celej rady žien vyššieho veku (udáva sa až u tretiny žien, je oveľa častejšie než inkontinencia stolice). Značne zhoršuje kvalitu života, spôsobuje hygienické ťažkosti a žena pre istý pocit hanby nie vždy vyhľadá lekára (čo je chyba).

Inkontinencia moču sa rozdeľuje na niekoľko typov, z ktorých najčastejšia je stresová a urgentná inkontinencia.

Stresová inkontinencia znamená samovoľný únik moču pri zvýšení vnútrobrušného tlaku, tj. napríklad pri kašli, pri smiechu pod. Urgentná inkontinencia znamená náhle vzniknuté nepríjemné nutkanie na močenie, ktoré žena nakoniec neovládne a dôjde k úniku moču.

Málo častým typom je tzv. inkontinencia z preplnenia, ktorá súvisí s narušeným odtokom moču z mechúra (bližšie vysvetlenie pozri nižšie).

Príčiny inkontinencie moču


Najčastejšími príčinami stresovej inkontinencie je narušenie funkcie svalov a väzov panvového dna, ktoré udržujú správne postavenie močovej trubice a tým zaisťujú správnu funkciu zvieračov.

V oslabení tohto svalového aparátu môžu hrať úlohu faktory, ako je nedostatočná fyzická aktivita, obezita, nadmerné a časté zvyšovanie vnútrobrušného tlaku (chronický silný kašeľ, prenášanie ťažkých predmetov a pod.) a prolaps maternice.

Ťažkosti sa väčšinou zhoršujú vplyvom hormonálnych zmien v- a po prechode.

Urgentný typ inkontinencie môže byť spôsobený nadmernou dráždivosťou močového mechúra, ktorej príčina nie je vždy úplne jasná. Inokedy sa môžu na urgentnej inkontinencii podieľať iné ochorenia dráždiace močové cesty ako sú infekcie močových ciest, anatomicky blízke nádorové ochorenia (napríklad rakovina močového mechúra, gynekologické nádory).

Ako relatívne málo častý typ inkontinencie možno spomenúť aj tzv. inkontinenciu z preplnenia. Tá je paradoxne spôsobená zlým odtokom moču, ktorý sa hromadí v močovom mechúre a po jeho preplnení začne unikať – nezávisle na vôli chorého.

Sprevádza typicky neurologické ochorenia a poruchy vedúce k zhoršenému vyprázdňovaniu mechúra, napr. roztrúsenú sklerózu alebo poranenia a iné ochorenia miechy (napr. rázštep chrbtice).

Prejavy

Ako už bolo spomenuté vyššie, je hlavným prejavom únik moču a to buď náhly bez nútenia, alebo predchádzaný náhlym a nekontrolovateľným nutkaním.

Ďalej môžu byť prítomné príznaky ako sú nadmerne časté epizódy močenia počas dňa, pálenie a rezanie pri močení a časté nočné močenie.

Diagnostika

Inkontinencia moču spadá do kompetencie urológov a gynekológov. Najmä gynekológovia sa o poruchy udržania moču úzko zaujímajú a bol vytvorený pododbor gynekológie, ktorý sa problémmi s močením zaoberá (tzv. urogynekologia).

Urogynekologické vyšetrenia spočívajú pomerne klasicky v anamnéze (charakter a početnosť ťažkostí, iné problémy, užívané lieky) a fyzikálnom vyšetrení pacientky.

Sú k dispozícii aj špeciálne dotazníky, ktoré pomôžu určiť, ktorým typom a akým stupňom závažnosti inkontinencie pacientka trpí.

Vhodné je vyšetrenie moču, hlavne k vylúčeniu močových infekcií ako pôvodcom dočasnej urgentnej inkontinencie.

Zo zobrazovacích metód je vhodné vykonať ultrazvuk brucha so zameraním na močový mechúr a jeho okolia.

V urogynekologickej ambulancii sa vykonáva aj špeciálne urodynamické vyšetrenie, pri ktorom sa merajú funkčné tlaky v rôznych častiach močových ciest v pokoji a pri zvýšení vnútrobrušného tlaku.

Pri podozrení na neurologickú príčinu ťažkostí je nutné aj vyšetrenie neurológom.

Liečba

Základom liečby a prevencie stresovej inkontinencie je pravidelné posilňovanie svalov panvového dna a prevencia vzniku obezity.

U žien po prechode môže byť gynekológom niekedy predpísaná aj hormonálna liečba, tá však má svoje riziká nie je možné ju odporučiť všetkým ženám.

Veľmi účinnou formou pomoci sú malé gynekologické zákroky, pri ktorých sa do oblasti panvového dna voperuje špeciálna TVT páska (TVT – Tension-free transVaginal Tape), ktorá mechanicky podporuje močovú trubicu a tým umožní správnu funkciu zvierača.

Ak zistíme že za inkontinenciou stojí akákoľvek iná choroba (infekcia, nádory, neurologické ochorenia a i.), Potom je nutné liečiť primárne túto chorobu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/inkontinence-moci

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button