Vymiznutie menštruácie

Vymiznutie menštruácieVymiznutie menštruácie u dievčat alebo u žien nie je vhodné podceňovať, pretože môže znamenať nielen otehotnenie (či chcené, alebo nechcené), ale aj celý rad chorobných stavov. Vymenujme si tu aspoň tie najčastejšie a klinicky najvýznamnejšie príčiny.

Vymiznutie menštruácie a jeho príčiny:


 1. Tehotenstvo

Vymiznutie menštruácie je úplne typické v tehotenstve.

Z klinického hľadiska to môže byť veľmi dôležité u mimomaternicového tehotenstva, kedy je vymiznutá menštruácia, ale pritom ultrazvukom nenájdeme vyvíjajúci sa plod v maternici.

2. Dojčenie

Pri dojčení sa udržujú hormonálne zmeny, ktoré udržujú menštruáciu vymiznutú. Je aj výrazne nižšia (nie však nulová) šanca na ďalšie otehotnenie.

3. Lieky

Existuje viacero liečiv, ktoré môžu narušiť menštruačný cyklus a spôsobiť vymiznutie menštruačného krvácania.

Patria sem niektoré psychiatrické lieky (antidepresíva, neuroleptiká, chemoterapeutiká), lieky na vysoký tlak a mnoho ďalších.

Dodajme, že menštruácia úplne pochopiteľne vymizne pri užívaní niektorých preparátov hormonálnej antikoncepcie, ktoré sa užívajú nepretržite bez mesačnej či týždennej pauzy.

4. Menopauza

Menopauza je prirodzeným koncom plodného obdobia ženy, väčšinou sa objaví medzi 40-50. rokom života.

Pokles koncentrácie pohlavných hormónov vedie k vymiznutiu menštruácie a strate plodnosti.

5. Niektoré nezhubné nádory hypofýzy

Nádory hypofýzy (podmozgovej žľazy) môžu u ženy narušiť tvorbu ženských regulačných hormónov, ktoré riadia menštruačný cyklus.

Jedným z príkladov je napríklad nádor prolaktinóm, ktorý spôsobí nadmernú tvorbu hormónu prolaktínu.

6. Podvýživa

Nedostatok živín v organizme mení metabolizmus ženy.

Organizmus sa prednastaví do „núdzového režimu“ a menštruácia je zablokovaná. Je to logické, pretože nedostatok živín by znížil šancu na donosenie plodu.

O príčinách podvýživy si prečítajte v príslušnom článku, v našich zemepisných šírkach ide však najčastejšie o dôsledok neliečenej mentálnej anorexie.

7. Stres

Dlhodobý stres môže „rozhodiť“ hormonálnu rovnováhu v tele ženy a to môže vyústiť v stratu čiže vymiznutie menštruácie.

Po vyriešení stresovej situácie sa menštruácia väčšinou rýchlo objaví.

8. Poruchy štítnej žľazy

Hormonálny systém ženy môže negatívne reagovať na zvýšenú aj zníženú funkciu štítnej žľazy, čo poukazuje na úzky vzťah medzi energetickým metabolizmom a hormonálnou rovnováhou.

9. Syndróm polycystických vaječníkov

Ide o relatívne častý syndróm, ktorý spočíva v nadprodukcii mužských pohlavných hormónov v tele ženy a tvorbe cýst na vaječníkoch.

10. Predčasné vyhasnutie vaječníkov

V tomto prípade dôjde k vzniku predčasnej menopauzy s vymiznutím menštruácie a stratou plodnosti. Presná príčina nie je väčšinou jasná.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vymizeni-menstruace

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Mňa predčasná menopauza celkom zaskočila. Nečakala som, že už v 40-tke si moje vaječníky povedia DOSŤ. Veľmi mi pomohol Sérélys, prírodný doplnok, ktorý mi zmiernil fyzické prejavy ako návaly tepla, ale hlavne mi dal do poriadku psychiku. Mávala som čudné nálady, ktoré skákali ako na hojdačke. A teraz už viem, že s menopauzou alebo bez – stále som rovnaká. 🙂

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button