Nočné močenie (Nyktúria)

nykturiaČasté nočné močenie sa označuje ako nyktúria. Jedná sa o príznak viacerých chorobných stavov od banálnych až po tie závažnejšie. Aké sú teda všetky možné príčiny častého nočného močenia a ako tento príznak diagnostikovať? Všetko sa dozviete v nasledujúcom podrobnom článku.

Príčiny nyktúrie/častého nočného močenia:


1. Zväčšenie prostaty

Toto je asi najčastejšia príčina častejšieho nočného močenia u mužov nad 50 rokov. Tkanivo zväčšenej prostaty utláča močovú trubicu a zhoršuje vyprázdňovanie.

Moč odteká v prerušovanom tenkom prúde, človek sa plne nevymočí a po určitej dobe ho pocit nutkania na močenie prebúdza znova.

Príčinou zväčšenia prostatického tkaniva môže byť pochopiteľne aj rakovina prostaty.

2. Srdcové zlyhávanie

Nyktúria je varovným príznakom srdcového zlyhania, a to skôr jeho pravostrannej zložky, tj. hromadenie krvi v žilách pred pravou polovicou srdca.

Keď si človek ľahne, zvýši sa návrat žilovej krvi z dolných končatín a nahromadí sa tak viac krvi v žilách v bruchu, kam patria aj obličkové žily.

To vedie k zvýšeniu tlaku krvi v obličkách, čo má za následok vyššiu filtráciu a vznik väčšieho množstva moču.

3. Liečba diuretikami na noc

Lieky na odvodňovanie podané večer pochopiteľne môžu byť spojené s vyššou frekvenciou nočného močenia, pretože sa vďaka nim vytvára väčší objem moču.

Aby sa tento problém zmiernil, predpisujú ich pacientom najmä na ráno, eventuálne na obed.

4. Nadmerné pitie na noc

Príjem tekutín pred spaním je pochopiteľne často spojený s nutkaním na močenie počas noci. Ide o neškodný a ľahko riešiteľný stav.

5. Ostatné príčiny častého močenia

Tieto príčiny vyvolávajú časté močenie ako počas dňa, tak počas noci (infekcia močových ciest, cukrovka, diabetes insipidus a pod).

Diagnostika

Vyšetrenie môžeme začať zistením charakteru problémov pacienta, význam má anamnéza o jeho existujúcich chorobách a užívaných liekoch.

Vo fyzikálnom vyšetrení pátrame po známkach srdcového zlyhania, vhodné je aj vyšetrenie prostaty.

Cenné môže byť chemické a mikrobiologické vyšetrenie moču, eventuálne ultrazvuk močového traktu.

Ďalej už postupujeme podľa konkrétneho podozrenia. Nyktúria nie je nič závažné na čo by sa zomieralo, ale tento príznak pomerne závažne ovplyvňuje život.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/caste-nocni-moceni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button