Prolaps (pokles maternice)

ProlapsProlaps čiže pokles maternice je nepríjemným problémom žien vyššieho veku. Stav môže spôsobovať množstvo ťažkostí, našťastie je riešiteľný gynekologickým operačným zákrokom. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny prolapsu maternice


Prolaps maternice typicky nachádzame u žien po menopauze, hlavným rizikovým faktorom je oslabenie svalov panvového dna.

Výskyt prolapsu je vyšší u žien s minimálnou fyzickou aktivitou, u obéznych žien a u žien po mnohopočetných pôrodoch.

Zvýšené riziko zníženia maternice je časté aj pri zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku (nosenie ťažkých predmetov v práci, chronický kašeľ, chronická zápcha, apod.).

Prejavy

Žena môže pri prolapse maternice trpieť pocitmi nepríjemného tlaku v podbrušku, udáva sa aj pocit „sedenia na lopte“.

Vyskočená maternica vyzerá ako ružový útvar, ktorý sa vyklenuje z gynekologických ciest. Veľmi často je viditeľný aj čapík maternice, ktorý je na vrchole vyklenutého orgánu.

maternice môže narušiť aj anatómiu močových ciest, ktoré sú v blízkom okolí gynekologického traktu, čo spôsobí časté močenie alebo močovú inkontinenciu.

Diagnostika

Prolaps maternice je viditeľný pri gynekologickom vyšetrení.

Gynekológ si vyskočenú maternicu môže prezrieť a zhodnotí ťarchu konkrétneho nálezu.

Liečba

U menej závažných prípadov možno postupovať konzervatívne bez operačného zákroku, základom sú v takejto situácii cviky na posilnenie panvového svalstva (napr. známe Kegelove cviky).

Z operačných zákrokov je relatívne často vykonávaná hysteropexa, kedy je maternica umiestnená do správnej polohy a následne pripevnená k okolitým štruktúram panvy, najčasejšie ku kosti krížovej.

V niektorých prípadoch ťažko riešiteľného problému u pacientok vyššieho veku môže byť vykonané aj operačné odstránenie maternice (hysterektómia).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/prolaps-delohy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button