Prolaps čiže pokles maternice je nepríjemným problémom žien vyššieho veku. Stav môže spôsobovať množstvo ťažkostí, našťastie je riešiteľný gynekologickým operačným zákrokom. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Obsah článku:
Príčiny prolapsu maternice
Prolaps maternice typicky nachádzame u žien po menopauze, hlavným rizikovým faktorom je oslabenie svalov panvového dna. Výskyt prolapsu je vyšší u žien s minimálnou fyzickou aktivitou, u obéznych žien a u žien po mnohopočetných pôrodoch. Zvýšené riziko zníženia maternice je časté aj pri zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku (nosenie ťažkých predmetov v práci, chronický kašeľ, chronická zápcha, apod.).
Prejavy
Žena môže pri prolapse maternice trpieť pocitmi nepríjemného tlaku v podbrušku, udáva sa aj pocit “sedenia na lopte”. Vyskočená maternica vyzerá ako ružový útvar, ktorý sa vyklenuje z gynekologických ciest. Veľmi často je viditeľný aj čapík maternice, ktorý je na vrchole vyklenutého orgánu. Zostup maternice môže narušiť aj anatómiu močových ciest, ktoré sú v blízkom okolí gynekologického traktu, čo spôsobí časté močenie alebo močovú inkontinenciu.
Diagnostika
Prolaps maternice je viditeľný pri gynekologickom vyšetrení. Gynekológ si vyskočenú maternicu môže prezrieť a zhodnotí ťarchu konkrétneho nálezu.
Liečba
U menej závažných prípadov možno postupovať konzervatívne bez operačného zákroku, základom sú v takejto situácii cviky na posilnenie panvového svalstva (napr. známe Kegelove cviky). Z operačných zákrokov je relatívne často vykonávaná hysteropexa, kedy je maternica umiestnená do správnej polohy a následne pripevnená k okolitým štruktúram panvy, najčasejšie ku kosti krížovej. V niektorých prípadoch ťažko riešiteľného problému u pacientok vyššieho veku môže byť vykonané aj operačné odstránenie maternice (hysterektómia).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/prolaps-delohy
Použité zdroje: základné zdroje textu