Nadváha
Nadváha a obezita je komplexná porucha zahŕňajúca nadmerné množstvo telesného tuku. Obezita nie je len kozmetický problém. Zvyšuje riziko ochorení a zdravotných problémov ako sú srdcové choroby, cukrovka a vysoký krvný tlak.
Mať nadváhu alebo byť mimoriadne obézny znamená, že máte pravdepodobne zdravotné problémy súvisiace s vašou hmotnosťou.
Dobrou správou je, že aj mierna strata hmotnosti môže zlepšiť alebo predchádzať zdravotným problémom súvisiacich s obezitou. Zmeny v diéte, zvýšená fyzická aktivita a zmeny správania vám pomôžu schudnúť. Lieky na predpis na chudnutie sú ďalšou možnosťou liečby obezity.
Obezita sa diagnostikuje, keď je index telesnej hmotnosti (BMI) 30 alebo vyšší. Váš index telesnej hmotnosti sa vypočíta vydelením vašej hmotnosti v kilogramoch (kg) a vašej výšky v metroch (m) na druhú.
Pre väčšinu ľudí BMI poskytuje primeraný odhad telesného tuku. BMI však priamo nemeria telesný tuk, takže niektorí ľudia, napríklad svaloví športovci, môžu mať BMI v obéznej kategórii, aj keď nemajú nadbytočný telesný tuk.
Opýtajte sa svojho lekára, ak je hodnota vášho BMI problémom.
Nadváha a jej príčiny:
Viaceré faktory môžu hrať úlohu pri zvyšovaní telesnej hmotnosti. Patria medzi ne strava, nedostatok pohybu, faktory v prostredí človeka a genetika.
Niektoré z týchto faktorov sú stručne uvedené nižšie.
1. Nadbytočný energetický príjem
Energetická hodnota potravín sa meria v jednotkách nazývaných kalórie. Priemerný fyzicky aktívny muž potrebuje asi 2,500 kalórií denne na udržanie zdravého telesného výkonu a priemerná fyzicky aktívna žena potrebuje asi 2 000 kalórií denne.
Toto množstvo kalórií môže znieť vysoko, ale je ľahko dosiahnuteľné, ak budete jesť určité druhy potravín.
Napríklad veľký hamburger, hranolky a milkshake majú celkovo približne 1 500 kalórií – a to je len jedno jedlo.
Nezdravá, nevyvážená strava
Človek sa nestane obéznym cez noc. Postupne priberá na váhe v dôsledku zlej stravy a nesprávneho životného štýlu, ako napríklad:
- konzumácia veľkého množstva rýchleho občerstvenia – s vysokým obsahom tuku a cukru
- pitie príliš veľkého objemu alkoholu – alkohol obsahuje veľa kalórií a ľudia, ktorí pijú často, trpia veľakrát aj nadváhou
- časté stravovanie v podnikoch, reštauráciach – môžete byť v pokušení objednať si vždy predjedlo alebo dezert a jedlo tým pádom bude mať vyšší obsah tuku a cukru
- jedenie väčších porcií, ako potrebujete – môžete byť povzbudený, aby ste jedli príliš veľa, ak vaši priatelia alebo príbuzní taktiež jedia veľké porcie
- pitie priveľa sladkých nápojov – vrátane nealkoholických nápojov a ovocnej šťavy
- pohodlie pri jedle – ak máte nízke sebavedomie alebo sa cítite depresívne, môžete jesť, aby ste sa cítili lepšie
- nezdravé stravovacie návyky majú tendenciu v rodinných obyčajoch – môžete sa naučiť zlé stravovanie od vašich rodičov, počas mladosti a pokračovať v nich aj v dospelosti
2. Nedostatok telesnej aktivity
Nedostatok fyzickej aktivity je ďalším dôležitým faktorom spojeným s obezitou.
Mnoho ľudí má prácu, pri ktorej väčšinu dňa presedia pri stole. Tiež sa spoliehajú na svoje autá, nie na prechádzky alebo jazdu na bicykli.
Pri relaxovaní má veľa ľudí tendenciu sledovať televíziu, prezerať si internet alebo hrať počítačové hry a len zriedka pravidelne napríklad behať.
Ak nie ste dostatočne aktívny, nespálite energiu, ktorú máte z potravín a energia, ktorú konzumujete, sa premení a uloží do tela vo forme tuku. Takto jednoducho vzniká nadváha.
Ministerstvo zdravotníctva odporúča, aby dospelí vykonávali každý týždeň najmenej 150 minút (dve a pol hodiny) stredne intenzívnej aeróbnej aktivity, ako je cyklistika alebo rýchle prechádzky.
Tá sa nemusí vykonať naraz, ale môže sa rozdeliť na menšie obdobia. Napríklad môžete cvičiť 30 minút denne päť dní v týždni.
Ak ste obézni a snažíte sa schudnúť, budete musieť cvičiť viac ako na udržanie svojej hmotnosti. Môžete začať pomaly a postupne zvyšovať čas a intenzitu cvičenia, ktoré robíte každý týždeň.
3. Genetika
Niektorí ľudia tvrdia, že nemá zmysel snažiť sa schudnúť, pretože „nadváha je v mojej rodine“ alebo „je to v mojich génoch“.
Hoci existujú zriedkavé genetické stavy, ktoré môžu spôsobiť obezitu, ako je napríklad Prader-Williho syndróm, toto nie je dôvod, prečo väčšina ľudí nemôže schudnúť.
Možno je pravda, že niektoré genetické znaky zdedené od vašich rodičov – napríklad veľká chuť do jedla – môžu znižovanie hmotnosti sťažiť, ale určite to chudnutie neznemožňuje.
V mnohých prípadoch nadváha súvisí viac s environmentálnymi faktormi, ako sú zlé stravovacie návyky, ktoré sa naučili počas detstva.
4. Zdravotné dôvody
V niektorých prípadoch môže zdravotný stav prispieť k zvýšeniu telesnej hmotnosti.
- slabá činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza) – keď vaša štítna žľaza netvorí dostatok hormónov
- Cushingov syndróm – zriedkavá porucha, ktorá spôsobuje nadmernú produkciu steroidných hormónov
Ak sú takéto choroby správne diagnostikované a liečené, mali by predstavovať menšiu prekážku pri redukovaní hmotnosti.
Niektoré lieky vrátane kortikosteroidov, liekov na epilepsiu a cukrovku a niektoré lieky používané pri liečbe duševných ochorení – vrátane antidepresív a liekov na schizofréniu – môžu prispieť k prírastku hmotnosti.
Prírastok hmotnosti a mierna nadváha môže nastať niekedy po tom, čo prestanete s fajčením.
Diagnostika nadváhy
Ak je vaše BMI v rozsahu obezity, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zvyčajne podrobne prekontroluje históriu vašeho zdravia, vykoná fyzikálne vyšeterenie a odporučí niektoré testy.
- Všeobecné fyzikálne vyšetrenie. Toto zahŕňa aj meranie vašej výšky, kontrolu vitálnych funkcií ako je srdcová frekvencia, krvný tlak a teplota, počúvanie srdca a pľúc a vyšetrenie brucha.
- Výpočet BMI. Váš lekár skontroluje váš index telesnej hmotnosti (BMI) na určenie úrovne obezity. Mal by sa vykonávať aspoň raz ročne. BMI tiež pomáha určiť vaše celkové zdravotné riziká a aká liečba bude vhodná.
- Meranie obvodu pása. Tuk skladovaný okolo vášho pása, niekedy nazývaný viscerálny tuk alebo brušný tuk, môže zvyšovať riziká ochorení ako je cukrovka a srdcové choroby. Ženy s nameraným obvodom pása viac ako 80 centimetrov a muži s pásom merajúcim viac ako 102 centimetrov, môžu mať viac zdravotných rizík ako ľudia s menším obvodom pásu. Rovnako ako meranie BMI, obvod pásu by sa mal skontrolovať aspoň raz za rok.
- Meranie hrúbky kožnej riasy na 7 bodoch na tele pomocou špecializovaného nástroja na meranie – kaliperu.
- Krvné testy. Testy môžu zahŕňať test hladiny cholesterolu, testy pečeňových funkcií, glukózu nalačno, test hladiny hormónov štítnej žľazy a ďalšie. Váš lekár môže tiež odporučiť niektoré vyšetrenia srdca, ako je napríklad elektrokardiografia (EKG).
Nadváha a ako ju liečiť
1. Správna diéta
Pri zachovaní vyváženej a na vitamíny a minerály bohatej stravy znížiť celkový kalorický príjem pod hodnotu denného energetického výdaju (zjesť menej ako spáliť).
2. Fyzická aktivita
Na podporu zvyšovania energetického výdaju, lepšej kardiovaskulárnej činnosti a podporu metabolizmu je cvičenie nevyhnutné.
Nie je nutné, aby pacient vyvíjal nadpriemerne intenzívnu aktivitu hneď od začiatku, lepšie je náročnosť postupne stupňovať. Nevyhnutná je však pravidelnosť a konzistencia.
3. Medikácia
Pri zlyhaní predchádzajúcich postupov, sa pacient môže informovať u svojho lekára na medikamentózne postupy v liečbe obezity.
Nemali by však byť ako prvá možnosť chudnutia a až lekár musí uvážiť či pacient naozaj potrebuje perorálne lieky.
4. Chirurgické riešenie
Ako úplne posledná možnosť chudnutia pri masívnom nadbytku tuku môže byť chirurgické podviazanie žalúdka, implantovaný žalúdočný balónik či liposukcia.
Kedy navštíviť lekára
Ak si myslíte, že ste obézny a obzvlášť ak máte obavy z problémov súvisiacich s telesnou hmotnosťou, navštívte svojho lekára alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Váš lekár posúdi vaše zdravotné riziká a prediskutuje s vami možnosti na zníženie hmotnosti. Zároveň vám aj povie či sa vás nadváha týka alebo nie.
Použité zdroje: základné zdroje textu