Vyliec.sk > Choroby > Zápal vajcovodov

Zápal vajcovodov

Zápal vajcovodovZápal vajcovodov sa odborne nazýva salpingitída. Tento zápal býva nepríjemne bolestivý a navyše môže narušiť plodnosť postihnutej ženy.

Vajcovod je párová štruktúra napojená na dutinu maternice, ktorá má trubicovitý tvar. Koniec vajcovodu leží blízko príslušného vaječníka a pri ovulácii (uvoľnenie zrelého vajíčka) má vajíčkovod za úlohu dovoliť transport vajíčka do maternice.

Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zápalu vajcovodov


Zápal vajcovodov najčastejšie vyvolávajú baktérie vrátane baktérií spôsobujúcich sexuálne prenosné choroby (kvapavka, chlamýdie).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Vyššie riziko je u promiskuitných žien, u žien po gynekologických zákrokoch na maternici (napríklad hysteroskopia) a u žien so zníženou imunitou. Najčastejšie postihnuté sú mladé ženy pod 30 rokov.

Prejavy

U ženy pri zápale vajcovodov sa zvyčajne objaví páchnuci výtok a nepríjemná bolesť brucha v podbrušku, ktorá sa môže zhoršovať pri ovulácii a pri pohlavnom styku. Najmä u akútneho zápalu môže byť prítomná horúčka, nevoľnosť a zvracanie.

Závažnou komplikáciou zápalu vajcovod je vznik zrastov a následné zjazvenie vajcovodu, ktoré môže úplne vyradiť jeho schopnosť transportu vajíčka z príslušného vaječníka a obmedziť tak plodnosť ženy.

Zápal vaječníkov spôsobuje aj vyššie riziko mimomaternicového tehotenstva, kedy je vajíčko síce oplodnené, ale "zasekne" sa v narušenom vajcovode a tam sa začne vyvíjať. Okrem toho sa môže zápal z vajcovodu šíriť do okolia vrátane vaječníkov.

Diagnostika

Zápal vajcovodov stanovuje gynekológ na základe fyzikálneho vyšetrenia a prípadne zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie). Stery na mikrobiologické vyšetrenie z pošvy alebo maternice môžu pomôcť určiť pôvodcu infekcie.

Liečba

Základom liečby sú antibiotiká podľa citlivosti príslušného mikroorganizmu. Ak však dôjde k nevratnému poškodeniu vajcovodu alebo dokonca mimomaternicové tehotenstvo, potom je jedinou možnosťou operačný zákrok, pri ktorom je vajcovod odstránený.

Zápal vajcovodov

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.