Zápal vajcovodov

Zápal vajcovodovZápal vajcovodov sa odborne nazýva salpingitída. Tento zápal býva nepríjemne bolestivý a navyše môže narušiť plodnosť postihnutej ženy. Vajcovod je párová štruktúra napojená na dutinu maternice, ktorá má trubicovitý tvar. Koniec vajcovodu leží blízko príslušného vaječníka a pri ovulácii (uvoľnenie zrelého vajíčka) má vajíčkovod za úlohu dovoliť transport vajíčka do maternice. Aké sú príčiny vzniku tohto zápalu? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zápalu vajcovodov


Zápal vajcovodov najčastejšie vyvolávajú baktérie vrátane baktérií spôsobujúcich sexuálne prenosné choroby (kvapavka, chlamýdie).

Vyššie riziko je u promiskuitných žien, u žien po gynekologických zákrokoch na maternici (napríklad hysteroskopia) a u žien so zníženou imunitou.

Najčastejšie postihnuté sú mladé ženy pod 30 rokov.

Prejavy

U ženy pri zápale vajcovodov sa zvyčajne objaví páchnuci výtok a nepríjemná bolesť brucha v podbrušku, ktorá sa môže zhoršovať pri ovulácii a pri pohlavnom styku.

Najmä u akútneho zápalu môže byť prítomná horúčka, nevoľnosť a zvracanie.

Závažnou komplikáciou zápalu vajcovod je vznik zrastov a následné zjazvenie vajcovodu, ktoré môže úplne vyradiť jeho schopnosť transportu vajíčka z príslušného vaječníka a obmedziť tak plodnosť ženy.

Zápal vaječníkov spôsobuje aj vyššie riziko mimomaternicového tehotenstva, kedy je vajíčko síce oplodnené, ale „zasekne“ sa v narušenom vajcovode a tam sa začne vyvíjať.

Okrem toho sa môže zápal z vajcovodu šíriť do okolia vrátane vaječníkov.

Diagnostika

Zápal vajcovodov stanovuje gynekológ na základe fyzikálneho vyšetrenia a prípadne zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie).

Stery na mikrobiologické vyšetrenie z pošvy alebo maternice môžu pomôcť určiť pôvodcu infekcie.

Liečba

Základom liečby sú antibiotiká podľa citlivosti príslušného mikroorganizmu.

Ak však dôjde k nevratnému poškodeniu vajcovodu alebo dokonca mimomaternicové tehotenstvo, potom je jedinou možnosťou operačný zákrok, pri ktorom je vajcovod odstránený.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-vejcovodu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button