Hysteroskopia

vyšetrenie hysteroskopiaČo je to hysteroskopia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred samotným vyšetrením treba pripraviť a aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy?

Hysteroskopia je endoskopická metóda vyšetrenia maternicovej dutiny, ktoré má významné využitie v gynekológii.

Svojim princípom je podobná vyšetreniu ako je napríklad gastroskopia (pažerák a žalúdok), kolonoskopia (hrubé črevo), cystoskopia (močový mechúr) a laparoskopia (brušná dutina).

Princíp hysteroskopie


Cez pošvu sa do maternice zasunie hadicový prístroj, ktorý má na svojom konci svetlo a kameru. Lekár tak vidí dutinu maternice na vlastné oči na obrazovke prístroja alebo sa pozerá priamo do prístroja.

Pracovným kanálom, ktorý je v trubici prístroja, možno zaviesť drobné pracovné nástroje.

Pomocou týchto nástrojov možno odštiepiť drobnú vzorku tkaniva podľa lekárovho výberu a táto vzorka sa potom môže odoslať na histologické vyšetrenie.

Pomocou hysteroskopu však možno vykonávať aj väčšie zákroky – najmä odstránenie maternicových polypov a niektorých myómov. Prístroj vie odstraňovať aj zrasty.

Príprava pred vyšetrením

Na samotný zákrok nie je potrebná žiadna zvláštna špeciálna príprava.

Vzhľadom k faktu, že hysteroskopia nie je vždy príjemná, a vykonáva sa v celkovej anestézii (uspanie), malo by vyšetreniu predchádzať základné zhodnotenie zdravotného stavu, ktoré môže urobiť obvodný lekár či internista.

Zákrok sa vykonáva nalačno.

Význam

Vďaka hysteroskopii môže lekár nájsť a prípadne riešiť viacero rozličných ochorení maternice – zrasty v dutine maternice, myómy, maternicové polypy, ložisko rakoviny maternice a pod.

Hysteroskopia je cenným vyšetrením pri krvácaní z pošvy, kedy predpokladáme pôvod krvi z maternice.

Nevýhody hysteroskopie

Po hysteroskopii môže žena pociťovať nepríjemné pocity, bolesť v podbrušku a niekedy sa objavuje aj krvácanie.

Výhody

Hlavnou výhodou je kvalitná diagnostika, prakticky nulová invazívnosť a fakt, že bez komplikácií môže byť pacientka najneskôr deň po zákroku prepustená domov.

Výhodou je aj to, že okrem diagnostiky ochorení umožňuje pracovný kanál prístroja v obmedzenej miere aj riešenie rozličných problémov priamo v maternici počas vyšetrovania.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hysteroskopie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button