Maternicové polypy

maternicové polypyMaternicové  polypy sú relatívne častým problémom, ktorý spadá do gynekologickej problematiky. Maternice polypy sú výrastky spojené s vnútornou stenou maternice alebo vyčnievajúce do dutiny maternice. Premnoženie buniek v sliznici maternice (endometrium) vedie k vzniku maternicových polypov. Veľkosti maternicových polypov sú v rozmedzí od niekoľkých milimetrov – nie väčšie ako sezamové semienka – do niekoľkých centimetrov – ako golfová loptička alebo väčšie. Sú pripojené k maternicovej stene veľkou základňou alebo tenkou stopkou. Zvyčajne zostávajú obsiahnuté v maternici, ale občas môžu uviaznuť v otvore maternice do pôrodného kanála. Aj keď sa môže objaviť aj u mladších žien, maternicové polypy sa najčastejšie vyskytujú u žien v ich 40. a 50. rokoch života. 

Maternicové polypy a ich príčiny


Príčiny vzniku polypu sú rôzne. Niekedy príčinu vôbec nezistíme, inokedy môže ísť o chronické zápaly alebo nadmerné množenie buniek sliznice, kedy vzniká nádorový polyp.

Tieto nádorové polypy sú skôr nezhubné, postupom času u nich však často dochádza ku zhubnej premene a vzniku rakoviny maternice.

Prejavy

Maternicový polyp môže byť úplne náhodným nálezom, ktorý sa nemusí prejavovať.

Inokedy sa krehké tkanivo polypu môže prejavovať občasným gynekologickým krvácaním, poruchami plodnosti, bolesťami pri pohlavnom styku a pod. Akýkoľvek z týchto príznakov by mal byť napokon spojený s návštevou gynekológa.

Diagnostika

Vnútromaternicový polyp môže byť pomerne dobre zobrazený pomocou ultrazvuku.

Pri klasickom gynekologickom vyšetrení môžu byť viditeľné najmä polypy krčka maternice, ktoré sa môžu vyklenovať do pošvy.

Najideálnejšou metódou vyšetrenia polypu je hysteroskopia, keď lekár môže vidieť polyp na vlastné oči a pomocou prístroja môže odobrať vzorku na histologické vyšetrenie.

Liečba

Vhodné je mechanické odstránenie polypu, najmä ak ide o polypy nádorové. Odstránenie sa opäť deje pomocou endoskopického prístroja.

Zákroky sú relatívne malé a mnohokrát iba ambulantné. Či sa výkon vykonáva bez uspania, alebo v narkóze, záleží na voľbe gynekológa a berie sa do úvahy najmä veľkosť polypu a predpokladaná zložitosť zákroku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/delozni-polyp

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button