Bolesť chrbta
Bolesť chrbta je bolesť definovaná ako bolesť medzi bokmi siahajúca až po krk. Bolesti chrbta patria medzi najčastejšie zo všetkých zdravotných ťažkostí a postihujú všetky vekové kategórie od malých detí až po staršie generácie. Tieto bolesti môžu byť spôsobené bežným narazením chrbtice, ale môžu indikovať aj vážnejšie ochorenia, ktoré by sme rozhodne nemali podceňovať.
Príčiny bolesti chrbta:
1. Deformácia chrbtice
V súčasnosti sa s deformáciami chrbtice stretávame omnoho častejšie ako v minulosti a to predovšetkým u detí a mladých ľudí.
Príčin tu môže byť mnoho od vrodených chýb, zlého držania tela či zrýchleného rastu u detí.
Skolióza
Čím ďalej tým častejšie sa stretávame s názorom, že takmer každé dieťa nemá správne držanie tela, čo môže dôjsť práve ku skolióze.
Táto deformácia chrbtice sa definuje ako vychýlenie chrbtice doľava či doprava o viac ako 10 stupňov.
Týmto ochorením trpia prevažne deti od 10 – 18 rokov a predovšetkým rýchlo rastúce dievčatá.
Skolióza nie je ochorenie, ktoré vzniká zo dňa na deň. Ide o dlhodobejší proces, ktorý však môže byť spojený s úrazom, so zápalovým, reumatickým, nádorovým alebo vrodeným problémom.
Liečebných metód na bolesť chrbta môže byť hneď niekoľko od nosenia špeciálneho korzetu (v ľahších prípadoch), špeciálnych cvikov na posilnenie chrbtice až v nevyhnutných prípadoch po operáciu.
Kyfóza
Termín kyfóza je pre množstvo ľudí nejasným pojmom. Pod týmto názvom môžeme rozumieť termín, ktorý nám hovorí o zdravom zakrivení chrbtice, ale môže nám indikovať aj deformáciu chrbtice, ktorá sa sa taktiež nazýva ako „guľatý chrbát“.
Kyfóza z odborného hľadiska pomenúva jav, keď je chrbtica nadmerne vyklenutá smerom dozadu s typickým zakrivením chrbta s celkovým zvláštnym držaním tela. Táto deformácia je zväčša najlepšie viditeľná medzi 6 – 8 hrudným stavcom.
Príčin vzniku tejto deformácie chrbtice je množstvo, ale medzi najčastejšie patrí nesprávne sedenie, nedostatok pohybovej aktivity a nerovnomerné zaťažovanie chrbtice.
Liečba kyfózy je predovšetkým spojená s cvikmi na spevnenie svalstva a celej chrbtice. Je veľmi dôležité, aby bol pacient pod dohľadom fyzioterapeuta alebo rodiča, ktorý kontroluje správnosť týchto cvikov.
2. Vyskočená platnička
Chrbtica sa skladá z 33 stavcov a medzi každými dvoma stavcami sa nachádza medzistavcová platnička, ktorá má za úlohu pomáhať pri pohybe. Je tvorená väzivovým prstencom, vnútri ktorého sa nachádza rôsolovité jadro. Platničky sa s narastajúcim vekom opotrebúvajú a to je príčinou vzniku bolestí.
Vyskočená platnička vzniká keď sa odlomí väzivový prstenec a rôsolotivé jadro sa tlačí von. To má za následok bolesť chrbta, bolesti v oblasti ramien a horných, ale aj dolných končatín, mravčanie končatín až stratu pohyblivosti v prípade ak jadro tlačí na miechu.
Dôvodom vyskočenia medzistavcovej platničky je väčšinou dvíhanie ťažkých predmetov. Platnička však vyskočí aj pri dlhodobom opotrebovaní prstenca. Do rizikovej skupiny patria ľudia so sedavým zamestaním a ľudia s nedostatkom pohybu.
Pri liečbe sú veľmi dôležité cviky, ktoré by mal pacient aplikovať v bežnom živote, ktoré učia ako správne držať telo v rôznych situáciach či už pri predklone alebo zdvíhaní ťažkých predmetov.
Používajú sa aj nieky na korigovanie bolesti, injekcie kortizónu a v ťažkých prípadoch narkotiká. Veľmi obľúbenými pomôckami sú aj rôzne fixačné pásy, ktoré fixujú danú oblasť chrbta. V najťažších prípadoch je nevyhnutná operácia.
3. Infarkt myokardu
Bolesť chrbta môže byť taktiež spojená aj s infarktom myokardu. Infarkt myokardu je spôsobený upchatím cievy, čo zapríčiňuje odumertie časti srdca nedostatočným prívodom krvi.
Toto kardioavaskulárne ochorenie čoraz častejšie postihuje mladšiu generáciu ľudí ako v minulosti. Dnes už nie je nič výnimočné, keď týmto ochorením trpia ľudia v tridsiatom veku života.
Medzi varovné signály patrí nepríjemný pocit v oblasti hrudníka, dýchavičnosť, bolesť chrbta, bolesť vystreľujúca do ľavej ruky, studený pot, nevoľnosť až bezvedomie.
Liečba sa stanoví po vyšetrení daného pacienta. Medzi najčastejšie patrí medikamentózna liečba, alebo opätovné spriechodnenie koronárnych ciev tzv. bypass srdca.
4. Zápal obličiek
Zápal obličiek je infekčné ochorenie, ktoré má väčšinou bakteriálny pôvod. Ochorenie sa môže prejavovať v dvoch formách a to v akútnej alebo chronickej podobe.
Podstata tohto ochorenia spočíva v tom, že tkanivo obličiek je napadnuté a riziko spočíva v tom, že sa zápal môže šíriť až do krvného obehu a môže dôjsť k otrave krvi.
Príznaky zápalu obličiek postupujú veľmi nenápadne a v niektorých prípadoch môže dôjsť ku zápalu bez akýchkoľvek príznakov.
Medzi príznaky patrí bolesť v driekovej časti chrbta, časté a bolestivé močenie, niekedy sa v moči môže dokonca nachádzať krv a hlien. Taktiež nesmieme podceňovať zvýšenú teplotu, triašku či nočné pomočovanie.
Diagnostika
Ako pri každom ochorení, tak aj tu platí, že včasná diagnostika predpovedá lepšiu prognózu liečby. Lekár najskôr zistí všetky súvisiace príznaky a anamnézu.
Pokračuje vyšetrením hmatom a následne sa rozhodne či sú potrebné aj ďalšie dodatočné vyšetrenia.
Medzi najčastejšie vyšetrenia pri bolesti chrbta patrí röntgenové vyšetrenie chrbta, magnetická rezonancia, krvné testy, močové testy, CT vyšetrenie, neurologické vyšetrenie (NCS) či elektromyografické vyšetrenie (EMG).
Ako liečiť bolesť chrbta
Liečba bolesti chrbta je vo väčšine dlhodobá a častokrát vyžaduje zmenu denných návykov. Liečba zahŕňa liečbu medikamentami, ktoré môžu byť voľne predajné ( v ľahších prípadoch) alebo lieky, ktoré sú striktne na lekársky predpis.
Najčastejšie sú to nesteroidné antiflogistiká, ktoré sú často kombinované s myorelaxanciami. Ortopédi často podávajú aj priame obstreky daných oblastí.
Posledným štádiom v liečbe je podstúpenie chirurgického zákroku, ktoré vyžaduje dlhodobú rekonvalesceniu.
Niektorí pacienti sa pri liečbe spoliehajú na homeopatiu, akupunktúru, jógu, masáže či fyzikálnu liečbu.
Prevencia
V niektorých prípadoch môžeme veľmi jednoducho a účinne predísť bolestiam chrbta a to najmä posilovaním chrbta a vyhýbaním sa činnostiam, pri ktorých môžeme ľahko utrpieť zranenie.
Z dlhodobého hľadiska je veľmi dôležitý správny postoj tela, ktorým môžeme taktiež predchádzať bolestiam chrbta. Jedným z najdôležitješích faktorov prevencie patrí správny výber obuvi.
Odporúča sa obuv s mäkkou podrážkou a opätkom väčším ako 1,5 cm a menším ako 4 cm.
Kedy navštíviť lekára
S návštevou lekára by ste nemali váhať, pokiaľ sa bolesti chrbta objavia po vážnom zranení, taktiež pokiaľ bolesti pretrvávajú a znepríjemňujú výkon denných aktivít.
Návštevu lekára taktiež neodkladajte pokiaľ spozorujete ubýtok na váhy, teplotu, znecitlivenie v oblasti tresiel, konečníka, alebo pociťujete problém s kontrolou zvierača alebo močového mechúra.
Použité zdroje: základné zdroje textu