Bolesť ramena
Čo spôsobuje bolesť ramena a ako jej môžeme zabrániť? Bolesť v oblasti ramena je veľmi častým problémom. Väčšinou ide o dôsledok preťaženia miestnych svalov a väzov, prípadne o ochorenie ramenného kĺbu. Podceňovať však nesmieme ani stavy, keď bolesť do ramena len vystreľuje a nijako s ním nesúvisí, napríklad pri infarkte myokardu.
Príčiny bolesti ramena:
1. Postihnutie svalov a väzov
Asi najčastejšou príčinou bolestí ramena je preťaženie svalového a väzového aparátu ramena, ktorému odborne hovoríme „rotátorovej manžety“.
Dôsledkom môžu byť zápaly šliach, alebo ich pretrhnutie. Bolesť môže byť vyvolaná aj zápalmi tiažových vačkov (tzv. burzitída).
Tiažové vačky sa nachádzajú v blízkosti kĺbov a úponov šliach a majú znižovať ich preťažovanie a treciu silu.
2. Ochorenia ramenného kĺbu
Ramenný kĺb je najčastejšie postihnutý artrózou, čo je degeneratívne ochorenie kĺbu. Riziko je vyššie u ľudí v pokročilejšom veku, ktorí celý život manuálne pracovali.
Menej často môže ísť o niektoré reumatické ochorenia (reumatická polymyalgia, reumatoidná artritída) a zrejme najvzácnejšie o hnisavý zápal ramenného kĺbu.
Pri úrazoch sa môže bolesť ramena objaviť pri jeho vykĺbení.
3. Ochorenie kostí
Rameno môže bolieť po úrazoch s narazením kosti ramennej a lopatky alebo po ich zlomeninách.
Ostatné možné choroby, ako je napríklad infekcia ramennej kosti (osteomyelitída) alebo rakovina kosti, sú v porovnaní s príčinami spomínanými v predchádzajúcich bodoch skôr raritné.
4. Bolesť ramena – iné príčiny
Do ramena môže vystreľovať bolesť pri ischemickej chorobe srdca (angina pectoris, infarkt myokardu).
Zvyčajne je postihnuté ľavé rameno (a zvyšok horných končatín) a súbežne býva prítomná aj bolesť na hrudníku, nemusí to však byť vždy pravidlom.
Ďalšou možno príčinou sú bolesti krčnej chrbtice, ktoré s obľubou vystreľujú do ramien a horných končatín.
Diagnostika bolesti ramena
Človek s bolesťou ramena je zvyčajne vyšetrený ortopédom. Okrem dôkladnej anamnézy (fyzická námaha, doba začiatku ťažkostí, charakter bolesti, prítomnosť iných ťažkostí, apod.).
Je veľmi dôležité fyzikálne vyšetrenie (pohmat, zhodnotenie pasívnej a aktívnej hybnosti, apod.).
Zo zobrazovacích metód má veľký význam röntgen ramena, v prípade podozrenia na choroby krčnej chrbtice aj doplnenie röntgenom z tejto oblasti.
Ak sú pri silnej bolesti ramena prítomné aj bolesti na hrudi, je vhodné vykonať minimálne EKG na vylúčenie akútneho infarktu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-ramene
Použité zdroje: základné zdroje textu