Bolesť ramena

bolesť ramenaČo spôsobuje bolesť ramena a ako jej môžeme zabrániť? Bolesť v oblasti ramena je veľmi častým problémom. Väčšinou ide o dôsledok preťaženia miestnych svalov a väzov, prípadne o ochorenie ramenného kĺbu. Podceňovať však nesmieme ani stavy, keď bolesť do ramena len vystreľuje a nijako s ním nesúvisí, napríklad pri infarkte myokardu.

Príčiny bolesti ramena:


1. Postihnutie svalov a väzov

Asi najčastejšou príčinou bolestí ramena je preťaženie svalového a väzového aparátu ramena, ktorému odborne hovoríme „rotátorovej manžety“.

Dôsledkom môžu byť zápaly šliach, alebo ich pretrhnutie. Bolesť môže byť vyvolaná aj zápalmi tiažových vačkov (tzv. burzitída).

Tiažové vačky sa nachádzajú v blízkosti kĺbov a úponov šliach a majú znižovať ich preťažovanie a treciu silu.

2. Ochorenia ramenného kĺbu

Ramenný kĺb je najčastejšie postihnutý artrózou, čo je degeneratívne ochorenie kĺbu. Riziko je vyššie u ľudí v pokročilejšom veku, ktorí celý život manuálne pracovali.

Menej často môže ísť o niektoré reumatické ochorenia (reumatická polymyalgia, reumatoidná artritída) a zrejme najvzácnejšie o hnisavý zápal ramenného kĺbu.

Pri úrazoch sa môže bolesť ramena objaviť pri jeho vykĺbení.

3. Ochorenie kostí

Rameno môže bolieť po úrazoch s narazením kosti ramennej a lopatky alebo po ich zlomeninách.

Ostatné možné choroby, ako je napríklad infekcia ramennej kosti (osteomyelitída) alebo rakovina kosti, sú v porovnaní s príčinami spomínanými v predchádzajúcich bodoch skôr raritné.

4. Bolesť ramena – iné príčiny

Do ramena môže vystreľovať bolesť pri ischemickej chorobe srdca (angina pectoris, infarkt myokardu).

Zvyčajne je postihnuté ľavé rameno (a zvyšok horných končatín) a súbežne býva prítomná aj bolesť na hrudníku, nemusí to však byť vždy pravidlom.

Ďalšou možno príčinou sú bolesti krčnej chrbtice, ktoré s obľubou vystreľujú do ramien a horných končatín.

Diagnostika bolesti ramena

Človek s bolesťou ramena je zvyčajne vyšetrený ortopédom. Okrem dôkladnej anamnézy (fyzická námaha, doba začiatku ťažkostí, charakter bolesti, prítomnosť iných ťažkostí, apod.).

Je veľmi dôležité fyzikálne vyšetrenie (pohmat, zhodnotenie pasívnej a aktívnej hybnosti, apod.).

Zo zobrazovacích metód má veľký význam röntgen ramena, v prípade podozrenia na choroby krčnej chrbtice aj doplnenie röntgenom z tejto oblasti.

Ak sú pri silnej bolesti ramena prítomné aj bolesti na hrudi, je vhodné vykonať minimálne EKG na vylúčenie akútneho infarktu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-ramene

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button