Úvod / Choroby / Reumatická polymyalgia

Reumatická polymyalgia

Reumatická polymyalgiaReumatická polymyalgia sa tiež označuje ako Polymyalgia rheumatica. Ide o reumatické ochorenie postihujúce svaly a kĺby. Najčastejšie sú postihnuté ženy nad 50 rokov.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa reumatická polymyalgia prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny reumatickej polymyalgie


O reumatickej polymyalgii sa uvažuje ako o autoimunitnom zápale, kedy biele krvinky daného jedinca napadnú z neznámych príčin vlastné tkanivá, v tomto prípade hlavne kĺby.

Príčinou je zrejme určitý genetický predpoklad, ktorý majú niektorí ľudia vrodený, v kombinácii s vplyvmi vonkajšieho prostredia. Tieto spúšťacie vplyvy vonkajšieho prostredia pravdepodobne zahŕňajú určité inak banálne vírusové infekcie, ktoré však vyvolajú abnormálne prenastavenie sa imunitného systému.

Prejavy

Postihnutý jedinec je unavený a nevýkonný, väčšinou sa vyskytujú bolesti svalov a kĺbov, ktoré sú najsilnejšie v oblasti krku, ramien, horných končatín a bedier. Okrem bolestí býva prítomná stuhnutosť, ktorá sa zmierňuje pri fyzickej aktivite. Veľa pacientov si nameria opakovane ľahko zvýšenú teplotu (pod 38 ° C).

U pomerne veľkého počtu ľudí s reumatickou polymyalgiou sa vyskytuje vaskulitída známa ako temporálna arteritída. Jej prejavy sú bolesti hlavy v spánku (myslené spánok ako oblasť na hlave), v čeľustiach a tvári na postihnutej strane.

Diagnostika

Určiť diagnózu reumatickej polymyalgie nie je ľahké, pretože neexistujú objektívne preukazné testy. Lekár (ideálne reumatológ) musí diagnózu určiť na základe anamnézy (presné informácie o klinických ťažkostiach pacienta), fyzikálneho vyšetrenia a nepriamych výsledkov krvných náberoch (zvýšená sedimentácia a CRP).

Ak máme podozrenie na súčasnú prítomnosť temporálnej artritídy, potom je vhodné z postihnutej tepny odobrať malú vzorku a histologicky ho vyšetriť.

Liečba

Reumatická polymyalgia sa nedá vyliečiť a sústreďujeme sa na potlačenie jej príznakov. Nesteroidné protizápalové lieky nie sú moc účinné a v terapii preto lekári často siahajú k silnejším imunosupresívam, väčšinou ku kortikoidom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *