Úvod / Choroby / Temporálna arteritída

Temporálna arteritída

temporálna arteritídaTemporálna arteritída (alebo zápal spánkovej tepny či Hortonova choroba) je neinfekčné zápalové ochorenie spôsobené abnormálnou funkciou imunitného systému, ktoré postihuje veľké cievy v oblasti krku. Vyskytuje sa častejšie u žien, najmä u žien starších ako 70 rokov.

Príčiny temporálnej arteritídy:


Ide o autoimunitné ochorenie, kedy z nejakého neznámeho dôvodu dochádza k vzniku zápalového procesu vo veľkých cievach. Stav je často spojený s prítomnosťou iných autoimunitných chorôb.

Príznaky:

Príznaky závisia od typu napadnutej tepny. Najčastejšie býva postihnutá spánková tepna (arteria temporalis), zápalové zmeny môžu však postihnúť aj hrudnú aortu a jej vetvy. Príznaky potom súvisia s poruchami tkanív zásobených vyššie spomínanými cievami, ide hlavne o tkanivá hlavy vrátane tváre. 

Medzi typické príznaky patrí bolestivosť a okom viditeľné zdurenie spánkovej tepny, môžu sa objaviť poruchy videnia v zmysle dvojitého videnia či straty zraku. Slepota môže vzniknúť náhle, niekedy je úplná a trvalá.

Chorí opakovane trpia bolesťami hlavy, sťažujú sa na zvonenie v ušiach a môžu trpieť bolesťami pri žuvaní.

Temporálna arteritída sa nemusí vyskytovať samostatne, môžu ju sprevádzať aj iné autoimunitné ochorenia ako je reumatická polymyalgia, SLE či reumatoidná artritída. V takom prípade môžeme nájsť v klinickom obraze aj ich symptómy.

Diagnostika:

Nie je celkom ľahké určiť diagnózu temporálnej arteritídy, pretože sa jej nevenuje veľká pozornosť. U pacienta s vyššie spomínanými príznakmi je vhodné vyšetriť pohľadom a pohmatom spánkovú tepnu, ktorá môže byť zdurená a môžu na nej byť vymiznuté pulzácie. V krvnom obraze bývajú zvýšené krvné doštičky.

V krvi okrem toho nachádzame zvýšenú sedimentáciu a vyššie CRP, čo značí, že v tele je prítomný zápal (v tomto prípade neinfekčné).

Pomerne spoľahlivou diagnostickou metódou je odobratie drobnej vzorky spánkovej tepny a odoslanie na histologické vyšetrenie, kde môže byť zistená prítomnosť zápalových zmien.

Liečba:

Temporálna arteritída je spôsobená poruchou imunitného systému, preto sa podávajú ako terapia lieky tlmiace imunitné procesy, napríklad kortikoidy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *