Temporálna arteritída

temporálna arteritídaTemporálna arteritída (alebo zápal spánkovej tepny či Hortonova choroba) je neinfekčné zápalové ochorenie spôsobené abnormálnou funkciou imunitného systému, ktoré postihuje veľké cievy v oblasti krku. Vyskytuje sa častejšie u žien, najmä u žien starších ako 70 rokov.

Príčiny temporálnej arteritídy


Ide o autoimunitné ochorenie, kedy z nejakého neznámeho dôvodu dochádza k vzniku zápalového procesu vo veľkých cievach.

Stav je často spojený s prítomnosťou iných autoimunitných chorôb.

Príznaky

Príznaky závisia od typu napadnutej tepny. Najčastejšie býva postihnutá spánková tepna (arteria temporalis), zápalové zmeny môžu však postihnúť aj hrudnú aortu a jej vetvy.

Príznaky potom súvisia s poruchami tkanív zásobených vyššie spomínanými cievami, ide hlavne o tkanivá hlavy vrátane tváre.

Medzi typické príznaky patrí bolestivosť a okom viditeľné zdurenie spánkovej tepny, môžu sa objaviť poruchy videnia v zmysle dvojitého videnia či straty zraku. Slepota môže vzniknúť náhle, niekedy je úplná a trvalá.

Chorí opakovane trpia bolesťami hlavy, sťažujú sa na zvonenie v ušiach a môžu trpieť bolesťami pri žuvaní.

Temporálna arteritída sa nemusí vyskytovať samostatne, môžu ju sprevádzať aj iné autoimunitné ochorenia ako je reumatická polymyalgia, SLE či reumatoidná artritída. V takom prípade môžeme nájsť v klinickom obraze aj ich symptómy.

Diagnostika

Nie je celkom ľahké určiť diagnózu temporálnej arteritídy, pretože sa jej nevenuje veľká pozornosť.

U pacienta s vyššie spomínanými príznakmi je vhodné vyšetriť pohľadom a pohmatom spánkovú tepnu, ktorá môže byť zdurená a môžu na nej byť vymiznutá pulzácia.

V krvnom obraze bývajú zvýšené krvné doštičky. V krvi okrem toho nachádzame zvýšenú sedimentáciu a vyššie CRP, čo značí, že v tele je prítomný zápal (v tomto prípade neinfekčné).

Pomerne spoľahlivou diagnostickou metódou je odobratie drobnej vzorky spánkovej tepny a odoslanie na histologické vyšetrenie, kde môže byť zistená prítomnosť zápalových zmien.

Liečba

Temporálna arteritída je spôsobená poruchou imunitného systému, preto sa podávajú ako terapia lieky tlmiace imunitné procesy, napríklad kortikoidy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/temporalni-arteritida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button