Vyliec.sk > Choroby > Temporálna arteritída

Temporálna arteritída

temporálna arteritídaTemporálna arteritída (alebo zápal spánkovej tepny či Hortonova choroba) je neinfekčné zápalové ochorenie spôsobené abnormálnou funkciou imunitného systému, ktoré postihuje veľké cievy v oblasti krku. Vyskytuje sa častejšie u žien, najmä u žien starších ako 70 rokov.

Príčiny temporálnej arteritídy


Ide o autoimunitné ochorenie, kedy z nejakého neznámeho dôvodu dochádza k vzniku zápalového procesu vo veľkých cievach. Stav je často spojený s prítomnosťou iných autoimunitných chorôb.

Príznaky

Príznaky závisia od typu napadnutej tepny. Najčastejšie býva postihnutá spánková tepna (arteria temporalis), zápalové zmeny môžu však postihnúť aj hrudnú aortu a jej vetvy. Príznaky potom súvisia s poruchami tkanív zásobených vyššie spomínanými cievami, ide hlavne o tkanivá hlavy vrátane tváre. Medzi typické príznaky patrí bolestivosť a okom viditeľné zdurenie spánkovej tepny, môžu sa objaviť poruchy videnia v zmysle dvojitého videnia či straty zraku. Slepota môže vzniknúť náhle, niekedy je úplná a trvalá. Chorí opakovane trpia bolesťami hlavy, sťažujú sa na zvonenie v ušiach a môžu trpieť bolesťami pri žuvaní. Temporálna arteritída sa nemusí vyskytovať samostatne, môžu ju sprevádzať aj iné autoimunitné ochorenia ako je reumatická polymyalgia, SLE či reumatoidná artritída. V takom prípade môžeme nájsť v klinickom obraze aj ich symptómy.

Diagnostika

Nie je celkom ľahké určiť diagnózu temporálnej arteritídy, pretože sa jej nevenuje veľká pozornosť. U pacienta s vyššie spomínanými príznakmi je vhodné vyšetriť pohľadom a pohmatom spánkovú tepnu, ktorá môže byť zdurená a môžu na nej byť vymiznutá pulzácia. V krvnom obraze bývajú zvýšené krvné doštičky. V krvi okrem toho nachádzame zvýšenú sedimentáciu a vyššie CRP, čo značí, že v tele je prítomný zápal (v tomto prípade neinfekčné). Pomerne spoľahlivou diagnostickou metódou je odobratie drobnej vzorky spánkovej tepny a odoslanie na histologické vyšetrenie, kde môže byť zistená prítomnosť zápalových zmien.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liečba

Temporálna arteritída je spôsobená poruchou imunitného systému, preto sa podávajú ako terapia lieky tlmiace imunitné procesy, napríklad kortikoidy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/temporalni-arteritida

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.