Zvýšený počet krvných doštičiek

zvyšeny počet krvnych doštičiekKrvné doštičky (trombocyty) sú krvné elementy, ktoré sú nevyhnutné pre správne zrážanie krvi. Doštičky vznikajú z osobitných veľkých buniek v kostnej dreni, ale plnohodnotnými bunkami nie sú a nemajú v sebe bunkové jadro.

Normálny počet krvných doštičiek v krvi je cca 130-350 miliárd na liter, rôzne laboratóriá však môžu mať tieto hodnoty ľahko posunuté.

Vyšší počet trombocytov označujeme ako trombocytémiu, zatiaľ čo znížený počet trombocytov sa označuje trombocytopénia.

Príčiny spôsobujúce zvýšený počet krvných doštičiek:


Prečo môže byť počet krvných doštičiek zvýšený? Rozlišujeme dva základné typy vyvolávajúcich stavov.

1. Primárna trombocytémia

Tento stav označujeme aj ako tzv. esenciálna trombocytémia. Ide o hematologickú chorobu, ktorá sa týka kostnej drene a spôsobuje zvýšenú tvorbu krvných doštičiek a ich uvoľňovanie do krvi.

Okrem tejto poruchy nie je prítomný iný stav, ktorý by viedol k zvýšeniu počtu trombocytov. Ochorenie má zvýšené riziko prechodu do AML.

2. Sekundárna trombocytémia

Sem patrí viacero stavov, pri ktorých dochádza k reaktívnemu zvýšeniu počtu krvných doštičiek. Môže ísť o reakciu na chronické krvácanie (typicky straty krviniek do tráviaceho traktu), akútnu infekciu, rozsiahlejšie nádorové ochorenia a niektoré autoimunitné choroby.

Zvýšený počet krvných doštičiek nájdeme u ľudí, ktorým bola z nejakého dôvodu chirurgicky odstránená slezina.

Tá totiž slúži ako určitý rezervoár krvných buniek a doštičiek, ktoré pri jej neprítomnosti zostávajú navyše v krvnom obehu.

Zvýšený počet krvných doštičiek a prejavy tohto stavu

Bez ohľadu na vyvolávajúcu príčinu sú dôsledky podobné. Malé zvýšenie počtu trombocytov väčšinou nespôsobuje žiadne ťažkosti, ale výrazné zvýšenie je stavom, kedy je aj vyššia zrážanlivosť krvi.

U postihnutých dochádza k častejšiemu vzniku krvných zrazenín, a to typicky v malých tepnách, sú viac ohrození ischemickou mozgovou príhodou a infarktom myokardu.

Diagnostika

Počet krvných doštičiek môžeme vyhodnotiť z jednoduchého odberu žilovej krvi.

V prípade nálezu ich výrazne zvýšeného počtu potom možno pátrať po možných príčinách tohto zvýšenia, ak je podozrenie na ochorenie kostnej drene, možno vykonať sternálnu punkciu alebo trepanobiopsiu.

Liečba

Liečba závisí na príčine. Pokiaľ ide o primárnu trombocytémiu, potom sa lieči pomocou niektorých cytostatík.

U sekundárnych trombocytémií sa lieči vyvolávajúce ochorenie, pokiaľ je to možné. Ako prevencia vzniku cievnych zrazenín sa môžu podávať niektoré slabšie lieky proti zrážaniu krvi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvyseny-pocet-krevnich-desticek

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button