Vyliec.sk > Choroby > Esenciálna trombocytopénia

Esenciálna trombocytopénia

Esenciálna trombocytémiaEsenciálna trombocytopénia je tiež známa ako primárna trombocytóza. Ide o chorobu kostnej drene, ktorá patrí medzi tzv. Myeloproliferatívne choroby  v dôsledku ktorej dochádza k zvýšeniu počtu krvných doštičiek. Krvné doštičky (trombocyty) sa tvoria v kostnej dreni z buniek, ktoré sa označujú ako megakaryocyty. Samotné krvné doštičky sú však zjednodušene povedané obyčajné  úlomky týchto megakaryocytov, nemajú vlastné jadro a nejedná sa teda o plnohodnotné bunky. Ako asi každý vie, krvné doštičky hrajú dôležitú úlohu v krvnom zrážaní.

Prečo esenciálna trombocytopénia vzniká? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. 

Príčiny esenciálnej trombocytopénie


Problém je v kostnej dreni, kde začnú megakaryocyty produkovať viac krvných doštičiek a tie sú uvoľňované do krvného obehu. Asi u polovice postihnutých je prítomná tzv. AKO-2 genetická mutácia, ktorá sa veľmi často vyskytuje u ochorení ako polycytémia vera, u ktorej sa podobným spôsobom zvyšuje počet červených krviniek.

Prejavy

Dôsledkom poruchy je nadbytok krvných doštičiek v cievnom riečisku, čo zvyšuje zrážanlivosť krvi. Doštičky spôsobujú vznik drobných zrazenín, ktoré upchávajú menšie tepny.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Postihnutie tepien zásobujúcich nervy končatín spôsobuje typické pocity brnenia rúk a nôh, upchatie tepien oka môže spôsobiť krátkodobé poruchy zraku. Chorí majú oproti zvyšku populácie zvýšené riziko ischemickej mozgovej mŕtvice a infarktu myokardu.

Nadbytok krvných doštičiek sa snaží riešiť slezina, ktorá ich ukladá a druhotne tak dochádza k jej zväčšeniu. Nutné je však dodať, že mnoho ľudí s primárnou trombocytopéniou nemá žiadne ťažkosti a stav je u nich zistený náhodne pri bežnom vyšetrení krvi. Existuje určité riziko, že esenciálna trombocytopénia prejde do akútnej myeloidnej leukémie, a preto sú chorí pravidelne sledovaní hematológom.

Diagnostika

Esenciálna trombocytopénia sa vyšetruje z krvného obrazu (vzorka žilovej krvi), kde je zvýšený počet krvných doštičiek. Genetické vyšetrenie môže preukázať spomínanú AKO-2 mutáciu a v prípade pochybností sa robí vyšetrenie kostnej drene (sternálna punkcia, trepanobiopsia).

Liečba

Pacienti väčšinou dostávajú malú dávku protidoštičkových liekov na riedenie krvi (väčšinou kyselina acetylsalicyová) ako prevencia krvných zrazenín a vo vlastnej terapii primárnej trombocytopénie sa používajú niektoré cytostatiká. V prípade úspešnej dlhodobej terapie je prognóza chorých dobrá.

Esenciálna trombocytopénia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.