Vyliec.sk > Choroby > Akútna myeloidná leukémia

Akútna myeloidná leukémia

Akútna myeloidná leukémiaAkútna myeloidná leukémia je jedným zo 4 základných typov leukémie. Je relatívne vzácna a vyskytuje sa skôr u starších dospelých, zvyčajne u ľudí nad 60 rokov veku. Podstata tejto nádorovej choroby spočíva v nezrelých krvotvorných bunkách, AML konkrétne vzniká z nezrelej formy bunky, ktorá dáva postupným dozrievaním vznik niektorým typom bielych krviniek.

Akútna myeloidná leukémia a jej príčiny


Prečo sa určité konkrétne krvotvorné bunky zmenia na nádorové? Nie vždy je to známe, ale zvyčajne sa jedná o nejakú chromozomálnu poruchu či genetickú mutáciu vo vnútri tejto bunky.

Samotný vznik mutácie nie je vždy zrejmý, ale u AML podozrievajú určité vyvolávajúce faktory ako sú určité chemikálie (cytostatiká užívané pri chemoterapii ostatných nádorov, niektoré zložky bezolovnatého benzínu a pod.), rádioaktívne žiarenie a pod.

Celkom určite bude hrať úlohu aj istý genetický predpoklad, ktorý urobí telo daného jednotlivca citlivým na pôsobenie vyvolávajúceho faktoru, ako príklad si môžeme uviesť vyššie riziko vzniku choroby u ľudí s Downovým syndrómom. V niektorých prípadoch sa AML vyvíja z iných chorôb krvi (napr. Myelodysplastický syndróm, primárna trombocytémia), ale tejto problematike sa tu venovať nebudeme.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Príznaky zodpovedajú všeobecným rysom leukémie ako takej. Nádorové bunky sa usadzujú v kostnej dreni, v lymfatických uzlinách a telesných orgánoch. Zásadné problémy tohto procesu sú dva. Po prvé sú nádorové biele krvinky nezrelé a nevedia plniť obrannú imunitnú funkciu. A za druhé utlačia a narušia tvorbu ostatných zdravých krvných buniek (normálne biele krvinky, červené krvinky) a krvných doštičiek.

Príznaky sú spočiatku nešpecifické (únava, horúčky, nočné potenie, bolesti kĺbov a i.). Ďalej vychádzajú z napadnutia rôznych tkanív nádorovými bunkami (pri AML napr. mierne zväčšená slezina a zdurenie ďasien) a nedostatkom krvných buniek. Nedostatok červených krviniek sa prejavuje chudokrvnosťou a anemickým syndrómom. Nedostatok funkčných bielych krviniek sa prejaví oslabenou imunitou a opakovanými infekciami, ktoré sa veľmi zle hoja. Nedostatok krvných doštičiek sa prejaví zvýšenou krvácavosťou (tvorba modrín, krvácanie z nosa, nález krvi v stolici, nález krvi v moči a pod.).

Akútna myeloidná leukémia postupuje pomerne rýchlo a chorého bez liečby usmrtí do niekoľkých týždňov až mesiacov.

Diagnostika

Príznaky môžu byť nevýrazné, a tak môže byť nález aj relatívne náhodný. Podozrenie získame z vyšetrenia krvného obrazu, kde obvykle nájdeme vyšší počet bielych krviniek a pokles červených krviniek a doštičiek.

Hematológovia sa zvyčajne pokúsia odsať krvné bunky z kostnej drene (najčastejšie pri tzv. sternálnej punkcii) alebo získať priamo vzorku kúsku kostnej drene trepanobiopsiou (pomocou špeciálnej hrubej ihly z bedrovej kosti). Tieto vzorky sú potom dôkladne vyšetrované vrátane využitia metód cytogenetiky a molekulárnej genetiky.

Akútna myeloidná leukémia a jej liečba

Základom liečby je chemoterapia. Cytostatiká sa užívajú v dvoch liečebných fázach. V prvej fáze má terapia za cieľ zničiť maximum nádorových buniek, vo fáze druhej je cieľom zničiť zostávajúce skryté nádorové bunky.

Ďalšou možnosťou je transplantácia kostnej drene. Je to rizikový zákrok, ktorý zjednodušene povedané spočíva v likvidácii nádorových buniek a celej kostnej drene chorého pomocou silných chemoterapeutík a ožarovaní. Následne sa tomuto človeku podá kostná dreň darcu. V ideálnom prípade sa zdravé bunky tejto kostnej drene rozšíria po tele a osídlia kostnú dreň zničenú predchádzajúcou liečbou. Ak toho nové bunky nie sú schopné, alebo ak dostane počas procesu pacient nejakú infekciu, je to veľmi vážne a nezriedka to končí smrťou.

V prípade, že pacient nie je v stave, kedy je ho možné účinne liečiť, vykonávame aspoň symptomatickú terapiu. Pri nej neliečime vlastnú leukémiu, ale len jej prejavy. Nedostatok červených krviniek riešime transfúziami, nedostatok bielych krviniek riešime dôsledným liečením bakteriálnych infekcií pomocou antibiotík. Nedostatočný počet krvných doštičiek možno riešiť ich podávaním špeciálnymi transfúziami (tzv. trombonáplavy).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/akutni-myeloidni-leukemie

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.