Zväčšenie sleziny

zväčšenie slezinySlezina je orgán, ktorý sa nachádza v brušnej dutine pod ľavým rebrom. Je bohato prekrvená a plní viacero funkcií pre krvnú a imunitný sústavu. Slúži na odbúravanie starých červených krviniek, má funkciu ako zásobáreň krvi, podieľa sa na vývoji bielych krviniek a v istých fázach vývoja jedinca slúži dokonca ako miesto tvorby nových červených krviniek. Za normálnych okolností je slezina skrytá pod rebrovým oblúkom, nehmatateľná a pomerne dobre chránená. Za istých okolností však dochádza k jej zväčšeniu, čo môže byť sprevádzané nepríjemnými pocitmi tlaku a plnosti a niekedy aj bolesťou brucha, ktorá je lokalizovaná do ľavého boku a pod ľavými rebrami. Zväčšenie sleziny sa odborne označuje ako splenomegália.

Ak je zväčšenie sleziny sprevádzané aj jej zvýšenou funkciou, hovoríme o hypersplenizme. Zväčšenie sleziny a hypersplenizmus sa väčšinou vyskytujú súčasne, ale nie je to vždy pravidlom.

Príčiny zväčšenej sleziny:


1. Leukémia

Tieto nádorové choroby krvi väčšinou spôsobia zväčšenie sleziny. Je to dané usadzovaním a množením nádorových bielych krviniek v tkanive sleziny. K napadnutiu sleziny môže dôjsť aj u lymfómov.

2. Choroby spôsobujúce zvýšený rozpad červených krviniek

Prakticky akékoľvek ochorenie červených krviniek, ktoré spôsobí ich zníženú životnosť a zvýšený rozpad sa prejaví zväčšením sleziny, kde sa červené krvinky odbúravajú (už spomínaný hypersplenizmus). Medzi tieto choroby patrí napríklad kosáčikovitá anémia, talasémia, apod.

Spomenúť sem môžeme aj autoimunitnú hemolytickú anémiu, kedy sa v tele objavia protilátky proti červeným krvinkám, ktoré spôsobujú ich rozpad a odbúravanie.

3. Infekčné príčiny

Slezina je typicky zväčšená pri infekčnej mononukleóze a tiež pri malárii, kedy sú červené krvinky poškodzované parazitom zo skupiny plasmódia.

Inak však môže jej zväčšenie sprevádzať prakticky všetky septické stavy, pri ktorých dochádza k šíreniu mikroorganizmov krvným obehom, a ktoré označujeme ako „otrava krvi“. Je to dané zvýšeným vychytávaním a likvidáciou týchto mikroorganizmov v slezine.

Uplatňujú sa tu funkcie sleziny ako filtračného orgánu. Niekedy môže stav vyústiť do vzniku abscesu v slezine.

4. Prekrvenie sleziny

K jednoduchému a nevýznamnému prekrveniu sleziny dochádza pri fyzickej námahe u netrénovaných jedincov, typicky pri behu. Z toho dôvodu nás začne bolieť v ľavom boku. Po ukončení námahy sa stav rýchlo upraví.

Oveľa závažnejšie sú stavy, kedy sa krv v slezine hromadí preto, že z nej nemôže odtekať. Za normálnych okolností odteká krv zo sleziny do portálnej žily (vrátnice) a odtiaľ do pečene.

Pri cirhóze pečene a zúžení alebo uzavretí portálnej žily (napríklad nádorom, alebo krvnou zrazeninou) dochádza k hromadeniu krvi v portálnom obehu a teda aj v slezine, čo spôsobuje výrazné zväčšenie sleziny.

5. Poranenie sleziny

Slezina je síce relatívne chránená, jedná sa však o krehký a dobre prekrvený orgán. Môže preto dôjsť k jej poraneniu, typicky pri vážnejších dopravných nehodách.

Zákerný je fakt, že aj pri roztrhnutí sleziny nemusí dôjsť k pretrhnutiu jej puzdra. Slezina začne krvácať, ale krv sa drží pod puzdrom a nespôsobuje vážne ťažkosti okrem zväčšenia objemu sleziny.

V prípade, že sa krvácanie nezastaví, môže s časovým odstupom dôjsť k prasknutiu puzdra tlakom krvi a rýchlemu vykrvácaniu do brušnej dutiny.

6. Nádory sleziny

V slezine môžeme nájsť nezhubné nádory a relatívne vzácne aj metastázy zhubných nádorov.

Typickým nezhubným nádorom sleziny je hemangiom, z metastázovaním v slezine je zmieňovaný napríklad melanóm.

7. Lyzozomálne ochorenia

Do tejto skupiny patrí celá skupina chorôb, pri ktorých dochádza k hromadeniu určitej zlúčeniny v organizme, ktoré spôsobujú zväčšenie sleziny.

Zvyčajne sa jedná o vrodené, geneticky podmienené choroby detského veku, pri ktorých je organizmus schopný odbúravať niektoré látky a tie sa potom ukladajú vo viacerých orgánov.

Zo získaných chorôb by som si dovolil vymenovať amyloidózy, kedy sa v orgánoch tela ukladá bielkovina známa ako amyloid.

Diagnostika

Základom je fyzikálne vyšetrenie. Za normálnych okolností pri pohmate brucha slezinu nenahmatáme.

Detailnejší prehľad získame bežne dostupným ultrazvukom brucha. Ten nám umožní veľkosť sleziny zmerať a navyše môže odhaliť rôzne abnormality ako je napríklad krv pod puzdrom sleziny, alebo abscesy alebo hemangiómy.

Z krvných odberov je základom zistenie krvného obrazu a vylúčenie zápalového procesu odobratím CRP.

Ďalšie vyšetrenia zvyčajne cielime podľa konkrétneho podozrenia. Diagnostika krvných chorôb zvyčajne vyžaduje vyšetrenie hematológom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvetseni-sleziny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button