Malária
Malária je jedno z najrozšírenejších infekčných ochorení na svete. V Slovenskej republike sa prakticky nevyskytuje, Slováci sa ňou však môžu nakaziť pri cestách do zahraničia a vo vzácnych prípadoch sa choroba vyskytne u ľudí žijúcich blízko veľkých letísk, čo bude vysvetlené neskôr. V afrických štátoch sa jedná o chorobu bežnú a nezriedka sa na ňu aj umiera.
Príčiny malárie
Príčinou tejto choroby je prvok plasmodium (plazmodium). Týchto prvokov je viac typov a jednotlivé druhy spôsobujú rôzne typy malárie, čo však pre hrubé pochopenie nie je až tak podstatné.
Dôležité je, že plazmódia žijú v slinách samičiek komárov z rodu Anopheles. Keď tento komár uštipne človeka, plazmódia sa dostanú do jeho tela krvou až do pečene, kde sa množia.
Z pečene sa potom pravidelne (záchvatovo) vyplavujú do krvi a napádajú červené krvinky, ktoré sa rozpadajú. To je podstata malárie.
Uštipnutie komárom je zodpovedné aj za tzv. letiskovú maláriu. V tomto prípade dôjde k tomu, že komár sa lietadlom dostane na letisko cudzieho štátu (napríklad na SR), následne unikne z letiska a stihne uštipnúť nejakého človeka v blízkom okolí. Nie je to síce príliš časté, ale stať sa to môže.
Prejavy malárie
Malária sa prejavuje malarickým záchvat. Počas neho sa vyplavia plazmódie z pečene do krvi a vedú k rozpadu mnohých červených krviniek.
Pri záchvate človek dostane prudkú horúčku (nad 38 ° C) so zimnicou a triaškou. Zimnica po chvíli odznie, ale horúčka pretrváva. Podľa frekvencie záchvatov rozlišujeme viac typov malárie, záchvaty sa môžu opakovať po dvoch alebo troch dňoch.
U najťažšej formy choroby, tzv. tropickej malárie, sa záchvaty opakujú niekoľkokrát za deň a práve tropická malária môže človeka ľahko usmrtiť.
U dlhotrvajúcich neliečených menej vážnych foriem choroby (ktoré chorého neusmrtia) sa môžu postupne vyvinúť príznaky chudokrvnosti danej zvýšeným rozpadom červených krviniek, ktorý nie sme dostatočne schopní nahradiť zvýšenou tvorbou červených krviniek v kostnej dreni.
Vzhľadom k zvýšenému rozpadu krviniek v slezine dochádza k jej zväčšeniu.
Diagnóza
Na maláriu možno myslieť u človeka s vyššie uvedenými prejavmi, ktorý sa vrátil zo zahraničia, a to z krajín, kde sa malária vyskytuje.
Plazmódia sa dajú zistiť z krvi pod mikroskopom a špeciálnymi metódami možno v krvi nájsť aj obranné protilátky proti plazmódiam.
Prevencia pred maláriou
Vhodnou prevenciou je podávanie antimalarík, teda liekov proti malárii, ak plánujeme cestovať do krajiny, kde sa malária vyskytuje.
Je však nutné poznamenať, že ani dostatočné dávky týchto liekov nemusia pred ochorením stopercentne ochrániť, a preto je dobré sa chrániť aj inak – tj. vylúčiť čo najviac kontakt s komármi. Sem patrí používanie moskytiera a repelentov.
V nočných hodinách je lepšie nevychádzať z obydlia, pretože komáre sú v noci najaktívnejšie. Vhodný spôsob prevencie by mal každý potenciálny turista prediskutovať s lekárom zaoberajúcim sa tropickými chorobami.
Zvláštne, a to úplne prirodzenou formou ochrany pred maláriou, je vrodená genetická mutácia známa ako kosáčikovitá anémia.
Trpia ňou africkí černosi a jedná sa o genetickú vadu, ktorá zvýši odolnosť červených krviniek voči plazmódiam. To je určite dobré, lenže na druhej strane vedie táto mutácia aj k zmenám v tvare červenej krvinky a k jej ľahšiemu rozpadu.
U niektorých ľudí žijúcich v malarických oblastiach tak táto mutácia pomáha, u niektorých naopak škodí.
Liečba malárie
Podávajú sa antimalariká, tj. lieky zabíjajúce plazmódia. Pôvodným antimalarikom je chinín, čo je horká zlúčenina, ktorá sa vyskytuje v kôre stromu chinínovníka.
Okrem toho sú používané aj ďalšie zlúčeniny s podobnými účinkami.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/malarie
Použité zdroje: základné zdroje textu