Úvod / Príznaky / Bolesť pod ľavým rebrom

Bolesť pod ľavým rebrom

príznak bolesť pod ľavým rebromBolesť brucha pod ľavým rebrom je pomerne častým problémom. V tejto oblasti sa v brušnej dutine nachádza najmä slezina, a preto bolesť pod ľavým rebrom na tomto mieste často súvisí práve s ochoreniami sleziny.

Čo všetko môže túto bolesť spôsobiť a ako ju diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Príčiny bolesti pod ľavým rebrom:


1. Zväčšenie sleziny

Za normálnych okolností slezinu nenahmatáme a necítime ju. Zväčšená slezina však tlačí na svoje okolie a to môže vyvolať nepríjemné bolestivé pocity. Najčastejšou príčinou je prekrvenie sleziny pri behu u netrénovaných osôb, kedy práve táto bolesť môže donútiť človeka zastaviť. O ďalších príčinách zväčšenej sleziny si prečítajte v príslušnom článku.

2. Poranenie sleziny

Slezina je dobre chránená rebrami, ale aj tak môže dôjsť k jej poraneniu pri autonehodách a vážnejších úrazoch. Slezina je bohato prekrvená a okrem bolesti poranenie sleziny ohrozuje postihnutého aj vykrvácanie.

Zákerný je fakt, že krvácanie môže počas určitej doby nepozorovane prebiehať pod slezinným puzdrom a po jeho prasknutí dôjde k masívnemu krvácaniu do brucha.

3. Infarkt sleziny

Infarkt sleziny vzniká v situácii, keď slezina začne trpieť nedostatkom kyslíka. Veľmi častou príčinou je uzáver slezinnej tepny krvnou zrazeninou.

4. Ďalšie brušné príčiny

U brucha nemožno úplne všeobecne "rozškatuľkovať", kam sa ktorá bolesť brušných orgánov bude premietať. Z toho dôvodu musíme mať na mysli, že aj bolesť pod ľavým rebrom môže byť spôsobená ostatnými príčinami uvedenými v článku o bolestiach brucha.

V oblasti ľavého podrebria sa vyskytuje aj časť hrubého čreva a tak môže bolesť vyvolať napríklad miestna divertikulitída alebo rozsiahly nádor hrubého čreva.

5. Mimobrušné príčiny

Bolesť pod ľavým rebrom môže byť prenesená z hrudníka a nemožno ju vylúčiť pri zlomeninách dolných ľavých rebier, u zápalu pľúc, ktorý postihuje dolnú časť ľavého pľúca, a u rozsiahlych nádorov pľúc rovnakej lokalizácie.

Diagnostika bolesti pod ľavým rebrom

Ku každej bolesti brucha je nutné pristupovať opatrne. Je nutné sa pacienta spýtať na presné miesto, charakter a vyžarovanie bolesti a na prítomnosť akýchkoľvek ďalších príznakov. Ďalej musí byť brucho dôkladne vyšetrené pohmatom, čo môže skúsenému lekárovi pomôcť rozhodnúť o závažnosti stavu.

Krvné odbery môžu ukázať známky infekcie a zápalu slinivky brušnej. Zo zobrazovacích metód sa využíva röntgen brucha a ultrazvuk. V prípade nejasného nálezu môže byť indikované CT vyšetrenie.

Ak podozrenie vedie smerom k ochoreniu tráviacej trubice, odporúča sa vykonanie gastroskopie a prípadne kolonoskopia. Vzhľadom k možnému preneseniu bolesti z hrudníka je vhodné v rámci vyšetrenia vykonať aj EKG a röntgen pľúc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *