Vyliec.sk > Choroby > Burzitída

Burzitída

BurzitídaBurzitída (burzitída) je ortopedické ochorenie, ktoré znamená zápal niektorej burzy. Burza je gravimetrický vačok vyplnený tekutinou, v našom tele sa nachádzajú desiatky väčších búrz v blízkosti kĺbov. Burzy majú za úlohu poskytovať ochranu pohybujúcim sa kĺbom, odľahčujú ich a znižujú trecie sily medzi kĺby a kosťami.

Burzitída a jej príčiny


K zápalu tiažového vačku dochádza najčastejšie vtedy, ak je preťažovaný pri nadmernej záťaži blízkych kĺbov. Okrem toho môže byť zápal vačku prítomný pri niektorých autoimunitných ochoreniach (často reumatoidná artritída), pri infekciách a po úrazoch kĺbov a ich okolia. Najrizikovejšie sú opakované pohyby a náhla záťaž u netrénovaných jedincov.

Prejavy

Všeobecne povedané sú prítomné všetky klasické príznak zápalu - vačok je bolestivý a bolestivosť sa zhoršuje pri pohyboch kĺbových a kostných štruktúr, ktoré sú s ním v kontakte. Koža v okolí zápalu býva opuchnutá a u podkožne uložených vačkov býva koža začervenaná.

Ak sa burza preplní tekutinou, môže byť dobre hmatateľná alebo aj viditeľná ako mäkká hrča pod kožou. U infekčného zápalu býva bolesť výraznejšia a okrem toho sa objavuje horúčka. Pokiaľ ide o presnú lokalizáciu, potom uveďme, že najčastejšie miesta postihnuté burzitídou sú lakeť, rameno, kolená, bedrá a členky.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Diagnózu stanovuje ortopéd na základe pacientových ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia s pohmatom. Zápal burzy v hĺbke môže byť zistený ultrazvukom, ktorý tiež na dolnej končatine vylúči hlbokú žilovú trombózu. Zanietený vačok je možné nabodnúť za sterilných podmienok ihlou a získanú tekutinu odoslať na vyšetrenie do mikrobiologického laboratória na vylúčenie infekcie.

Liečba

Neinfekčné burzitídy (čo je väčšina) sa liečia pokojom okolitých svalov a kĺbov, zákazom nadmernej fyzickej aktivity a nesteroidnými protizápalovými liekmi. V prípade infekčného zápalu sa podávajú antibiotické lieky na tlmenie horúčky.

Burzitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.