Časté pády

Časté pádyČasté pády sú príznakom, ktorý je typický pre pomerne závažné ochorenia, zväčša pre choroby nervovej sústavy a pohybového aparátu. V mnohých prípadoch je príčinou častých pádov strata kontroly nad svojim telom a ochabnuté svalstvo. Preto si poďme povedať, kedy sa vyskytuje tento príznak, v čom spočíva jeho liečba a či je potrebné navštíviť lekára.

Príčiny častých pádov:


1. Myopatia (svalová dystrofia)

Svalová dystrofia je neuromuskulárne ochorenie (postihuje nervovú a pohybovú sústavu), avšak postihuje skôr kostrové svalstvo. Myopatia postihuje svaly, čo si môžeme všimnúť na príznakoch. Patria sem svalová slabosť, bolesť svalov, nezvládanie ťažšej fyzickej námahy, únava, časté pády, svalové kŕče a iné.

2. Myasthenia gravis

Myasthenia gravis je zriedkavé ochorenie, ktorá okrem ovplyvnenia kvality života dokáže aj ohroziť život pacienta. Prejavuje sa najmä svalovou slabosťou, z ktorej vychádzajú ďalšie príznaky vrátane častých pádov. V takomto prípade nie je pacient schopný vykonávať žiadnu ťažšiu ani dlhodobú prácu. Aj preto potrebuje dostatočný odpočinok, lebo ak nie, môže mať príznak slabých a ťažkých nôh.

V závažnejších prípadoch je ovplyvnená aj reč, ktorá je nezrozumiteľná, ale aj oči, kedy je prítomné dvojité videnie alebo samovoľné zatváranie očí. Najhoršou komplikáciou je však udusenie, čo je dôsledkom únavy dýchacích cvalov.

3. Epilepsia

Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi. Epilepsia sa vyznačuje výskytom buniek v mozgu, ktoré dokážu narušiť funkciu mozgu. Aj preto sú prejavy veľmi pestré, no pre nás je teraz dôležitá strata kontroly nad organizmom, čo môže viesť k častým pádom.

4. Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je neurologické ochorenie, ktoré je v našej populácii pomerne časté. Vyskytuje sa najmä u starších ľudí. Ide degeneratívne ochorenie, čo znamená, že časom sa zhoršuje. Preto prvé príznaky vidíme až po 50. roku života. Medzi príznaky ochorenia patria určitá neschopnosť pohybu (porucha chôdze), časté pády, parkinsonský tras (trasenie rúk), svalová slabosť a stuhnutosť svalov.

5. Poškodenie mozočku

Mozoček je časť nervovej sústavy, ktorá riadi rovnováhu a kontrolu voľných pohybov. Za poškodením mozočku stoja dva syndrómy – paleocerebelárny a neocerebelárny syndróm. Oba sa vyznačujú poruchou rovnováhy a chôdze, vďaka čomu sa objavujú aj časté pády.

6. Neurinóm statoakustického nervu

Ide o nádorové ochorenie nezhubnej formy, ktoré postihuje statoakustický nerv (nachádza sa v hlave). Ochorenie je síce vzácne, ale jeho prítomnosť dokáže narušiť udržiavanie rovnováhy. Okrem toho narúša aj sluch, a preto môže pacienta trápiť najmä pískanie v ušiach. Ďalšími príznakmi sú motanie hlavy, nevoľnosť a vracanie.

7. Narkolepsia

Narkolepsia je relatívne vzácne neurologické ochorenie, ktoré súvisí s poruchami spánku. Môžeme ju opísať ako nedostatočnú funkciu mozgu regulovať fázy bdenia a spánku. Preto je najviditeľnejším príznakom neustále zaspávanie počas dňa.

Pri tejto chorobe býva narušená aj kvalita nočného spánku a v mnohých prípadoch sa s narkolepsiou vyskytuje aj kataplexia. Práve kataplexia zapríčiňuje nielen podlomenie kolien či padanie predmetov z rúk, ale aj častejšie pády.

8. Námesačníctvo

Námesačníctvo je porucha spánku, ktorá sa vyznačuje nevedomým správaním. Najčastejšie sa choroba vyskytuje pri zvýšenom psychickom vypätí a pri úzkosti. Typickým príznakom choroby je chôdza po domácnosti, rozprávanie zo spánku a vykonávanie rôznych činností zo spánku. Keďže človek s týmto ochorením je neustále v spánku, hrozí pád, po ktorom sa prebudí.

9. Užívanie látok

Užívanie niektorých látok dokáže ovplyvniť náš mozog a práve aj pohybovú funkciu. Takou látkou je napríklad alkohol, omámujúce látky (napríklad drogy) a niektoré lieky.

Diagnostika

Diagnostika prebehne na vyšetrení u lekára, kde sa bude kontrolovať váš celkový zdravotný stav, najmä funkčnosť pohybového aparátu. V mnohých prípadoch bude potrebná aj vaša anamnéza, kedy vlastnými slovami budete odpovedať na otázky doktora.

Ako liečiť časté pády

Liečba častých pádov spočíva vo vyriešení primárneho problému. V mnohých prípadoch postačia lieky (druh lieku závisí od presnej diagnózy), no niekedy môže byť potrebný aj chirurgický zákrok (napríklad pri myasthenii gravis). Pri užívaní narkotických alebo iných mozog poškodzujúcich látok je potrebné, aby sa im pacient vyvaroval. Ak je na nich závislý, bude potrebná pomoc odborníka.

Kedy navštíviť lekára

Časté pády môžu zapríčiniť rôzne úrazy, ktoré spôsobujú ďalšie komplikácie vrátane odrenín či zlomenín. V horších prípadoch môže dôjsť k úrazom hlavy, ktoré dokážu poškodiť mozog. Preto ak trpíte týmto príznakom, zájdite za odborníkom, ktorý vám nasadí tu správnu terapiu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.